EUR 25.425

USD 23.314

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.425

USD 23.314

Text: Luboš Svačina

22. 10. 2008

3 komentáře

Hypoindex září 2008: Úrokové sazby sestoupily z vrcholu

 


 

Zatímco v první polovině roku křivka ilustrující vývoj úrokových sazeb téměř nejevila známky života. Druhá polovina roku je z tohoto pohledu o mnoho zajímavější. Po dramatickém růstu v předchozích dvou měsících nyní přichází na řadu relativně výrazný propad. První fázi tohoto propadu zachycuje souhrnný ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX, jeho hodnota v září oproti minulému měsíci poklesla na 5,73 %. Jinými slovy řečeno, průměrné úrokové sazby v září poskytnutých hypotečních úvěrů poklesly meziměsíčně o devět setin*) procentního bodu.


Ještě výraznější korekce se dočkaly úrokové sazby pro pětileté a jednoleté fixační období, jenž FINCENTRUM HYPOINDEX rovněž zachycuje. V případě jednoletých fixací poklesla průměrná úroková sazba zpět pod šestiprocentní hranici na 5,80 %. Pětileté fixace jsou již tradičně o stupeň níže, aktuálně na 5,60 %.

Podle statistik hypotečních bank poskytujících údaje pro výpočet FINCENTRUM HYPOINDEXU bylo v měsíci září poskytnuto celkem 5453 hypoték v celkovém objemu 9,77 miliardy Kč. V porovnání s předchozím měsícem je to o 155 úvěrů více. Zajímavý je fakt, že průměrná částka poskytnutých hypotečních úvěrů vytrvale klesá a v září dokonce prolomila hladinu 1,8 milionu Kč (1.792.270 korun). Za tímto snížením může být několik, vzájemně na sebe působících, faktorů. Jaké to jsou?

Klienti hypotečních bank jednak díky vysokým úrokovým sazbám již nedosáhnou na tak vysoké částky úvěru jako v předchozích měsících, možná hypoteční banky zpřísnily podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů, ale také se může jednat o potvrzení faktu, že na realitním trhu dochází k celkovému poklesu cen nemovitostí, což se následně odráží v konečné výši poskytovaných úvěrů.

Graf 1: Hypoindex září 2008 

Zdroj:

FINCENTRUM HYPOINDEX

Budoucí vývoj úrokových sazeb

Na přelomu srpna a září přistoupily hypoteční banky k razantnímu snižování úrokových sazeb. V některých případech se jednalo o snížení až o 4 desetiny procentního bodu. Tento „proklientský“ pohyb však zatím FINCENTRUM HYPOINDEX zachytil jen částečně. Proto v příštím měsíci očekáváme další, neméně markantní, pokles hodnot tohoto indexu. Jak se budou vyvíjet sazby v reálném čase?

Situace na českém, nejen hypotečním trhu, by se dala nyní popsat jako vyčkávání. Finanční krize se z USA již přelila do západní Evropy a zprostředkovaně začíná ovlivňovat hospodářský vývoj v České republice (zmenšující se nákupní apetit spotřebitelů, dochází k omezování výroby, někdy i propouštění zaměstnanců apod.). Centrální banky na západ od našich hranic s cílem uklidnit finančních trhy přistoupily v předchozích dnech k několika opatřením, z nichž asi nejvíce překvapujícím bylo koordinované snížení základních úrokových sazeb o celou polovinu procentního bodu.

Naše centrální banka se těchto koordinovaných operací aktivně neúčastnila. Podle vyjádření Bankovní rady České národní banky je situace v České republice prozatím stabilní, a proto není potřeba k takto zásadním opatřením přistupovat. Nicméně i tak Miroslav Singer v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že pokud si to situace vyžádá (zhoršení likvidity na mezibankovním trhu, pokles růstu HDP apod. ) Česká národní banka je připravena základní úrokové sazby snížit, a to až o 0,5 procentního bodu.

Efekt možného snížení na úrokové sazby hypotečních úvěrů nelze dopředu odhadovat. Pro hypoteční banky je při nastavování úrokových sazeb komerčních úvěrů vždy rozhodující cena peněz na mezibankovním trhu. A ta za současných okolností nemusí snížení sazeb centrální bankou vůbec reflektovat.

Kde lze aktuálně ušetřit?

Podzimní měsíce jsou pro hypoteční banky poslední možností, jak ještě vylepšit skóre dosažené v průběhu celého roku. Díky různým akcím na podporu prodeje tak klienti mohou ušetřit tísíce korun na poplatcích za zpracování úvěru. Nulové poplatky za zpracování banky nejčastěji podmiňují sjednáním úvěru s minimálně 5letou fixační dobou. Do konce října si o takto zafixovanou hypotéku bez poplatku mohou klienti zažádat ve Wüstenrot hypoteční bance. 50% slevu ve stejném termínu a za stejných podmínek nabízí GE Money Bank, která krom toho poskytuje klientům s kontem Genius slevu na úrokové sazbě (-0,2 %). Klienti kteří se rozhodnou refinancovat stávající úvěr hypotékou od GE mohou počítat s dalším snížením sazby o 0,25 %.

Unikátní poplatkovou strategii zvolila Hypoteční banka, která svým klientům, kteří o hypotéku požádají v termínu od 10. 10. do 30. 11. 08 nebude účtovat jak poplatek za vyřízení, tak poplatek za vedení úvěrového účtu. Přičemž poplatkové prázdniny za správu úvěru budou mít klienti zaručeny po celou dobu sjednané fixační doby. Měsíčně se tak jedná o úsporu 150 Kč.

Trvalou 100% slevu na poplatku za zpracování nabízí mBank, Raiffeisenbank, Česká spořitelna a paušální poplatek ve výši 2900 Kč účtuje klientům Komerční banka.

Novinky na hypotečním trhu

Měsíc září se vyznačoval minimem novinek v oblasti hypotečních úvěrů. Mezi ty nejdůležitejší patří oznámení GE Money Bank, která se počínaje tímto měsícem rozhodla přestat poskytovat tzv. 100% hypotéky. Tedy úvěry odpovídající 81 – 100 % odhadní ceny nemovitosti. Konkurence zatím vyčkává a pozorně sleduje vývoj na finančních trzích. Mimo tento zásadní krok GE Money Bank začala také nabízet schválení hypotéky do 5ti minut. Tento proces probíhá přes internet, kde klient vyplní elektronický dotazník a banka na základě takto doložených údajů je ochotna klientovi peníze "přiklepnout" téměř obratem. 

Tabulka 1: Hypoindex – souhrnná data za měsíc září

Souhrn za září 2008      
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
Hypoindex 5,73% 5,80% 5,60%
Změna oproti minulému měsíci (b. p.) -9 -27 -10
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1792 2106 1649
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 7012 7048 6936
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč) 8296 8330 8225
Účelovost úvěrů:      
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 63% 71% 60%
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 21% 18% 20%
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 16% 11% 20%

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

*) Oprava ze dne 22. 10. 2008, chybně bylo uvedeno devět desetin procentního bodu.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Čtenář H.

  22 října, 2008

  „průměrné úrokové sazby v září poskytnutých hypotečních úvěrů poklesly meziměsíčně o devět desetin procentního bodu“ nemělo by být „setin“?

  Odpovědět

 • Hayle

  13 dubna, 2011

  Spueiror thinking demonstrated above. Thanks!

  Odpovědět

 • Jana Zámečníková

  22 října, 2008

  Dobrý den, děkuji za upozornění. Máte pravdu. Chybný údaj jsem již v textu opravil.

  Odpovědět