EUR 24.710

USD 22.791

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.710

USD 22.791

Text: Luboš Svačina

06. 04. 2010

6 komentářů

Hyposervis a Deloitte: Oživení je na dohled

 


 

Realitní trh 

Podle aktuální studie “Vývoj rezidenčního trhu v roce 2009” společností Deloitte a Hyposervis klesly ceny bytů v loňském roce o 10 – 25 %, viz. tabulka 1. Pro rok 2010 autorský tým již neočekává další výraznější pokles cenové hladiny. Ceny by měly v letošním roce spíše stagnovat a v některých případech dokonce mírně růst. Podobně jako v předchozích letech bude docházet k větší diferenciaci cen v závislosti na kvalitě bydlení, lokalitě a občanské a dopravní vybavenosti.


Tabulka 1: Vývoj cen nemovitostí

  Staré byty v kompaktní zástavbě Byty v panelové zástavbě Nové byty
Předpokládaný pohyb cen pro rok 2009 (studie 2008) 0 až -20 % -20 % až -30 % -5 % až -15 %
Reálně zaznamenaný pohyb cen v roce 2009 do -10 % do -25 % do -9 %
Odhadovaný vývoj cen v roce 2010 0 až +3 % -5 % až 0 % -2 % až +2 %

Zdroj: Deloitte a Hyposervis: Vývoj rezidenčního trhu v roce 2009


Základním předpokladem oživení realitního a hypotečního trhu je obnovení poptávky po vlastním bydlení. I přesto, že zdaleka není všem problémům konec (nezaměstnanost zatím neklesá), autorský tým na straně poptávky pozoruje určité pozitivní signály. Lidé se sice stále bojí poklesu příjmů (50 % dotázaných), nicméně pouze třetina se již obává úplné ztráty zaměstnání. Navíc téměř o polovinu se zmenšil podíl lidí, kteří předpokládají v dalším období pokles cen nemovitostí (59 % (2008) => 31 % 2009). 60 % respondentů letošního průzkumu uvedlo, že „současná doba je vhodnou příležitostí pro nákup nového bytu.“


Graf 1: Vývoj cen nemovitostí v evropských zemích (2006- 2009)

Důležité teze studie týkající se realitního trhu

 • Developerské společnosti očekávají, že ceny prodávaných nemovitostí v roce 2010 mírně porostou, avšak ještě ani v roce 2011 nedosáhnout úrovně roku 2008.
 • Očekáván důraz na zlepšování kvality bydlení a modernizaci bytového fondu
 • Očekáván rozvoj trhu s nájemním bydlením. V ČR je v porovnání se srovnatelnými zeměmi Západní Evropy relativně nízký podíl tohoto typu bydlení
 • Cenová hladina rezidenčního trhu se v důsledku ekonomického vývoje vrátí na dlouhodobě udržitelnou úroveň roku 2006
 • Z dlouhodobého pohledu představují rezidenční nemovitosti výhodnou investici a vhodné zajištění na důchod
 • Za dlouhodobě udržitelný lze považovat roční přírůstek ceny bytu o 2 – 3 % nad míru inflace

Hypoteční trh

Na hypotečním trhu nyní dochází podle autorského týmu k očekávané korekci. Trh se vrací do rovnovážného stavu, přičemž za dlouhodobě udržitelnou úroveň hypotečního trhu je možné považovat hladinu roku 2006. Zpřísnění podmínek poskytování úvěrů a pokles cen nemovitostí se projevil také v poklesu průměrné částky úvěru. Nicméně s uvolňováním podmínek poskytování tento ukazatel mohl opět začít růst, což bude mít pozitivní dopad na celkový objem poskytnutých hypoték.

Autorský tým zjišťoval očekávání, jaká vkládají do letošního roku banky, a jaká developerské společnosti. Banky odhadují, že v letošním roce se jim podaří s objemem uzavřených hypoték prolomit 100 miliardovou hranici (86 % roku 2008).  Developerské společnosti jsou v odhadech opatrnější a očekávají, že banky v letošním roce nedosáhnou ani výsledků roku 2009. Odhady autorů studie se pohybují někde mezi, a sice na 70% úrovni roku 2008, což odpovídá celkovému objemu zhruba 82 miliard korun.

Vzhledem k tomu, že podle statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu banky v prvních dvou měsících poskytly hypotéky za necelých 9 miliard korun, tak mají ve zbývajících měsících co dělat, aby svá předsevzetí naplnily. 

