EUR 24.765

USD 23.115

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.765

USD 23.115

Text: Petr Zámečník

17. 02. 2012

2 komentáře

Jak budete bydlet v penzi? Špatně!

 


 

 

Hlavními překážkami pro pokojné bydlení ve stáří jsou cena a bariéry. V důchodu klesá příjem, ale pokud se člověk včas na pokles příjmů a na bydlení v penzi nepřipraví, náklady na bydlení zůstávají neměnné. Stejně tak nejrůznější bariéry, které komplikují užívání bytu či domu s přibývajícími zdravotními nesnázemi – snížená pohyblivost, slábnoucí zrak i klesající pozornost a bystrost.

„Stárnutí není nemoc, je to přirozená součást života,“ připomíná Vendula Kodetová  z Diakonie ČCE a dodává: „Z fyziologického hlediska stárneme od pátého měsíce života.“ Na stáří je vhodné se včas připravit. Jen tak je možné seniorský věk prožít aktivně bez zbytečných komplikací – např. s nevyhovujícím bydlením.

Největším problémem pociťovaným lidmi v předdůchodovém věku jsou náklady na bydlení. Podle průzkumu realizovaném Václavem Forstem, marketing research consultantem, pro Raiffeisen stavební spořitelnu na vzorku 612 respondentů ve věku od 40 do 55 let vidí potíže s placením nákladů na bydlení v penzi téměř 2/3 lidí.

Graf 1: Myslíte si, že budete schopni současné náklady na bydlení platit i v důchodu?

REKLAMA


Současné bydlení jako drahé vzhledem k rodinnému rozpočtu již nyní vnímá více než polovina respondentů.

Graf 2: Jak hodnotíte náklady na bydlení v rámci vašeho rodinného rozpočtu?

Současné bydlení jako drahé lidé vnímají přesto, že jen 18 % respondentů ve věku 40 až 55 let bydlí v nájmu. Více než ¾ respondentů je majiteli vlastního domu či bytu, což ale neznamená, že nejsou zatíženi hypotékou.

Graf 3: Jak bydlíte v současné době?

REKLAMA

Vysoké náklady na bydlení v důchodu jsou vnímaným problémem lidí v předseniorním věku. Přesto o řešení budoucího financování bydlení lidé příliš nepřemýšlejí. Jen 7 % respondentů budoucí vysoké náklady již řeší.

Graf 4: Přemýšlíte někdy, jak budete problém vysokých nákladů na bydlení řešit?

Poznámka:
Odpovídali pouze respondenti, kteří očekávají vysoké náklady bydlení v penzi.

Řešením je především přestěhování se do levnějšího bydlení, ale lidé nacházejí i další možnosti. Bydlení s dětmi nicméně nepatří mezi vyhledávané způsoby úspor.

Graf 5: Jak hodláte problém vysokých nákladů řešit?

REKLAMA

„Děti“ v předdůchodovém věku budou své potíže v důchodu řešit sami, bez pomoci svých dětí. Stejně tak ani oni nepomáhají s řešením bytové situace svým rodičům. Nejčastěji jsou přesvědčeni, že to není potřeba. Přesto 5 % respondentů řeší bytovou situaci svých rodičů za ně.

Graf 6: Budete vy (nebo vaši rodiče) nějak řešit potřeby odpovídajícího bydlení vašich rodičů?

Náklady bydlení se vyvíjejí jednak podle způsobu bydlení (vlastnické, nájemní), jednak podle fáze života. Zatímco v produktivním věku dosahuje výše nákladů na bydlení nájemním bydlení (bez výdajů na topení a teplou vodu) cca 19 % příjmů domácnosti, v penzi roste až k 32 %. Naopak vývoj u vlastnického bydlení je opačný a náklady v penzi klesají až k 7 % příjmů domácnosti důchodců.

Graf 7: Náklady na bydlení v průběhu života

Poznámka: Data za Německo; české statistiky nejsou k dispozici

Zdroj: Raiffeisen Wohn Bausparen

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • franta

  17 února, 2012

  no a jak je to u mne?: za mě tyto otázky naštěstí vyřešila vláda, která mi odchod do důchodu odsunula někam k 70. roku života…. takže asi tak:-))

  Odpovědět

 • HumaniCek

  17 února, 2012

  Ještě že na důchod nevěřím… Za pár let budeme dětem vyprávět pohádku, že kdysi dávno dával stát lidem peníze, když byli staří a nemohli dělat… 😀

  Odpovědět