EUR 25.440

USD 23.453

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.440

USD 23.453

Jak se bydlí v cizině: V Rumunsku žije 41 procent obyvatel bez vany či sprchy

 


 

Podle úrovně bydlení se dá rozpoznat, jak je na tom celá země. Údaje z toho, jak lidé žijí vypovídají o celkové životní úrovni společnosti v daném státě.

Na základě údajů Eurostatu, který zkoumal kolik lidí má děravou střechu nebo promočené zdi, zda mají lidé dostatečně světlé byty, či domy, kolik lidí žije bez splachovací toalety a sprchy, případně vany, vyplývá, že nejhůře se žije v Rumunsku a nejlépe ve Finsku.

Sprcha nebo vana není samozřejmost

Například v Lotyšsku žije 18,2 % bez sprchy či vany. Ceny nemovitostí podle údajů Global property guide minulý rok stouply o necelých šest procent. Například v roce 2008 ceny oproti minulým rokům klesaly, takže nemovitosti byly zajímavou investicí. Podobný trend je patrný i u dalších Pobaltských zemí.

Podle údajů Eurostatu se nejhůře žije v Rumunsku. Bez vany nebo sprchy tam žije přes 41 % lidí. Takové bydlení by si většina z nás nedokázala představit. Ani na vesnicích nebo v hodně starých domech už mnoho takových bytů nenajdeme. Pokud ano, jedná se většinou o velmi staré zástavby se sociálním zařízením a koupelnou na patře, které jsou vhodné k rekonstrukci, nebo památkově chráněné objekty.

Rumunsko se na nepříjemné první příčce umístilo i v počtu splachovacích toalet. Bez záchodu ve svém bytě tam žije přes 42 % lidí.

REKLAMA

Bez splachovací toalety u nás žije pouhých 0,7 % obyvatel. Překvapivě v Německu jich je o 0,5 procentního bodu víc. V Portugalsku je dokonce 2,4 % obyvatel, kteří bydlí bez „moderního“ WC.

Ve Švýcarsku se lidé do rekonstrukcí nijak zvlášť nehrnou. Oproti České republice není v zájmu lidí vlastnit nějakou nemovitost. Švýcaři považují za důležité spíš místo k práci, než k bydlení. Pokud dostanou práci jinde, prostě vypoví nájemní smlouvu a stěhují za zajímavějším zaměstnáním. Proto je ve Švýcarsku nižší podíl rekonstrukcí než například v České republice.

Ve slovenských bytech je šero

Na nedostatečné světlo ve svých obydlích si stěžuje 15,5 % Slováků, což je nejvíc z posuzovaných 27 států Evropské unie. V České republice temnota v bytech a domech vadí jen 4,3 % obyvatel.

Rumunsko, které v předchozích dvou kategoriích zvítězilo, je na tom celkem dobře. Sluneční paprsky se nedostanou jen do 8,7 % domácností.

REKLAMA

Děravá střecha je problém

Slováci mají se svým obydlím další starosti. Podle Eurostatu 30,6 % lidí zatéká do domu nebo jim neúměrně vlhnou zdi. V České republice si na děravou střechu stěžuje necelých 15 % lidí. Druhé nejděravější střechy mají na Kypru. Slovensko „předběhlo“ Kypr jen o 1,2 procentního bodu.

Nejlépe se bydlí ve Finsku

V hodnocení ve čtyřech kategoriích nejlépe dopadlo Finsko. Bez splachovací toalety ani bez patřičně vybavené koupelny tu nežije skoro nikdo. Problémy ve Finsku nejsou ani se světlem v bytech, ani se zatékající střechou.

Česká republika je v první polovině mezi srovnávanými zeměmi. Nejvíce lidem vadí právě neopravená střecha. V ostatních kategoriích jsou procenta spíše zanedbatelná. V Česku se tedy podle Eurostatu žije nadprůměrně dobře.

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Nox

  9 června, 2011

  Tech 41% mi prijde jako silene vysoke cislo. Divim se, ze z toho nevznikaji nejake hromadne zdravotni problemy.

  Odpovědět

 • Jaroslav

  11 června, 2011

  Já důvěřuji jen švýcarským bankám, kdepak offshore společnosti na Kypru, to není nic pro mne
  Klikni sem, tady máš 10% garantované úročení vkladů ve švýcarsku

  Odpovědět

 • Jaroslav

  11 června, 2011

  http://www.dukascopy.com/tradercontest/?action=blog&trader=SkarakX

  Odpovědět

 • Jaroslav

  11 června, 2011

  bohužel platím z daní vyžírky v eurostatu, kteří prodují hovadiny typu 8,75 rumunu si stezuje na nedostatek slunce – prosim, propustte vsechny tyhle uredniky, zavrete Parlament Cr a budeme se mit jak prasata v zite

  Odpovědět

 • manka

  10 července, 2022

  V rumunsku je slunce dost ale chybí splachovací WC a a sprchy v bytech. Tady s se stále více uskroimňujeme a předpokládáý se, že si !“budeme zvykat“. Je špatné si zvykat na horší…. Ani ten chleby se nepeče dobře a nikdo to asi nekontroluje.

  Odpovědět