EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Hypotéce zadarmo se raději vyhněte!

 


 

Představte si situaci, kdy si půjčíte peníze, které nebudete muset splácet. Již na první pohled to zní jako nesmysl. Kdo by vám s výjimkou hodných příbuzných či výjimečně kamarádů půjčil a nechtěl peníze zpět? Přesto jsou společnosti, které na podobné sliby lákají důvěřivé ovečky. A mnohdy jich nemálo i zlákají. Kam se poděl selský rozum?

Podobné nabídky se objevují dnes a denně. Lidé jim ale stále důvěřují. Nechtějí vidět, že v podobných případech již podvodníci obrali naivní oběti o miliardy korun. Škoda jen z podvodného "systému" EDBUSY čítala 0,5 mld. Kč, škoda po nástupnické Company Management není vyčíslena. A již je tu další super nabídka.

Best Life aneb Co není "best"

V poslední době zvýšila svou aktivitu společnost Best Life, která je podle svých internetových stránek dceřinou společností švýcarské SAM Management Group. S prezentací svých produktů vystoupila též na Realitním kongresu 2010.

Základním momentem všech pochybných společností je příslib garance vysokého zhodnocení. Zpravidla bývá zdůvodňován vynikajícím systémem, schopnými obchodníky či podělením se o "standardní vysoké výnosy", které si jinak ponechává banka či investiční společnost. Na takovéto nesmysly bohužel lidé díky nízké finanční gramotnosti rádi slyší a nechají se snadno zlákat.

Samozřejmě, vysokých výnosů lze dosahovat. Například v podnikání. Dokonce i při obchodování na burze. Ovšem nikdy ne garantovaně a vždy investor podstupuje riziko. V investicích platí základní trojúhelník výnos – riziko – likvidita. Investor se tak může pohybovat mezi vyšším rizikem s vyšším výnosem a nižším rizikem s nižším výnosem, případně vyšší výnos může být vykompenzován sníženou možností nakládat s investovanými prostředky.

Společnost Best Life dvouciferné roční výnosy ospravedlňuje rozdělením se s klientem. Prý jí stačí málo. Jak vysokých výnosů dosahuje, ovšem ponechává zastřeno rouškou tajemství. A to rozhodně není "best". Zde může varovat další pravidlo úspěšného investora: Nedávat peníze do ničeho, čemu nerozumím.

Sliby výnosů Best Life

Naivní střadatelé nejlépe slyší na vysoké výnosy a nezajímají se o to, co leží za nimi. Na to sází i společnost Best Life. V její nabídce se nachází řada variant produktu Cashselect s různými minimálními vklady, časovým horizontem a způsobem výplaty "garantovaných výnosů", které "dosahují" až téměř 17 % ročně.

Tabulka: Slibované výnosy produktu Cashselect společnosti Best Life

 

Minimální vklad

Délka investice

Měsíční výplata

Výplata na konci

Varianta F

25 000 Kč

3 roky

 

31 250 Kč

Varianta A

25 000 Kč

6 let

 

50 000 Kč

Varianta C

50 000 Kč

10 let

1 200 Kč

50 000 Kč

Varianta E

75 000 Kč

15 let

900 Kč

63 000 Kč

Zdroj: Materiály společnosti, vlastní výpočty

Super hypotéka aneb Na nemovitost zadarmo?

S výnosy souvisí i další produkt společnosti Best Life – Super hypotéka. Jak má fungovat? Představte si situaci, kdy chcete koupit nemovitost za 1 mil. Kč, přičemž máte 0,5 mil. Kč v hotovosti a zvažujete půjčku 0,5 mil. Kč. Přijde za vámi zástupce Best Life a nabídne vám:

"Půjčte si celý 1 mil. Kč a 0,5 mil. Kč investujte s námi. S Variantou E při vkladu 500 tis. Kč dostanete měsíční rentu 6 tis. Kč, které pokryjí splátky hypotéky, a po 15 letech vyplacených dalších 420 tis. Kč. Z nich můžete doplatit zbytek hypotéky, jejíž zůstatek bude 338 tis. Kč. Celá nemovitost vás po 15 letech bude stát jen 418 tis. Kč."

Má ale ještě jednu alternativu:

"Po 15 letech nesplácejte nemovitost, ale uložte 420 tis. Kč na 10 let do Varianty C. Budete dostávat měsíčně 5 040 Kč, z vlastních peněz budete muset na splátku připlatit jen 960 Kč. Po 10 letech dostanete vyplaceno 840 tis. Kč a nemovitost tak máte po 25 letech úplně zadarmo."

Přehledně to vykresluje schéma z materiálů společnosti.


K tomu lze doplnit pouze autentický výrok z výstupu čelního představitele a jednatele společnosti Luboše Prokůpka při příležitosti Realitního kongresu 2010 v hotelu Hilton: "A to musíte uznat, to je bomba."

V čem je zakopaný pes aneb Na nemovitost zadarmo zapomeňte

Pes je zakopaný především ve slibech vysokých garantovaných výnosů. "Běžný občan" není zdaleka jediný, kdo se na obdobné vějičky nechá polapit. Své mohou vyprávět též otřelí finančníci, ředitelé a majitelé světových bank a investičních společností, kteří sedli na lep dnes již legendárnímu podvodníkovi Bernardu Madoffovi. Ten za zpronevěru cca 65 mld. USD obdržel závdavkem 150 let vězení a může být jen rád, že trest není dědičný.

Opět lze jen připomenout jedno ze základních pravidel investování: Každá jistota něco stojí. Chcete-li mít jistotu návratu vkladu, zaplatíte za ni nižším výnosem. Dlouhodobé výnosy na kapitálových trzích se pohybují v řádu 8 – 10 % ročně, pochopitelně s nemalými výkyvy (ty v počátcích nedávné finanční krize dosahovaly i 10 % denně!). A nikdo vám nemůže zaručit, že budou takto vynášet i v budoucnosti.

Druhá svízel je ve finanční páce. Půjčíte-li si peníze, abyste je mohli investovat, můžete zvýšit výnos vlastních prostředků. Kupříkladu kupujete-li nemovitost k pronájmu, s hypotékou můžete dosáhnout na lukrativnější, z níž získáte vyšší nájemné. Dodatečný výnos z půjčených prostředků ovšem musí být vyšší než náklady na jejich vypůjčení. A protože výnosy přesahující úrokové sazby hypoték nemůže nikdo garantovat, půjčka vždy zvyšuje riziko investice.

Příliš výhodná nabídka? Zapojte selský rozum

Hovoří se o nízké finanční gramotnosti Čechů. Když zveřejnili výsledky jednoho průzkumu ČNB a MF ČR, ministr financí Miroslav Kalousek byl zděšen: "Nečekal jsem to nijak růžové, ale že budou výsledky tak úděsné, mě překvapilo."

Přitom při posuzování příliš výhodných nabídek si lze vystačit se starým dobrým selským rozumem a odpovědět si především na několik zásadních otázek: "Proč mi ta společnost nabízí výrazně víc než ostatní? Je-li to přeci tak výhodné, proč takto neinvestuje pouze vlastní prostředky a nevydělá výrazně víc? A proč s tím jde právě za mnou?"

A v neposlední řadě je vždy dobré vědět, kde se slibované výnosy vezmou. Bez porozumění způsobu, jakým společnost vydělává, je vždy lepší se "příležitosti" obloukem vyhnout.

Loading

Vstoupit do diskuze 21 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • pf

  17 února, 2011

  To uz tady jednou bylo. Prodavaly to poradenske spolecnosti i nektere banky a byla to kobinace hypoteky a kapitaloveho zivotniho pojisteni. Je to uplne stejny princip. Jediny rozdil je ve vysi slibovaneho vynosu. Tihle hosi z Best life jenom slibili o trochu vic nez treba hosi z csob.

  Odpovědět

 • Radek

  17 února, 2011

  Přesně tak, KŽP a IŽP v kombinaci s hypotékou je obdobné. Bohužel občas i v tom lakování s výnosy – jak to prodávali někteří prodejci.
  Dokonce jeden čas nabízela Hypotečka s Conseqem kombinaci s podílovými fondy. To už bylo o něco lepší (poplatkově), ale i tak je dobré si uvědomit riziko, které to má.

  Odpovědět

 • Pedro

  22 února, 2011

  na tom není nic špatného, ale člověk si musí být vědom rizika. Určitě bych to nedoporučil lidem bez rezervy, já osobně bych do toho nešel.

  Odpovědět

 • Radek

  22 února, 2011

  Nic špatného by na tom nebylo, kdyby to nebyl od začátku podvod. A podvod to jednoznačně je – nikdo nemůže garantovat takové výnosy, snad kromě Madoffa, který za to už sedí ;-).

  Odpovědět

 • Palla M.

  24 února, 2011

  Je zajímavé, jak někdo může označit za podvod něco, co už několik desítel let běží v Německu a nemá ani povědomí o systému investování společnosti. Opravdu není nic jednoduššího, než napsat „Je to podvod“ 😉
  Negarantují se zde výnosy, garantuje se zde právní smlouvou výplatní částka. Zda bude výnos v průměru uvedené procento ročně, nebo bude v závislosti na vývoji finančního trhu kolísat, je již pouze na umu správce kapitálu.
  Jenom pro informaci, úzce spolupracuji s firmou Best Life a byl jsem již několikrát i v Německu na jejich centrále a seznámil se s investicemi mateřské společnosti SAM AG. Nejsou to žádné podvodné machinace s financemi, ale reálné investice do evropského trhu a lukrativních zakázek podporovaných a garantovaných státem.
  Tímto chci pouze říct, že je opravdu scestné pojmenovat něco podvodem, aniž bych o tom měl nějaké povědomí. Nejdříve si zjistěte konkrétní informace a data a pak teprve můžete někoho osočit. Nakonec to ale pořád bude pouze Váš sugestivní názor. Jenom si porovnejte výkazy zisků jednotlivých bankovních domů, které připisují na spořících účtech cca do 3% p.a. Čisté zisky jdou do miliard Euro, jsou tvořeny vesměs z peněz klientů, tak proč jim nepřipisovat větší zhodnocení? Žádná to neudělá. Proč? Protože by se akcionáři těchto bank nespokojili se ziskem nějakých trapných 20% ročně, chtějí víc, tak se o to musí míň vyplatit klientům…

  Odpovědět

 • tom

  24 února, 2011

  „…trapných 20% ročně, chtějí víc“??? O ktery bance je rec? Jsou jeji akcie verejne obchodovatelny? Mne by teda rocne stacilo i veletrapnych 15%.

  Odpovědět

 • Palla M.

  24 února, 2011

  http://www.kb.cz/cs/o-bance/tiskove-centrum/informace-z-trhu/obcane/skupina-komercni-banky-vykazala-za-rok-2010-cisty-zisk-13-330-milionu-kc-1173.shtml například… Zda jsou akcie obchodovatelné, bohužel netuším, nejsem investičním poradcem. Popkud by Vám stačilo veletrapných 15% ročně, znám spoustu dobrých makléřů, kteří dokáží zhodnotit vyšším ziskem. Mohu vřele doporučit. Bohužel opět se dostaneme k Vašim problémům, že výnosy nejsou garantované 😀

  Odpovědět

 • tom

  24 února, 2011

  Kdyz uz mi sem hazete ten odkaz, tak si ho nejdriv aspon prectete. Je tam celkem jasne napsano:
  „…se představenstvo Komerční banky rozhodlo navrhnout dozorčí radě výplatu dividendy ve výši 10 263 milionů Kč, což je 270 Kč na jednu akcii … To odpovídá hrubému dividendovému výnosu 6,1 % na základě uzavírací ceny akcie ke konci roku 2010.“
  Takze KB svym akcionarum letos vynese kolem 6,1%, coz mi prijde celkem dobry, ale k tem slibovanejm „trapnejm 20% a vic“ se to neblizi ani z daleka!!!
  Jinak co se garanci tyka, muj problem to rozhodne neni. Chapu, ze kazda investice nese riziko. Treba zrovna KB verejne obchodvatelny akcie ma, je to celkem solidni ustav, takze i prijatelny riziko. Nikdo Vam sice nezaruci, ze ty akcie budou i nadale vynaset aspon treba kolem tech 5% nebo ze jejich hodnota nezbuchne na ctvrtinu, ale rozhodne to povazuju za lepsi investici, nez ti supermakleri, kteri Vam letos vydelaji 20, 30 nebo treba 200 procent, ale za rok Vam prodelaji strechu nad hlavou.

