EUR 24.745

USD 22.792

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.745

USD 22.792

Text: Ilona Hrušová

29. 10. 2010

6 komentářů

Hypotéky mohou ještě zlevnit

 


 

Směr úrokových sazeb u hypoték by měl být teoreticky odvislý od vývoje signálních úrokových sazeb centrální banky, potažmo od sazeb na mezibankovních trzích. V Evropě tržní úrokové sazby nyní rostou. Tak například 3měsíční EURIBOR (tržní to úroková sazba popisující peněžní trh v eurozóně) už opět vzrostla na úroveň nejvyšší od července loňského roku. To v české ekonomice je situace jiná. Centrální banka drží již nějakou dobu své signální úrokové sazby beze změny. A ani podle posledních náznaků z ČNB nic nenasvědčuje domněnce, že by se to třeba do konce roku mělo změnit.

A přesto, že centrální banka nijak na peněžním trhu nevíří prach, 3měsíční PRIBOR lehce klesá. A úrokové sazby, za které komerční banky poskytují hypotéky klientům, klesají také. Průměrný úrok u hypotéky se dostal (podle indexu Hypoindex) na 4,56 %. To není moc. Přesněji řečeno je to nejméně za tři roky.

Prémie, kterou si banky účtují za riziko spjaté s poskytnutím hypotéky, se tak přiblížila třem procentním bodům. Zdá se být logické, aby úrokové sazby – a teď myslíme i koncové úrokové sazby pro klienty – byly nejnižší, když je ekonomika v recesi, a s tím, jak ekonomika postupně zrychluje, zase rostly. Jenomže to se nestalo.

Vzpomeňme, jak se celá Evropa zoufale snažila srazit úrokové sazby, které platí klienti bankám, tím, že bude do ekonomiky pumpovat likviditu. Moc to nefungovalo. Vlastně to nefungovalo vůbec, protože ač likvidity přibývalo, úrokové sazby dál vesele rostly, ačkoliv měly dělat opak.

Důvodem bylo, že v bankovnictví vládla nejistota. Bez ohledu na to, jak levně banky získávaly peníze od centrální banky, nebyly ochotny je půjčovat dál. Leda za velmi vysoký úrok. Banky se prostě bály ztrátových úvěrů. A bály se půjčovat dokonce i jedna druhé. A teď v české ekonomice ledy povolují. Centrální banka stále nijak nejedná, a když už vysílá nějaké signály, tak se spíš mluví o utažení její měnové politiky, tedy zvýšení jejích úrokových sazeb. A přesto úroky pro klienty bank klesají, protože banky se již tolik nebojí. Klienti se také bojí méně. Světové ekonomiky se pomalu rozjíždějí a poslední data Českého statistického úřadu ukazují, že obavy z nezaměstnanosti slábnou. Takže se zvyšuje ochota půjčovat si. Počet hypoték tedy roste.                                                 

REKLAMA


Budou sazby hypoték růst nebo klesat?
Takže jak se vlastně budou sazby hypoték vyvíjet v následujících měsících? Špatnou zprávou pro klienty bank je, že centrální banka už minimálně akademicky přemýšlí, kdy by zase mohla své signální úrokové sazby zvednout. Dobrou zprávou je, že to klientům bank může být tak trochu jedno. Krize ukázala, že na signálních sazbách centrální banky záleží až na druhém místě.
 
Na místě prvním stojí důvěra bank v budoucnost. Spread (rozpětí) mezi úrokovými sazbami ČNB a sazbami hypoték ukazuje, že úroky z hypoték zatím stále ještě mají prostor k poklesu. Protože i důvěra bank má prostor ke zlepšení. Kam? Věříme, že posuzováno podle průměrné úrokové sazby u hypotéky, může se důvěra bank zlepšit ještě o celou polovinu procentního bodu. V roce 2005 dosahovala rekordního minima kolem 3,7 %. To byl hypotéční trh značně přehřátý. V roce 2008 to bylo už kolem 5,7 % – a to byl zase trh úplně zamrzlý. Průměrná úroková sazba hypotéky kolem 4,0 % by mohla odpovídat nastavení měnové politiky centrální banky. Neboli – hypotéky ještě zlevní.

Konkrétně nejlevnější by mohly být na konci zimy. Těžko totiž lze očekávat, že signální úrokové sazby ČNB a tržní úrokové sazby pro klienty bank se mohou pohybovat rozdílným směrem příliš dlouho.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Vojtik

  29 října, 2010

  Mimo kratkeho vyhledu do pristiho pulroku by to ovsem chtelo trochu dlouhodobejsi souvislost:
  Co se stane,az CNB ze soucasneho uroku 0.75% zvedne svuj urok na normalni 3-4%?Aby ty stasne davy,ktere si za pulroku uzavrou extra vyhodnou hypoteku dle autoru clanku,za par let pri prvnim refinancovani netruchlily.
  Hypoteka je precejen obvykle na 20 a vice let.

  Odpovědět

 • selskyrozum

  30 října, 2010

  Hypoteční trh se rozhýbal ? No nevím ,já pozoruji realitní servery více jak rok, protože chci koupit dům a jsou tam pořád stejné nemovitosti a žádná se neprodala. Možná to bude tím, že sleduji pouze Prahu a rodinné domy,ale i tak si myslím, že je skoro nulová prodejnost a stále nesmyslné ceny.To bude řacha až ta bublina splaskne.Už jí moc nechybí.

  Odpovědět

 • jsem v pohodě

  2 listopadu, 2010

  Pokud máte zkušeného fp, pak úrok pod 4% je naprostou realitou již nyní… Mám čerstvě refinancovaný úvěr s úrokem 3,79% / 3 letý fix / :-)…

  Odpovědět

 • sazba pod 4%

  3 listopadu, 2010

  bohužel, úrok není vůbec podstatný…lidé jsou masírováni médii, nízkými sazbami, ale podstata věci jim uniká…

  Odpovědět

 • Radek

  3 listopadu, 2010

  Ano, jsou tam ještě poplatky. Ale úrok je pořád největší nákladovou položkou.

  Odpovědět

 • jsem v pohodě

  22 listopadu, 2010

  Pro upřesnění. Jediným poplatkem, bylo 500,- Kč za kolek při vkladu zástavní smlouvy….. 🙂

  Odpovědět