Graf 2: Predikce vývoje objemu poskytnutých úvěrů

Zdroj: Deloitte a Hyposervis: Vývoj rezidenčního trhu v roce 2009

Aktuálním téma i v roce 2010 bude podle Milana Ročka, předsedy představenstva společnosti Hyposervis, schopnost lidí splácet své úvěry. Navzdory příznivým číslům z ČNB, které uvádějí, že podíl ohrožených hypoték se pohybuje na úrovni 2,25 %, situace samotných domácností není kdovíjak růžová. Autoři studie upozorňují na to, že lidí, kteří mají problém se splácením hypoték je mnohem více. Sice se jim podaří měsíční splátku úvěru uhradit, takže nejsou vedeni mezi delikventními klienty, ale prostředky na splátku shání nejrůznějšími způsoby a výjimkou nejsou ani půjčky na nebankovním trhu. A to může být podle Milana Ročka tikající bomba.

„Zhoršenou schopnost nebo neschopnost splácet hypoteční úvěr z důvodu změny sazby při změně fixace sazby hypo­tečního úvěru uvedlo 5 procent dotázaných, což je výrazně vyšší údaj než trhem uváděných 2,25 procenta. To potvrzuje vhodnost systémových řešení, například v podobě zřízení garančního fondu,“ uvedl Roček.

Garanční fond pro držitele hypoték

Jedním z doporučení studie “Vývoj rezidenčního trhu v roce 2009” je proto založení garančního fondu pro klienty, kteří se díky ztrátě zaměstnání dostali do potíží a nejsou schopni hypotéku splácet. Autoři čerpají ze zkušeností evropských zemí, kde ve 40 % podobný institut funguje. Smyslem garančního fondu by bylo udržet klienty s hypotékou mimo dluhovou past a po přechodnou dobu pomoci stabilizovat rodinné finance střední třídy, jejíž aktivita je pro každou ekonomiku stěžejní.

Návrhy na podporu trhu s bydlením

Studie upozorňuje na potřebu nového dlouhodobě udržitelného konceptu rozvoje bydlení v České republice. V této souvislosti autoři vyjmenovali tyto navrhovaná opatření:

Sociálně-stabilizační funkce:

·         zřízení Hypotečního garančního fondu pro ohrožené držitele hypoték

·         zavedení daňových úlev na koupi bytu pro vlastní bydlení

·         řešení problematiky bydlení seniorů – podpora výstavby a provozu center pro seniory

Stimulace ekonomiky:

·         podpora nájemního bydlení – vytvořit podmínky pro vstup privátních a institucionálních investorů

·         podpora výstavby infrastruktury u developerských projektů

·         podpora kvalitativního a energetického zlepšení bydlení


Vlastní bydlení považují autoři studie jako jeden ze základních "sociálně-stabilizační faktorů". Je údajně prokázáno, že vlastníci bytů v drtivé většině nejsou příjemci žádné ze sociálních dávek, přitom vlastní bydlení je možné chápat také jako jednu z forem zajištění na stáří. Vedle toho je však nutné, aby fungoval trh s nájemním bydlením. Ten je však v současnosti pokřiven regulací, kterou je nutné odbourat. Dalším krokem by měla být motivace soukromých investorů jednak k investicím do výstavby nájemního bydlení, ale také výstavby a provozu center pro seniory, přičemž podíl státu by mohl spočívat v poskytnutí pozemků pro výstavbu a potřebné infrastruktury. Nájemní developerské projekty představují zajímavou příležitost pro institucionální investory (penzijní fondy, pojišťovny apod.), kteří hledají nástroj pro dlouhodobé zhodnocování prostředků. Bohužel současná situace, ale také legislativa, není takovým řešením nakloněna.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Vojtík

  6 dubna, 2010

  Opět článek na téma :\“Zeptáme se realiťáků a developerů,jestli cena náhodou neklesne,abychom případně mohli s koupí ještě počkat a oni pochcípali hlady.Co nám asi řeknou??\“
  -Jak může kdokoliv psát o \“oživení na dohled\“,když ke článku přifaří graf,ze kterého vyplývá,že od roku 2003,kdy byl nemovitostní trh v ČR již plně stabilizován,stoupla cena nemovitostí dokonce více,než ve Španělsku,kde je to úplná pohroma?(To jsem mimochodem ani nevěděl,díky)
  -Jak může někdo psát o \“rozvoji trhu s náhjemním bydlením\“,když výnos nájemného je malý,tak okolo 4-4,5%?Pokud od toho odečte člověk náklady na údržbu,dojde mu,že je výhodnější nechat peníze v bance.
  -Z čeho plyne víra v oživení,když jeden z dotazovaných sám pochybuje o schopnosti stávajících držitelů hypoték dostát svým závazkům?
  -Z čeho plyne víra v oživení,když developerři sami pochybují o vzrůstu objemu hypotečních úvěrů?
  -Není mezi tezemi\“Developerské společnosti očekávají, že ceny prodávaných nemovitostí v roce 2010 mírně porostou, avšak ještě ani v roce 2011 nedosáhnout úrovně roku 2008.\“ a \“Cenová hladina rezidenčního trhu se v důsledku ekonomického vývoje vrátí na dlouhodobě udržitelnou úroveň roku 2006\“,uvedenými jen po několika řádcích,přímý rozpor?
  Stručně řečeno-článek cituje několik argumentů,poukazující na další pokles a žádné poukazující na růst.Proč je resumé růst,je mimo moji chápavost.