  Odpovědět

 • Palla M.

  25 února, 2011

  Já měl spíše na mysli, že sice akcionáři jsou vyplaceni, ale klienti, z jejichž peněz se zisk vygeneroval, mají pouze pár procentíček výnosu.
  Ti supermakléři mohou prodělat celou investici, ale to vesměs můžete i s akciemi ústavu. Tady jde o to, že se investice stále přelévá do instrumentů, které v tu danou chvíli vykazují, nebo podle vyhodnocení odborníků budou vykazovat vyšší výnosy. Pokud by měli jít dolů, zvolí se jiný segment trhu. Nikdy nejsou peníze uloženy do jediného typu investice na dlouhou dobu, protože jak sám jistě víte, je to nejhorší možná zvolená varianta.

  Odpovědět

 • tom

  25 února, 2011

  No pokud se to napise takhle, tak s tim kazdopadne souhlasim. Koupit akcie jedny spolecnosti a sazet na to, ze zrovna tyhle spolecnosti se bude darit skvele, je blbost. Dokonce i v pripade tech makleru verim, ze nekteri jsou schopni stabilne a dobre vydelavat. Jenom si nejsem jistej, kolik z tech vydelku se pak bude stabilne vracet mne a kolik si necha. Tim ale nechci nikoho od niceho odrazovat, kazdy si to musi rozmyslet sam, co mu vyhovuje a co ne.

  Odpovědět

 • Palla M.

  25 února, 2011

  Asi tak nějak. Je vždy na rozhodutí klienta, zda bude se zvolenou strategií souhlasit.
  Proto také do ničeho klienty netlačíme. Dostává propagační materiály, smlouvy a ostatní potřebné tiskopisy k prostudování a je již pouze na něm, zda se rozhodne s námi dále jednat či nikoliv. Je tady jedinou výhodou to, že nejsou garantovány roční výnosy, je zde garantována (smlouvou s advokátní společností) výplatní částka. Takže je již jenom na společnosti a jejich manažerech, jak dobře budou jednotlivé roky zhodnocovat kapitál klientů. Mohou zhodnotit i již prvním rokem a ostatní roky uzamknout kapitál do méně rizikových obchodů. Samozřejmě již s nižším výnosem. Ale pokuď je již dobře zhodnoceno, tak proč ne. Určitě to takto dělá i spousta jiných investorských skupin.

  Odpovědět

 • Radek

  26 února, 2011

  😀
  zábavné čtení. Ale kam má být investováno? Jakým způsobem je vklad zhodnocován? To se nikdo nedoví ;-). Prostě jsou tam géniové, kteří přečůrají všechny ostatní a vydělají výrazně víc.

 • Palla M.

  28 února, 2011

  Investuje se do Švýcarské společnosti SAM AG. Vklad není „pravidelně“ ročně zhodnocován, je garantována výplatní částka smlouvou s advokátem.

 • A proč?

  24 února, 2011

  Už to tu padlo. A proč, když jste tak dobří potřebujete dávat novým lidem peníze a dělit se s nimi o své zisky, když si tak můžete zhodnotit své vlastní prostředky, nebo si jako jednotlivci půjčit od hloupých bank a s vaším výnosem takové půjčky v pohodě splácet? Pokud máte takové dobré výsledky v oficiálním účetnictví, tak vám rády banky na takový podnikatelský záměr půjčí a vy zase nebudete mít problém se splácením. Ne?
  Nebuďte včerejší – dnes se počítá „malá domů“. Charitivní dělení se o zisk a krmení cizích krků není v módě a nikdo jej nedělá.
  Pokud systém funguje a sám generuje výnosy, pak není zapotřebí přece do něj nalévat další prostředky. Když vklad i s výnosem párkrát „otočíte“, tak s s vaší efektivitou musíte být brzy všici miliardáři. Proč to drobit mezi „parazity“?
  Leda by jste pro ty své výnosy potřebovali kavky, které penízky dají a ostrouhají…
  Říká vám něco „Ponziho schéma“?

  Odpovědět

 • Palla M.

  24 února, 2011

  Ano, „Ponziho schéma“ mě něco okrajově říká.
  Jak sám určitě víte, velké peníze dělají ještě větší peníze. A v případě investic např. do nových obnovitelných zdrojů prostě a jednoduše kapitál samotné firmy nestačí. Bohužel neznám osobně žádnou banku, která by půjčila peníze čistě na investici. Hlavně banky určitě nejsou hloupé, investují si podle svého uvážení do podobně vysokých výnosových instrumentů.

  Odpovědět

 • Noclaf

  22 února, 2011

  Jenom poznámka. Madoffovi může být egál, jestli 150 letý trest je, nebo není dědičný. Jeho syn spáchal sebevraždu…
  Je neuvěřitelný, na co jsou lidi schopný skočit. Před dávnými lety jsem byl na prezentaci jakési společnosti – honosný anglický název, snad něco s Evropou atd. v ulici B.Němcové ( ta ulice se svítícím bilboardem u nuseláku ) – kde slibovali neuvěřitelné zisky jejích zástupců.
  Princip na základě lovení oveček na smlouvy – hypo, životní atp. Že člověk sebe a své blízké zajistí na budoucnost a ještě na tom vydělá. Lákali studenty a podobné neznalé – a nechtěli za žádnou cenu půjčit smlouvu ani powerpointovou prezentaci domů. 🙂 Tak jsem se s nima rychle rozloučil. Ale viděl jsem, že mnozí podepsali a ten živnostňák si museli založit.
  A taky mě napadá, že tam normálně veřejně a v organizované skupině nabádali ke krácení daně – např. tím, že si máme jako ti jejich OZ na ŽL zahrnout do TDE účty za soukromý telefon. Very funny. 🙂

  Odpovědět

 • martin21

  23 února, 2011

  NEJLÉPE JE NEMÍT VELKÉ OČI A VŠE SI DOBŘE ROZMYSLET.A JEŠTĚ LEPŠÍ JE DO NIČEHO NEJÍT.TADY PLATÍ NEJVÍC „“KDYŽ PTÁČKA LAPAJÍ…………..“Jsou to veliké podvodnické svině se sklonem k hyenismu a je jím srdečně jedno,jak dopadnete,s jistotou ale-ČÍM HŮŘ PRO VÁS,TÍM LÍP PRO NĚ…

  Odpovědět

 • Ferda

  23 února, 2011

  Nechápu jak někdo může psát článek kde jen spekuluje. Pokud kladu otázku jestli je to podvod nebo nee, tak nastíním v čem by ten podvod mohl být, ne? To samé i tady v diskuzi. Příjde mi to jako by se autor chtěl s náma radit.:)
  Noclaf: Já osobně jsem byl taky na jednom takovým setkání. Cca 15 let zpátky. Quickstar (internetová obdoba Amway) a i když v tom ti přednášející trošku plavali (bylo vidět, že se v internetu moc hloubkově neorientují), tak to mělo docela dobrou myšlenku. Chtěli jen litr a tak jsem do toho šel. Do teď toho nelituju i když jsem pak asi po roce vystoupil. Amway pak byl v první pětce nejvíce expandujících firem na světě a tenhle system se dostal i do některých učebnic. S drobnými změnami jej pak přebraly i další firmy. U nás třeba známej Avon a jejich „Avon-lady prodej“.
  Píšu to proto, že v té době se taky dělali se setkáními „tajnosti“ alá: zazvoní telefon, jestli chceš vydělat peníze, příjdí tam a tam, více říct nemůžu“. A papíry ti dali domů až když jsi podepsal. Bylo to jen z toho důvodu, že trh byl zbičovanej různýma „letadlama“ a lidi se báli a špatné podání by u nich okamžitě mohlo vyvolat dojem, že je to taky letadlo.

