Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Jak koupit byt za dvě třetiny jeho skutečné hodnoty

Pavel Řehulka

Každý investor-pronajímatel ví, že základní podmínkou pro ziskovost celého pronájmu je výhodná kupní cena. Jak dosáhnout kupní ceny o třetinu nižší než je skutečná hodnota bytu?

Výše nájemného je daná poptávkou a trhem: Podle stáří, polohy a vybavenosti bytu je možné nájemné zvyšovat či snižovat. Pokud ale pronajímatel nabízí byt srovnatelný se sousedním, bude to právě nabídka a poptávka, která určí, kolik si může za pronájem účtovat.

Koupí-li investor byt za standardní (a tedy plnou) cenu, bude dosahovat určité návratnosti své investice. Mnohem vyšší návratnost ale získá ten, kdo koupí ten samý byt levněji.

Všichni chytří investoři proto hledají tzv. podhodnocené nemovitosti: Ty, které mají vyšší hodnotu, než kolik za ně prodávající požaduje. A vědí, že když se jim podaří takový byt nebo dům najít a levně koupit, nemusí se potom tolik bát o výši nájemného. Výhodný nákup jim totiž zajistí ziskovost investice dopředu.

Otázka ale přirozeně zní: Kde najít byty a nemovitosti, které se prodávají „pod cenou“?

Protože nízkou prodejní cenu najdeme většinou tam, kde prodávající potřebuje peníze rychle, výhodným místem pro hledání a nákup bytů jsou exekutorské dražby. Exekutoři dříve zveřejňovali dražby pouze na svých individuálních stránkách a hledání nemovitostí prodávaných v soukromých dražbách bylo proto vždy časově náročné. To se ale nyní změnilo…

Exekutorská komora ČR zprovoznila ostrý provoz tzv. „Portálu dražeb“. A na adrese http://www.portaldrazeb.cz/ je nyní k dispozici aktuální přehled dražeb nemovitostí prováděných exekutory podle exekučního řádu.

Chcete-li se tedy na jednom místě a zdarma dozvědět vše o exekučních dražbách, najdete zde nejen popis nemovitosti, ale i informaci o místě a termínu dražby a vyvolávací ceně. Byt či jinou nemovitost můžete vyhledávat podle termínu dražby, druhu nemovitosti, podle ceny a nebo podle regionu.

Při spuštění portálu bylo v databázi evidováno přes 500 dražeb a další budou přibývat. Dalším krokem bude také rozšíření portálu o dražby movitých věcí, tj. automobilů, spotřební elektroniky a podobně.

Soudní exekutoři již mají zákonnou povinnost dražby na Portálu dražeb zveřejňovat a na portálu tak jsou dostupné informace o všech dražbách, které provádějí.

Vyvolávací cena nemovitostí dražených soudními exekutory činí ze zákona dvě třetiny ceny zjištěné znaleckým posudkem. V případě neúspěšného prvního kola dražby se pro další kolo snižuje vyvolávací cena na polovinu původní ceny zjištěné znalcem.

Samotná skutečnost, že vyvolávací cena nemovitosti činí dvě třetiny její hodnoty, přirozeně neznamená, že se za tuto cenu také prodá. Pokud ale budete dražby sledovat a navštěvovat, rychle zjistíte, že lidská pohodlnost je vaším spojencem. Na dražby totiž nechodí takové davy, jak by se mohlo zdát. A nákup bytu za dvoutřetinovou (nebo poloviční) cenu je potom skutečně možný.

Autor článku je autorem investičního kurzu "Jak kupovat a pronajímat byty".

Anketa: Kupní cena vůči odhadní ceně vaší nemovitosti byla...

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

6 komentářů k článku “Jak koupit byt za dvě třetiny jeho skutečné hodnoty”

 1. jk napsal:

  mám trochu jiné zkušenosti
  příspěvek mě zaujal, jako zábava by to bylo zajímavé. Ale zase tak ideální to nebude. Informace na portálu nestojí za mnoho a navíc mám zkušenosti, že právě dražby jsou vyhledávané spekulanty všeho druhu. Zkupují co se dá a ani neví co. Slušný kupec příliš nadějí nemá.

 2. ibid napsal:

  neuvěřitelnej blábol
  Aby někdo mohl z dražby koupit něco za 2/3 tržní ceny, tak by
  1) musel koupit za vyvolávací cenu, což je neskutečná hovadina
  2) Vyvolávací cena musela dosahovat 2/3 tržní ceny, ale v současný době se tyto ceny blíží těm tržním.

  Takže vpodstatě zase jen PR na dražby… :-)))

  1. Radek napsal:

   RE: neuvěřitelnej blábol
   ad 2/ kdyby se ceny v nucených dražbách mohly blížit tržním, musely by odhadní ceny být o třetinu výš než tržní. A to se mi nezdá.

  2. Radik napsal:

   RE: neuvěřitelnej blábol
   Ten Řehulka píše naprosté nesmysly a asi se tím živí, protože mi nedávno od něj neustále chodily SPAMY na nějaké jeho rady za nehorázné ceny. Jsem rád, že jsem se si nic neobjednal, protože by to zřejmě byla snůška obdobných nesmyslů.

 3. Katka napsal:

  Za sebe doporučuji hledat bydlení na různých inzertních serverech na netu, třeba tady: http://www.hy­perreality.cz/
  Občas tam človek najde fakt poklady .)

 4. eva napsal:

  byty

  Pokud hledáte pronájem bytu, určitě doporučuju http://byty.hy­perinzerce.cz/in­zerce-byty-pronajem/. Je tam tisíce nabídek a já tam našla super byt už 2×.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *