EUR 24.710

USD 22.791

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.710

USD 22.791

Text: Luboš Svačina

21. 04. 2008

0 komentářů

Hypoindex březen 2008: Úrokové sazby konečně změnily kurz

 


 

Vzhledem k tomu, že na posledním zasedání bankovní rady ČNB nedošlo ke změnám u základních makroekonomických úrokových sazeb, neměly ani komerční banky důvod k dalšímu skokovému navyšování svých úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Naplno tak mohl vyniknout efekt konkurenčního boje hypotečních bank soupeřících o nové klienty. 

Vlajkovou lodí marketingových kampaní hypotečních bank v prvním kvartálu letošní roku bylo zpracování hypotečního úvěru zdarma. Sice nárok na slevu na poplatku hypoteční banky velmi často podmiňovaly sjednáním úvěrové smlouvy s fixací alespoň na pět let, ale vzhledem k tomu, že současně docházelo v masivním měřítku také k přibližování úrokových sazeb pro krátké a několikaleté fixace, přičemž u některých bank jsou již výhodnější pětileté a delší fixace, klienti neměli důvod této příležitosti nevyužít.

Celkový rozdíl v počtu poskytnutých úvěrů s pětiletou a jednoletou fixací dosáhl v březnu letošního roku hodnoty 2459, v březnu loňského roku tento rozdíl činil pouhých 353 – stále však ve prospěch pětiletých fixací. 

"Pokles hypoindexu je způsoben především snížením úrokových sazeb u vyšších fixací, kdy např. úroková míra pětileté fixace je často nižší než úroková míra roční fixace. Toto zvýhodňování sazeb s vyšší než jednoletou fixací není z čistého altruismu bank za účelem snížení rizika splátek klientů. Důvody vidím především v konkurenčním boji bank, neboť zafixování úrokové sazby je pro banky relativně spolehlivou ochranou před refinancováním úvěru od jiné instituce. Je tak logické, že banky budou preferovat vyšší fixace. Navíc tomuto stavu nahrává současná situace relativně vyšších úrokových sazeb, kdy banky neočekávají, že by se úrokové sazby měly v následujících letech nepřetržitě zvyšovat," uvedl ve svém komentáři k vývoji úrokových sazeb hypotečních úvěrů Josef Rajdl, analytik společnosti Fincentrum.

V porovnání s únorem letošního roku došlo v březnu ke zvýšení počtu poskytnutých hypotečních úvěrů o 16,3 %. Celkově jich tedy hypoteční banky v březnu poskytly 5 448. Přibližně o deset tisíc korun se zvýšila také průměrná částka úvěru, která se vyšplhala na hodnotu 1 802 129 Kč.

Kde lze aktuálně ušetřit?

Každoročně první kvartál roku je pro hypoteční banky v porovnání například s letními měsíci výrazně slabší. Pro povzbuzení zájmu klientů o úvěry proto přichází banky s výraznými pobídkami. Jinak tomu nebylo ani v letošním roce, kdy téměř všechny banky přistoupily k odpouštění poplatku za zpracování hypotéky. V některých bankách tyto poplatkové prázdniny ještě běží, nicméně novou kampaň tohoto druhu oznámila pouze Wüstenrot

Banky pravděpodobně začnou nyní používat konkurenčních zbraní menšího kalibru, jakým mohou být například poplatkové prázdniny či slevy za vedení úvěrového účtu, jak již delší dobu činí Komerční banka u své Flexibilní hypotéky. Roční slevu na poplatku za vedení úvěrového účtu nabídne Raiffesenbank klientům, kteří si o hypotéku zažádají v termínu od 21. do 25. dubna 2008.

Novinky na trhu hypoték

Aktuálním tématem těchto dnů na hypotečním trhu je oznámení České spořitelny, která veřejně deklarovala, že významně omezí, resp. zpřísní hodnotící kriteria pro hypotéky sjednané skrze hypoteční zprostředkovatele. Podle vyjádření Jiřího Škorvagy, ředitele pro retailovou klientelu České spořitelny, jsou údajně hypotéky prodané prostřednictvím brokerů nesplácené sedmkrát častěji v porovnání s vlastní pobočkovou sítí. V podobném duchu oznámila změnu své strategie poskytování hypotečních úvěrů také UniCredit Bank, která s cílem ochrany kvality svého úvěrového portfolia pozastavila spuštění prodeje hypoték tzv. "bez dokazování příjmů".

Opačnou strategii prezentovala Hypoteční banka, která již delší dobu intenzivně v distribuci svých hypoték spolupracuje s obchodními sítěmi partnerských bank, pojišťoven a realitních kanceláří. Nyní v rámci rozšiřování nastoupené strategie tzv. multibrandu oznámila spolupráci s Českou pojišťovnou a do budoucna nevylučuje ani spolupráci s hypermarkety typu Tesco.

Hypotéka od České pojišťovny byla dlouho očekávanou novinkou (vinou vichřice Emma její spuštění bylo posunuto). Česká pojišťovna bude v přípravě a zpracování hypotečních úvěrů spolupracovat s již zmíněnou Hypoteční bankou a Raiffeisenbank. Výhodu svého produktu prezentuje především v možnosti vyřízení hypotéky a souvisejících pojistek "pod jednou střechou". V prvním roce plánuje Česká pojišťovna poskytnout hypoteční úvěry v celkovém objemu 3 miliardy Kč.

Tabulka 1: Hypoindex – souhrnná data za měsíc březen
 

Souhrn za březen 2008      
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
Hypoindex 5,52% 5,53% 5,49%
Změna oproti minulému měsíci (b. p.)* -3 1 -3
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1802 2333 1646
Měsíční splátka 1mil. Hypotéky na 20 let (Kč) 6890 6898 6871
Měsíční splátka 1mil. Hypotéky na 15 let (Kč) 8182 8189 8164
Účelovost úvěrů:      
Podíl úvěru na koupi na celkovém počtu úvěrů 63% 72% 62%
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 23% 17% 22%
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 14% 11% 16%

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXU: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *