EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

Text: Petr Zámečník

11. 08. 2008

0 komentářů

Jak se bránit „vloupačkám“?

 


 

Trocha statistiky aneb Co řeší policie

Pohled do statistik Policie ČR nepatří mezi optimistické. Jen v prvním pololetí letošního roku zaznamenala 176 847 trestných činů. Mezi nimi sice dominují „krádeže prosté“ (73 993 případů), ovšem krádeže vloupáním také nejsou zanedbatelné – 27 194 případů. Z nich na vloupání do bytů připadá 2 236, do rodinných domů 2 435 a do rekreačních chat 2 869 vloupaček.

Škody spáchané pachateli dosahují stamilionů. Jen v rodinných domech v prvním pololetí pachatelé způsobili škody za 165 mil. Kč. Zadržet se přitom podařilo věci jen za 193 tis. Kč. U bytů je situace obdobná. Ze škod ve výši 129,6 mil. Kč se podařilo zajistit jen 249 tis. Kč. V rekreačních objektech lidé nenechávají příliš cenné vybavení, a tak i navzdory častějším vniknutí zlodějů je celková škoda „jen“ 59,3 mil. Kč. Z nich se navrátilo majitelům 188 tis. Kč.

ČSOB Pojišťovna zpracovala statistiky vloupání v jednotlivých krajích. V počtu vloupání dominuje Středočeský kraj. V ceně zcizených a poškozených věcí vede ale již zcela bezkonkurenčně Praha.
Proč se lépe zabezpečit

Pokud počty krádeží v jednotlivých okresek podělíme počtem obyvatel, vychází jako nejrizikovější oblast Praha. Následují Kladno, Teplice a Most. Naopak nejméně rizikovými z pohledu krádeží jsou okresy Domažlice, Jindřichův Hradec a Rokycany. Zatímco v Praze připadá přibližně 218 vloupání na 100 tisíc obyvatel, v Domažlicích je to pouze 28,5.

REKLAMA

Přestože sebelepší zabezpečení domácnosti nevyloučí zcela riziko krádeže, na jeho snížení má podstatný vliv. Zloděj spíše vnikne do objektu, kde bude mít menší obtíže a bude mu hrozit menší šance zmaření krádeže.

Zloděj si zpravidla vybírá slabá místa bytu či rodinného domu. Pokud necháte otevřené dveře na zahradu, bezpečnostní vchodové dveře vykradení nezabrání. U bytových domů není neobvyklé kupříkladu vloupání světlíkem, kam má sice zloděj o něco obtížnější přístup, při svém jednání je ale nerušen a vstup do bytu bývá jen chatrně zabezpečen.

Zabezpečit domácnost před vloupáním je potřeba nejen z důvodu snížení rizika vloupání. Zpravidla až případě vykradení bude pojišťovna zkoumat, zda zabezpečení odpovídalo požadavkům pojistné smlouvy. V případě, že zloděj nemusel překonávat překážky, může být pojistné plnění kráceno nebo i zcela odmítnuto.

Jak se chránit proti vloupání

Základem zabezpečení je zámek. Zatímco starší byty jsou ještě vybaveny zcela nevyhovujícími dózickými zámky, panelové domy dokonce dveřmi s plastovými obložkami, u nových bytů jsou již využívány mnohem bezpečnější varianty.

REKLAMA

Zámky se dělí do čtyřech kategorií podle úrovně zabezpečení. V minimálním zabezpečení by měly být chráněny proti rozlomení vložky tím, že jsou zapuštěny do kování. Proti vyhmatání (tj. nenásilnému odemknutí zámku pomocí jemného nářadí) pomáhá překrytý profil zámku.


Pro vyšší úroveň zabezpečení musí již musí být vložka ukryta pod kováním. To chrání především proti odvrtání vložky.


REKLAMA

Bezpečnostní zámek ovšem sám o sobě nestačí. K čemu by byl dobrý zámek, kdyby bylo možné prorazit či vysadit dveře? I na ty je potřeba myslet a zvážit. A rozbít okno nemusí být problém v libovolném patře. Veškeré zabezpečovací vybavení je zasazeno do bezpečnostní pyramidy, kterou sestavila Česká asociace pojišťoven ve spolupráci s výrobci. V bezpečnostní pyramidě je stupněm jedna označena „základní ochrana“. Číslo čtyři je určeno „velmi vysoké ochraně“.

Jakou úroveň ochrany zvolit?

Vyšší úroveň zabezpečení domácnosti sníží pravděpodobnost vloupání. Kvalitní bezpečnostní zámek a dveře zloděje spíše odradí (a on raději navštíví méně zabezpečeného souseda), pokud si ovšem z nějakého důvodu nevytipoval váš byt. Pokud se pak dobře připraví, nezastaví ho nic.

Vyšší úroveň zabezpečení je samozřejmě také dražší. Zatímco jednokřídlé bezpečnostní dveře s 3. úrovní zabezpečení pořídíte řádově od 10 tis. Kč, za 4. úroveň připlatíte minimálně dalších 5 tis. Kč.

Cena není jediný aspekt, na který je vhodné dbát. Dalším jsou kupříkladu podmínky pojišťovny. Ty zpravidla obsahují minimální úroveň zabezpečení bytu či domu pro určité pojistné částky. Pokud budete chtít pojistit domácnost v hodnotě několika milionů, připravte se na nutnost vybavení domácnosti sofistikovaným bezpečnostním systémem (pohybová či světelné čidla, napojení na bezpečnostní službu apod.). Pojišťovna navíc zpravidla zkoumá zabezpečení až po pojistné události.

Nezanedbatelné je nalezení nejslabšího článku objektu. Před časem jsem v tomto směru slyšel o kuriosním případu, kdy byl vykraden luxusně zařízený srub. Byl dobře zabezpečený kvalitními bezpečnostními dveřmi s odpovídajícím zámkem, závorami, okenicemi zamknutými zevnitř. Zloději vnikli do srubu pomocí obyčejné motorové pily, kterou uřízly roh domu…

Jak se k zabezpečení staví pojišťovny

Pojišťovny zpravidla zjišťují zabezpečení objektu až po pojistné události (vloupání). Pokud zabezpečení neodpovídá pojistným podmínkám, plnění krátí – nedostanete tolik, na kolik jste byli pojištěni. To se samozřejmě netýká škody vzniklé při živelní katastrofě. V tomto případě pojišťovna zabezpečení nezkoumá.

U některých pojišťoven není rozhodující pojistná částka, ale skutečně vzniklá škoda. Pokud škoda přesáhne limity pro zabezpečení, pak pojišťovna plnění krátí.

Zloděj může do bytu či domu vniknout různými cestami. A jejich zabezpečení pak pojišťovna zkoumá. Ponechané otevřené okno od světlíku se tak může hodně prodražit.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *