Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Jak se budou vyvíjet úrokové sazby hypoték?

Luboš Svačina

Úrokové sazby hypoték se na přelomu roku opět vydaly směrem vzhůru. Jak dlouho se tento trend udrží? Součástí textu jsou také prognózy jednotlivých bank.

Na hypotečním trhu přituhuje. Klienti si stále více rozmýšlejí pořízení nového bydlení a rapidním tempem klesá také zájem jak o úvěry ze stavebního spoření, tak o hypoteční úvěry. Důkazem je rekordně nízký počet hypoték poskytnutých v lednu letošního roku, kdy hypoteční banky poskytující data pro výpočet FINCENTRUM HYPOINDEXu vyřídily 2675 hypoték v celkovém objemu 4,595 miliardy korun. Nejméně za poslední tři roky.

Důvodů zmíněného poklesu je celá řada. Za prvé leden a únor jsou již tradičně co do počtu a objemu nově poskytnutých hypoték jedny z nejslabších měsíců celého roku, nicméně meziroční propad o více než 40 % již nelze svalovat pouze na sezónní výkyvy. Hlavním důvodem je podle všeho vyčkávání potenciálních klientů a jejich spekulace na budoucí pokles cen nemovitostí. Podle některých analýz můžeme v letošním roce v některých méně atraktivních lokalitách očekávat pokles cen o dalších více než 10 %.
 
Kromě výše uvedených příčin lze mezi hlavní důvody zařadit také stávající úroveň úrokových sazeb. Hypotéky zdražují a úrokové sazby měřené FINCENTRUM HYPOINDEXem se v posledních dvou měsících opět začaly přibližovat k hranici 6 % p. a. Klient žádající o hypotéku v hodnotě 1 717 923 (průměrná částka hypotéky v lednu 2009) s 25 letou splatností a úrokovou sazbou 5,74 % p. a. musí dopředu počítat s měsíční splátkou ve výši 10797 Kč.

Graf 1: FINCENTRUM HYPOINDEX leden 2009


Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Jak se budou vyvíjet úrokové sazby v následujících měsících?

Z pohledu autora článku prostor pro částečné snižování úrokových sazeb na trhu existuje. Vlivem expanzivní měnové politiky České národní banky, a tedy díky razantnímu snižování základních úrokových sazeb cena peněz na mezibankovním trhu přece jen částečně klesla, a to především u zdrojů s krátkou dobou splatnosti. Proto by v následujících měsících mohly hypoteční banky přistoupit k odvážnějšímu snížování úrokových sazeb hypoték s fixacemi na jeden nebo dva roky. 

Nicméně hypoteční banky jsou ve svých predikcích vývoje úrokových sazeb stále velmi opatrné a uvádí, že prostor pro výraznější snižování úrokových sazeb v současnosti na trhu není (viz. následující anketa).

Jak vidí budoucí vývoj úrokových sazeb hypoték samotné banky? 

Pavla Hávová, Hypoteční banka: V tomto roce neočekáváme žádné významné změny sazeb u hypoték oproti současné situaci.

Tomáš Kofroň, Raiffeisenbank: Jakékoli odhadování je v tuto chvíli spíše věštěním z křišťálové koule. Bude záviset především na tom, zda a kdy se rozhýbe mezibankovní trh. Dosavadní kroky ČNB se na mezibankovních sazbách prakticky neprojevují.

Monika Klucová, Komerční banka: Dopady posledního snížení úrokových sazeb ČNB. Nevylučujeme, že na ně budeme v brzké době přiměřeně reagovat. Spekulace o konkrétní výši sazeb u jednotlivých produktů však v tuto chvíli považujeme za předčasné. Výše úrokových sazeb je dána nejen cenou peněz na mezibankovním trhu, ale i vysoce konkurenčním prostředím a rizikovými náklady. Dramatické snížení úrokových sazeb hypotečních úvěrů neplánujeme. Není však vyloučeno, že k mírnému snížení přistoupíme.

Martina Lambert, LBBW Bank: Jakékoliv odhady na delší časový horizont není možné, vzhledem k situaci na trhu, provádět. Víceleté mezibankovní sazby (zejména fixace do 5 let, které jsou u hypoték nejčastější), jsou nyní výrazně pod 3% p.a. V horizontu několika měsíců je možný ještě jejich mírný pokles, ale pravděpodobně jsme blízko dna.

Pavla Renčínová, mBank: Neočekáváme, že by úrokové sazby hypoték šly v roce 2009 významně dolů.

Kristýna Havligerová, Česká spořitelna: V současné situaci je prakticky nemožné předpovědět, jak se budou sazby v budoucnu vyvíjet. Zásadní bude směr vývoje dlouhodobých sazeb na mezibankovním trhu. Sazby kratších fixací klesají a zároveň stagnují sazby dlouhých depozit. Může to znamenat, že pro určité typy hypoték či fixací se úrokové sazby změní, v současné chvíli ještě přesně nevíme, kdy a v jakém rozsahu ke změně dojde.

Anketa: V únoru vykáže podle vás FINCENTRUM HYPOINDEX nárůst nebo pokles?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *