Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Jak dlouhou fixaci sazeb volit u hypoték?

Pavel Mertlík

Pokud si berete hypotéku s dlouhou splatností, dohodněte si s bankou pokud možno delší fixaci úrokové sazby, radí PAVEL MERTLÍK z Raiffeisenbank.

Rozhodujeme-li se o délce fixace hypotéky, je třeba vzít do úvahy jak úrokovou sazbu, kterou nám banka nabídne nyní, tak očekávanou úrokovou sazbu po skončení fixace.

Aktuální úrokové sazby jsou stále extrémně nízké. Oproti situaci před půlrokem či rokem se však zvýšily úrokové sazby u delších fixací (tři až pět let).

Příčinou tohoto vývoje je rychlý růst ekonomiky a zejména s ním spojený investiční boom, a tedy zvýšená poptávka po dlouhodobých úvěrech a dlouhodobých investicích. Ta vede k rychlejšímu růstu dlouhodobých úrokových sazeb.

Během letošního podzimu a zimy a v celém příštím roce lze očekávat mírné relativní snížení dlouhodobých úrokových sazeb, protože však zároveň porostou úrokové sazby obecně, na úroveň z poloviny roku 2005 se již sazby nevrátí. Zabrání jim v tom obecný růst úrokových sazeb.
V České republice byla v roce 2005 klíčová úroková sazba ČNB, od níž se odvíjejí úrokové sazby na trhu, po dobu šesti měsíců na úrovni historického minima – 1,75%.

Zvyšování sazeb ze strany ČNB dále směrem k 3% je nevyhnutelné. Důvodem takového očekávaného vývoje jsou globální i domácí inflační tlaky.

Inflace se celosvětově oproti období před dvěma lety významně zvýšila a úrokové sazby centrálních bank na to patřičně zareagovaly.

V USA stoupla klíčová úroková sazba Fedu (tamní centrální banky) z 1% na 5,25%, v eurozóně klíčová sazba ECB z 2% na 2,75%. Je přirozené, že ani ČR se globálním proudům na peněžním trhu nevyhne.

Raiffeisenbank očekává, že za tři roky – v r. 2009 – dosáhne klíčová úroková sazba ČNB 3,25% a dostane se na shodnou úroveň jako klíčová sazba ECB.

Předpokladem toho však je, že ČR bude plnit maastrichtská kritéria (rozpočtový deficit pod 3% HDP). V případě méně příznivého fiskálního vývoje by byly úrokové sazby v ČR v horizontu tří let ještě vyšší.

Pokud si tedy bereme v současnosti hypotéku s dlouhou splatností (např. 15 nebo 20 let), pak je na základě dnešního poznání vývojových trendů v ekonomice výhodné dohodnout s bankou pokud možno delší fixaci úrokové sazby.

Tím si odložíme dopad očekávaných budoucích vysokých úrokových sazeb: až budeme např. za pět let dohadovat s bankou novou úrokovou sazbu, bude s velmi vysokou pravděpodobností významně vyšší než sazba, kterou nám banka nabízí dnes.

To ale platí i v kratším horizontu: v r. 2007 očekáváme klíčovou úrokovou sazbu ČNB v průměru na úrovni 2,5%, v r. 2008 na úrovni 2,8%. To znamená pro příští rok nárůst klíčové úrokové sazby ČNB oproti letošnímu očekávanému průměru o 19%, pro rok 2008 dokonce o 33%.

Zdroj: Investujeme.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *