EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Text: Pavel Řehulka

22. 09. 2009

8 komentářů

Jak pořídit dětem byt, který zaplatí někdo jiný?

 


 

Mladí lidé nemají při pořizování vlastního bydlení jednoduchou pozici nikde ve světě, obzvlášť pak v České republice. Rostoucí ceny bytů dělají vlastní bydlení pro mnohé nedostupným. A protože průměrné platy začínajících pracovníků nejsou zdaleka tak vysoké, aby si mohli pořídit vlastní byt, mladí lidé mají ve skutečnosti jen tři varianty: Bydlet i nadále u rodičů, jít do pronájmu nebo si vzít hypotéku.

Poslední variantou (hypotékou) řeší své bydlení mnoho mladých rodin. Ani tato varianta ale není příliš příjemná. Pokud si totiž vaše dospělé děti pořídí byt v hodnotě milion korun na hypotéku se splatností 15 let, při současných úrokových sazbách je měsíční splátka hypotéky vyjde na cca 7 000 Kč. A když k tomu připočítáte další 2 000 Kč na plyn, elektřinu, vodu a topení, každý měsíc musí jen za bydlení utratit 9 000 Kč. Vezmou-li si tedy hypotéku ve svých 25 letech, až do 40 budou muset každý měsíc odkládat necelých deset tisíc korun. Ať se děje, co se děje.

Starost o finanční budoucnost svých dětí nechává jen málo rodičů chladnými a snaží se jim proto pomoci. Někteří zakládají svým dětem vkladní knížky, na které přispívají každý měsíc několika stokorunami. Jiní uzavírají životní pojištění s tím, že výplatu anuity naplánovali na dobu, kdy jejich dítě dospěje. A další jednoduše počítají s tím, že v dospělosti dětem přispějí nějakou částkou z vlastních úspor.

Tento postup je sice chvályhodný, ale současně nebezpečný.

Pokud spoříte peníze v hotovosti, riskujete, že podlehnete vábení je utratit. Tu se porouchá auto, tam je nutné vyměnit lednici… a přestože plánujeme, že částku, kterou si ze spořícího účtu půjčíme, brzy vrátíme, ne vždy se nám to podaří. A v dospělosti dětí najednou zjistíme, že místo statisíců korun je na účtu jen zlomek.

Budete-li dostatečně vytrvalí, můžete v dospělosti předstoupit před svého potomka a se slovy „tu máš na začátek“ mu předat vkladní knížku s příjemně vysokou částkou. Když si ale vzpomeneme na své vlastní dospívání, uvědomíme si, že v tomto věku pro nás nebylo prioritou vlastní bydlení, ale spíše zábava. Částka předaná v hotovosti se tak může v rukách 20letého „finančníka“ rychle proměnit ve značkové oblečení, nové auto a zábavné večírky s přáteli. Dvacet let vašeho odříkání se pak může během několika měsíců úplně rozplynout.

REKLAMA

Budete-li každý měsíc spořit např. 1 000 Kč na termínovaný vklad, při 2% úroku a stejně vysoké inflaci nebudou vaše úspory nijak růst. Za 20 let tak naspoříte 240 000 Kč. Ale za tuto částku si vaše dítě z vlastního bydlení pořídí tak maximálně jeho vybavení.

Navíc, každá koruna, kterou při tomto postupu budete spořit, půjde z vaší vlastní kapsy. Nikdo vám na bydlení vašich dětí nepřispěje. A celých 100 % úspor budete muset zaplatit ze svého.

Pokud vás při čtení těchto řádků přepadá úzkost, nejste sami. Podobné pocity prožívá mnoho rodičů. Uvědomí si totiž, že klasické postupy na to, aby jejich děti mohly začít svůj život bez existenčních starostí, nestačí. Standardním střádáním z průměrného platu na další byt za 15 – 20 let nenašetříte.

Metoda, jak toho dosáhnout, ale existuje. A má hned několik předností:

 • Během doby spoření nemusíte bojovat s nutkáním na úspory sáhnout. Peníze totiž budou bezpečně uloženy (a přesto pod vaší 100% kontrolou).
 • Při předání „úspor“ nebude váš potomek zlákán vidinou hotových peněz. Nebudete mu totiž předávat hotové peníze, ale klíče od jeho vlastního bytu.
 • Hodnota vašich úspor bude růst rychleji, než bankovní vklady. A protože navíc bude držet i krok s inflací, váš výnos bude oproti ostatním alternativám mnohonásobně vyšší (ale přitom stejně bezpečný).
 • A nakonec, což je asi nejpříjemnější, nebudete na bydlení vašich dětí spořit jen z vlastní kapsy, ale dvě třetiny (nebo dokonce více) hodnoty bytu pro vaše dítě zaplatí někdo úplně jiný.

Co je to za „zázračnou“ metodu? A jak ji můžete použít i vy? Následující postup je běžný v zahraničí a v poslední době jej začíná využívat i mnoho českých rodin, přestože o tom nahlas nemluví.

REKLAMA

Celá „metoda“ je naprosto jednoduchá: Koupíte byt, který budete až do dospělosti vašeho dítěte pronajímat. Hypotéku, kterou na nákup bytu použijete, bude z velké většiny splácet nájemce. A pořízení vlastního bydlení pro vaše dítě vás tak v ideálním případě vyjde jen na několik set korun měsíčně.

Nevěříte? Na následujícím příkladu bytu v hodnotě 1 000 000 Kč si ukážeme, jak to celé funguje. (Milionový byt může být na některá městečka luxusem, ve větším městě naopak pouhou garsonkou. Protože je tento článek ale určen lidem z celé republiky, budeme se při výpočtu držet právě 1 mil. Kč a částky si tak můžete poměrově přepočítat podle hodnoty bytů ve vašem okolí.)

Půjčíte-li si v bance jeden milion korun na 20 let s úrokovou sazbou 3,5 %, měsíční splátka vás vyjde na 5 800 Kč (při aktuální průměrné sazbě 5,67 % činí měsíční splátka 6 975 Kč). Spořit necelých šest (resp. sedm) tisíc měsíčně by bylo pro standardní rodinný rozpočet neúnosné, ale ani to není potřeba.

Váš byt můžete pronajmout za tržní nájemné, které u bytu v hodnotě jednoho milionu korun dělá zhruba 5 500 Kč. Přibližně 30 % nájmu vydáte za náklady spojené s vlastnictvím bytu (vedení účtu, pojištění, společenství vlastníků, fond oprav, údržba). A váš čistý výdělek je tedy 3 850 Kč. K dorovnání rozdílu mezi hypotéční splátkou a volnými penězi, které vám z nájmu zůstanou, pak stačí jen 1 950 Kč (resp. 3 125 Kč při současných úrokových sazbách). Dvě třetiny (66,4 %; resp. 55,2 %) nákladů na pořízení bytu za vás tedy platí někdo jiný.

(Z rozdílu mezi příjmy a výdaji je přirozeně nutné zaplatit také daně a jejich výše závisí na vašich ostatních příjmech. Pokud však daňově uznatelné výdaje převýší příjmy, finanční úřad vám navíc – formou zápočtu ztráty oproti jiným podnikatelským příjmům – jakoby navíc ještě přispěje.)

REKLAMA

Tato kalkulace počítá s tím, že si vypůjčíte celý milion. Pokud ale máte již nějaké peníze ušetřené (anebo prodáte chatu, na kterou už nejezdíte), můžete jejich pomocí hypotéku snížit. Část bytu tak zaplatíte z úspor, zbytek z hypotéky.


Závěr je tedy jednoznačný: Pokud dokážete měsíčně ušetřit několik set korun, můžete za tuto částku koupit další byt, který můžete pronajímat a v dospělosti jej předat vašemu dítěti zcela splacený a bez závazků.

Abychom ale byli objektivní, je nutné upozornit i na rizika. Nákup a pronajímání bytu není vhodnou strategií pro každého. Ne každý je ochoten si vypůjčit peníze, ne každý umí jednat s lidmi, ne každý se dokáže orientovat v povinnostech pronajímatele a ne každý dokáže vyřešit problémy, které při pronajímání bytů čas od času vznikají.

Bylo by také naivní si myslet, že investování do bytů probíhá formou "otevřu noviny, pojedu se podívat na pár bytů, jeden koupím, dám do novin inzerát a následující den jej pronajmu". Je spousta věcí, na co si lidé musí dávat pozor, jak při nákupu bytu postupovat a vyjednávat, aby jej získali za méně, než inzerovanou cenu, kde hledat „levné“ byty se slevou 20 – 50 %, jak byt připravit k pronájmu, aby za něj získali co nejvyšší nájem, jak vybírat mezi nájemníky, na jaká právní úskalí si dávat pozor atd.


Nákup a pronajímání bytů není v žádném případě způsob, jak vydělat peníze "rychle a bez práce". Pokud ale chcete vašim dětem zjednodušit start do života, právě tímto způsobem jim můžete pořídit vlastní byt bez toho, aniž by to pro vás znamenalo velké odříkání. Pokud se vaše děti navíc osamostatní dříve, mohou se do bytu nastěhovat před jeho úplným zaplacením a převzít splácení hypotéky sami.

Výše uvedený výpočet jsme prováděli v době, kdy byly hypotéky za 3,5 % ještě reálné a můžete přirozeně namítnout, že s rostoucími sazbami klesá i výhodnost takového nákupu. Ano, při vyšší úrokové sazbě nájemce již nebude vašim dětem přispívat celými 66,4 %, ale třeba jen polovinou. Nebo i menším podílem. Stále ale platí, že za koupený byt neplatíte plnou cenu, ale jen část. A zbytek za vás zaplatil někdo jiný.

Vezměte si tedy kalkulačku, tužku a papír a začněte počítat. Kolik můžete každý měsíc ušetřit? Jak velkou hypotéku můžete získat? Kdy budou vaše děti dospělé? Odpovědi na tyto otázky vám určí, zda je tento postup ve vaší situaci možný. A pokud ano, můžete začít hledat vhodný byt už dnes.

Začnete-li vašemu dítěti ukládat peníze právě touto formou, při předávání klíčů od bytu v jeho dospělosti vás budou hřát na srdci hned dva příjemné pocity. Ten první bude pramenit z hrdosti na to, že jste jim zjednodušili start do života. A ten druhý ze zjištění, že jste jim na vlastním příkladu ukázali, že k dosažení finanční nezávislosti nevede cesta pouze přes vysoké příjmy, ale že stejného výsledku mohou dosáhnout také dlouhodobým plánem, osobní disciplínou a třeba jen několika sty korun měsíčně.

Autor článku je autorem investičního kurzu "Jak kupovat a pronajímat byty".

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Marek

  22 září, 2009

  Dobrý den, už dlouho jsem neslyšel o bytu, který by stál jen milion a nebyl přitom na venkově. Jakmile výpočet přizpůsobíte realistické částce 1,5 milionu pro větší lokality, bude to zcela jiné. Pokud se vám to podaří, rád se nad tím zamyslím.

  Odpovědět

 • Kruton

  22 září, 2009

  …30% z 5000 Kč mi pořád vychází na 1500 Kč… Onen hypotetický „čistý zisk“ tedy činí 3500 Kč. Rozdíl mezi příjmem z nájmu a aktuální výší splátky hypotečního úvěru by pak byl 3475 Kč. Pomiňme fakt, že aktuálně banka nikomu úvěr na 100% hodnoty nemovitosti s úrokovou sazbou 5,67% nedá – reálně bude sazba díky rizikové přirážce nejméně o procento vyšší (pojednával o tom ostatně článek právě na těchto stránkách).
  Jádro problému tkví v tom, že hypotetické rodince, schopné dvacet let postrádat skoro 3500 Kč měsíčně, úplně stačí tytéž peníze investovat a při nevelkém riziku, ryze průměrném výnosu a téměř nulové námaze bude mít po dvaceti letech sumu, která se svou výší bude limitně blížit hodnotě onoho „bytu za milon korun“…
  Buďme ale vděčni alespoň za to, že autor vcelku poctivě přiznává, že s vlastnictvím a pronajímáním bytu jsou spojené i náklady, dále realisticky nepředpokládá, že by výnos z pronájmu „zatáhl“ celou hypoteční splátku a ještě zbylo na zmrzlinu …ale to je asi tak všechno.
  Administrace t.l. tímto doporučuje ct. četenářům článek vytisknout, vystříhnout, pozorně podlepit kartonem a pečlivě uschovat. A jakmile budou hypotéky za 3,5% a byty za milion – upalujte jako smyslů zbavení a honem nějaký kupte …jinak nebudou mít děti kde bydlet!!!

  Odpovědět

 • Libor Procházka

  23 září, 2009

  já tedy nejsem nijak kovaný v investování, ale také bysem raděj své peníze pravidelně spořil do nějakého akciového fondu, nebo přímo koupil pár akcií nějaké americké firmy, než si pořizovat hypoteku na dvacet let.
  Mimoto, děti jsou ďáblova stvoření, čím jsou straší, tím jsou horší, povětšinou z nich vyrostou feťáci, zloději, vrazi, povaleči, alkoholici, vyžírkové, prostitutky, v lepším případě úplatní státní úředníci nebo politici jako Paroubek. Nejvíc se vyplatí děti nemít a peněz si užíváte jen vy.
  Ale je to vaše volba mít děti a ještě do nich cpát peníze, a je to špatná volba.
  Když už nějaké děti chcete mít, pořidte si děti nevlastní – někdo jiný na ty zmetky měsíčně platí a ještě si ten vůl vzal na sebe hypoteku, aby jim zajistil byt.

  Odpovědět

 • Libor Procházka

  23 září, 2009

  až vám bude 70 let, a půjdete večer za tmy domů a nějaký výrostek do vás vrazí kudlu a nechá vás vykrvácet pro 50 korun, co vám z mizivého důchodu zbyly v kapse, aby měl na herák, tak si na mne vzpomenete, co sem vám radil.

  Odpovědět

 • Vojtik

  22 září, 2009

  …je tento clanek v primem rozporu s moudem zde setrvale obhajovanym,totiz ze najemne bude vzdy vyssi nez splatka hypoteky. :-))))
  Tedy k faktum:Hypo za 3.5procenta neni a NEBUDE a vynos 5.5% v Praze nyni neni mozny,pohybuji se klasicky pod 4 procenta.
  Jak jsem zjistil,za posledni mesice se situace dramaticky meni(napriklad v jedne ulici,ktereou sleduji minimalni cena bytu 3+1 klesla z 3.2 na 2.5 mega,nicmene jeste pred par mesici platilo,ze byt i jen UROK z pocatecni hyposplatky byl vyssi nez trzni najemne,takze platite cely umor i cast uroku.V takovem pripade se samozrejme nejedna o to,ze by bylo vyhodne takto sporit:Pokud predpokladam pro jednoduchost,ze se cena bytu nemeni,pak je spise vyhodne si to strkat do si penize do matrace a detem byt koupit potom,ponevadz takto nebudu platit zadny urok ani jeho cast.
  Pokud ve 20 letem horizontu pocitam se zhodnocovanim bytu o 3 procenta rocne,coz bude blizko realite,pak urok na predpokladanem uctu bude tak o procento vyssi-cili vliv inflace se da stejne zanedbat a budeme na tom jeste o to procento lepe.
  Dale clanek vubec nezminuje mozna rizika tohoto postupu-copak se bude dit s bytem,kdyz onemocnime,zemreme,nebo se rozvedeme,ci nas postihne jina zivotni nehoda:O kolik nas banka odrbe?
  Velmi nekvalitni clanek,palec dolu!

  Odpovědět

 • Nox

  22 září, 2009

  Marek: Treba u nas v okresnim meste se ted prodal jeden 2+1 za milion.
  Spise bych se podival, jaky bude demograficky vyvoj populace za 20 let, protoze az zestarnou „husakovy deti“ bude mozna velkych bytu dost, ale nedostatek mist v pecovatelskych domech.

  Odpovědět

 • Jarda

  30 září, 2009

  Vážená redakce, nepublikujte prosím už články od pana Řehulky. Tento článek je prostě přetisk chytrostí z jeho investičního kurzu \“jak pronajímat byty\“, který byl vytvořen ve zcela jiných podmínkách. Tehdy ovšem ceny bytů raketově rostly, to byla jiná. Autor se ani nenamáhá to předělat na dnešní poměry: cena bytu 1 milion, hypotéka 3,5%, nájem za 5500.
  Za prvé, hypotéka za 3,5% je historické minimum z roku 2005, které se od té doby neopakovalo. Za druhé, argumentovat výnosem 6,6% (nájem 12×5500 z milionového bytu) je dnes děsivá lež. TOTO NEJSOU SOUČASNÁ TRŽNÍ ČÍSLA!!! I s těmi redakčně opravenými v závorkách je to přitažené za vlasy.
  Za třetí, i těch 3125 Kč měsíčně, pokud bychom je pravidelně ukládali na 2,5% spořící účet, tak to za 20 let dá 970 tisíc, čili máte ten milion i bez trablí s nájemci (jako že jsou i spořící účty na více než 4%).
  Toto je demagogický článek pracovníka realitní kanceláře, který do lidí tlačí zastaralé propočty při úplně změněném trhu.

  Odpovědět

 • Jarka

  9 října, 2012

  A co finanční uřad.Z příjmu se musí odevzdat daň! Tohle tu vůbec není započítáno. Když to někdo pronajímá načerno tak jen do té doby než se na to příje,nebo když se vám chce pomstít soused. Pak bych ty pokuty chtěla vidět!

  Odpovědět