  Odpovědět

 • Kruton

  6 dubna, 2010

  …P.R. křeče má smysl komentovat už nejspíš jen proto, aby si jejich autoři nemysleli, že jim to snad začínáme baštit.
  Ostatně, není to první výkřik svého druhu, který se jen hemží zcela nelogickými konstukcemi, jejichž závěry si navzájem odporují: http://www.finmag.cz/clanek/17638/

  Odpovědět

 • a přece se točí

  6 dubna, 2010

  brý den,
  docela se divím, že Deloitte se podepíše pod něco takového. Asi museli dostat hodně zaplaceno (ostatně na to jsou zvyklý) – za tuto zakázku anebo je ta jejich zpráva trošku překroucená….každopádně není objektivní – jak bych od takto významné auditorské společnosti očekával. A rovněž načasování zvěřejnění nevyšlo u tohoto článku moc dobře. A to z toho důvodu, že dnes ČSÚ zveřejnil aktualizovaná data o vývoji cen nemovitostí (vč. uváděných bytů). Z uvedených statistik spíš vyplývá, že realizované (skutečné) ceny směřují stále „jižním směrem“ a rozdíl mezi požadovanou a realizovanou cenou se navyšuje na 20 % a to nemusím dávat statisíce odborníkům od delloitům. A v grafu naznačovaný desetiletý trend cen bytů v ČR????? to spíš věřím v existenci fialové krávy milky v rakouských alpách:-(
  Budoucnost ukáže

  Odpovědět

 • JUDr. Ludwig von Sobota aus Malešice

  7 dubna, 2010

  Bydlet v Michli by chtěl každý, ale ne na každého se dostane!!!
  místa je čím dál tím méně a kvalitních apartmánů valem ubývá.
  Každý ví, nejžádanější lokality v posledních 2 letech byly Malešice a MIchle, přičemž Malešice jsou letos jasnou jedničkou!!! Ceny za m4 v bytech nadstandartně vybavených vylétly o 20% od začátku roku. U oblíbených malometrážních ateliérů bez WC, bez koupelny a bez elektřiny ceny meziročně vzrostly o 226% !!!!! Ateliery jsou nyní velmi žádané, lidé si je kupují jako rekreační letoviska, aby se vedle spalovny nadýchali horského průzračného léčivého vzduchu!!
  Apartmány 1+0 vedle futuristické Malešické spalovny budou brzy vyprodány, nabízíme posledních pár kusů.
  Futuristické dílo moderní techniky postavené za peníze z Unie čistí vzduch, je tam lepší než u mrtvého moře v Izraeli, moje dýchavičné astmarické děcka tam posílám každý den aby se nadýchali čerstvého luftu.
  Volejte mi na mobil 251 560 983, dám vám dobrou cenu, JUDr. Sobota, majitel největší realitní kanceláře v Praze a východní Evropě.
  251 560 983 – číslo na mojí osobní asistentku
  vítejte v budoucnosti, vítejte v Michli, ve čtvrti, kde ceny znají jenom jeden směr – nahoru minimálně o 100%ročně – kdo vám dnes může garantovat jistotu 100% zhodnocení?? Dnes kopíte, zítra jste boháči žijící z renty!!!

  Odpovědět

 • Radek

  8 dubna, 2010

  Koukám, že se těch ležáků nemůžete zbavit :-D. Je to už pěkně dlouho, co se snažíte dělat si tu reklamu podobným stylem a pořád to nikdo nechce… je mi vás až líto.

  Odpovědět

 • Mark

  18 října, 2010

  Garantujeme vám, že jsme schválit půjčku návrhy a žádosti, v 24 hodin, registrace podléhá schválení našeho ředitelství. Naše roční procentní sazby jsou variabilní a převoditelné. Nabízíme nejnižší ceny v oblasti úvěrů.
  Poté, co vaše žádost byla dokumentována, bude vám vydán podmínek půjčky (jako vydané desky), po kterém vaše půjčka bude granted.you můžete nás kontaktovat na naší e-mailové adrese: markloanfunds@gmail.com

  Odpovědět