  Odpovědět

 • Noclaf

  23 února, 2011

  Problem u tehle modelu je v tom, ze clovek musi nastoupit dost brzo, jinak uz je trh naplneny. Takze vrsek „pyramidy“ vydelava velky prachy, stred +-vydelava a spodek prodelava ( nebo neprodelava, ale proste uz nema sanci prodat tolik, aby se tim mohl nejak radikalne slusne zivit ).
  Navic je rozdil upsat se nekde, kde prodavate hmotne zbozi ( hrnce, kosmetika…) kde jsou to predmety kratkodobe spotreby a vicemene zanedbatelny financni vydaj pro kupujiciho – a mezi spolecnosti, kde se clovek upisuje k prodeji zivotnich pojisteni, hypotek atp.
  Navic o hrncich, kosmetice a cisticich prostredcich vicemene kazdy neco vi a nevyzaduje to extra „skill“ pro pochopeni toho, co clovek prodava. Ale at mi nikdo netvrdi, ze ti studentici strednich skol, co tam sedeli (a jakoze par jsem jich znal a nebyli to zadny lumeni) byli schopni pochopit, porovnavat a vypocitavat nejaky efekty penzijniho pripojisteni atp…
  Ne, nedat smlouvu na procteni domu proste smrdi – nebo alespon nejaky vytah, key points… Navic dali lhutu, ze clovek musel podepsat do 24h od prezentace, nebo mel smulu. Proste brutalni natlak typu „vydelas velky prachy, ale musis ted hned podepsat“.

  Odpovědět

 • Daniel

  24 února, 2011

  Vážení,v tom článku si někdo hraje na velkého odborníka a míchá páté přes deváté.V tom,jak popisuje Superhypotéku,nevidím nic podezřelého, klient normálně splácí bance.Nechápu,proč toto téma míchá dohromady s naprosto odlišným článkem o podvodech,které se staly.Na realitním kongresu 2010 jsem rovněž byl a nevidím nic podezřelého na společnosti Best Life.Možná ovšem bude hodně dlouho ležet v žaludku konkurenci.Ovšem,připadá mi ubohé házet špínu a nevědět nic konkrétního. To jsou tedy metody!Je vidět,že obchod v ČR je dávno mrtev díky těmto primitivním praktikám. Vám,co tu tak plkáte,navrhuji se přesvědčit,a dozvědět se více o tomto tak „podezřelém“ produktu.Co vím,tak není problém se dozvědět více,nikdo nic nezamlčuje,naopak společnost veřejně na Realitním kongresu nabídla všem možnost se zapojit a rozšířit svoje portfolio.Podezřelé?Jak jsme si jako klienti navykli dostávat almužnu za to,že necháme banku pracovat s našimi úspory!A ani nám nevadí ještě navíc přihodit nějaký ten poplatek!To jsme tedy superinvestoři…Zamyslete se nad tím a otevřete konečně oči.Vzpomeňte si, jak dlouho nám trvalo, než někdo začal otevřeně mluvit o poplatcích.

  Odpovědět

 • ing ekonom

  10 března, 2011

  Je to klasický podvod, který láká najivní a hlavně nezdělané jedince, kteří přídou o vše co mají, protože to narvou to takových to výnosných podniků. Pane Danieli a Ferdo alias pane Prokůpku (jednatel společnosti Best life)napište mi jedinou společnost, která garantuje 20% výnos a existuje déle než 5 let a stále vyplácí zisky. Já osobně takou společnost neznám. U pozitivní komentářů si nelze nevšimnout, že je všechny píše stejná osoba pod různými přezdívkami. Já osobně beru peníze vložené do této společnosti, jako bych je vyhodil z okna. Jinak všem investorům přeji tohně štěstí a hlave VYPLACENÉ vysoké zhodnocení a Vaše vklady.

  Odpovědět