EUR 24.820

USD 23.164

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.820

USD 23.164

Text: Luboš Svačina

20. 07. 2009

15 komentářů

Jak si zařídit změnu trvalého bydliště?

 


 

Občan České republiky může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to pouze v nemovitosti určené k bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci. Nemovitost musí být zároveň označena číslem popisným, evidenčním nebo orientačním. Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu ani k vlastníkovi nemovitosti.

Kdo může změnu trvalého pobytu nahlásit?

Změnu místa trvalého pobytu ohlašuje občan osobně na obecním úřadě nebo magistrátu v místě nového trvalého bydliště. Změnu trvalého bydliště může ohlásit také pověřený zmocněnec, a to na základě ověřené plné moci.

Za občana mladšího 15-ti let hlásí změnu místa trvalého pobytu zákonný zástupce, popřípadě pěstoun, předkládá svůj občanský průkaz a rodný list dítěte. Také za občana zbaveného způsobilosti k právním úkonům nebo za občana, jehož způsobilost k právním úkonům byla rozhodnutím soudu omezena, hlásí změnu místa trvalého pobytu zákonný zástupce na základě předloženého pravomocného rozhodnutí soudu.

Proces změny trvalého bydliště

Občan při hlášení vyplní a podepíše "Přihlašovací lístek k trvalému pobytu", který obsahuje identifikační údaje ohlašujícího (jméno a příjmení, rodné číslo, novou a předchozí adresu trvalého pobytu, děti do 15-ti let společně ubytované) a údaje o vlastníkovi objektu. 

Ohlašovna při hlášení změny místa trvalého pobytu vám ustřihne dolní roh občanského průkazu a současně vám vydá potvrzení o změně místa trvalého pobytu, které občan předkládá s žádostí o vydání občanského průkazu.

REKLAMA

Následně je občan povinen požádat o vydání nového občanského průkazu. Lhůta pro podání žádosti činí 15 pracovních dnů ode dne, kdy došlo ke změně místa trvalého pobytu (zákon č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, v platném znění).

Co je potřeba při hlášení změny předložit?

Platný občanský průkaz. Pokud změnu trvalého bydliště nahlašuje občan ČR po ukončení pobytu v zahraničí předkládá platný cestovní pas. V případě lidí, kteří čerstvě získali státní občanství ČR, ti předkládají doklad o nabytí státního občanství.

REKLAMA

Doklad o vlastnictví nemovitosti, tedy výpis z katastru nemovitostí nebo doklad o oprávnění užívat byt – nájemní smlouva apod.

V případně že občan nevlastní žádný z výše uvedených dokladů o oprávnění užívat byt (bydlí na např. na ubytovně), je potřeba doložit úředně ověřené písemné potvrzení např. provozovatele ubytovny o svém pobytu na uvedené adrese.

Kolik přehlášení stojí?

Správní poplatek za ohlášení změny místa trvalého pobytu činí 50,- Kč. Hlásí-li občan současně změnu místa trvalého pobytu i za děti mladší  15-ti let žijící s ním ve společné domácnosti, správní poplatek se vybírá pouze za osobu starší 15-ti let. Za dítě do 15 let se nevybírá správní poplatek.

REKLAMA

Výměna občanského průkazu je v případě změny místa trvalého bydliště zdarma.

Kde všude je potřeba nahlásit změnu trvalého bydliště?

Plyn, elektřina, internet
Při stěhování nezapomeňte odhlásit všechny služby, které nebudete s místem bývalého bydliště používat. Pokud budete služby přesouvat, zkuste nahlásit přesun, případně nahlašte aspoň změnu trvalého bydliště.

Katastrální úřad
Pokud vlastníte nějakou nemovitost, je potřeba nahlásit změnu trvalého bydliště i na katastrálním úřadě

Dopravní inspektorát
Pokud vlastníte auto, je potřeba navštívit i dopravní inspektorát a nahlásit změnu trvalého bydliště i tam. Případně je třeba i změna v registru vozidel. Změnu si zařiďte rovnou i u řidičského průkazu, a to i přesto, že na něm trvalé bydliště nění uvedeno. 

Všeobecná zdravotní pojišťovna
Změnu trvalého bydliště je potřeba nahlásit i zdravotní pojišťovně. Stačí tam zajít s dvojící Potvrzení o změně + odstřižená občanka, nahlásit změnu a vyplnit jeden formulář.

Podnikatelé a živnostníci

Jako živnostník nebo podnikatel se musíte nahlásit ještě na Živnostenský úřad, Finanční úřad a Českou správu sociálního zabezpečení

  

Loading

Vstoupit do diskuze 15 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Nox

  20 července, 2009

  Chybi mi tu zmena trvaleho bydliste v bankach/pojistovnach, u lekaru, zamestnavatele.

  Odpovědět

 • Pitusova

  19 února, 2011

  Chtěla bych se optat jestli je možné dítě mladší 15 let přihlásit samostatně k trvalému bydlišti. Otec a matka mají trv. bydliště jinde? Nebo musí být dle matky?

  Odpovědět

 • Václav

  9 března, 2011

  Když mi ustřihnou dolní roh občanky,dostanu např.peníze na poště?

  Odpovědět

 • Radek

  9 března, 2011

  Když budete mít zároveň doklad, proč vám roh ustřihli, tak ano. Ale jinak si co nejdříve zařiďte občanku novou.

  Odpovědět

 • Jessi

  17 března, 2011

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, když jsem poloviční spoluvlastník bytu a druhý spoluvlasník bez mého souhlasu si do bytu nastěhoval novou přítelkyni, která si tam hned vyřídila nové trvalé bydliště, zda mám nějaké právo proti tomu zakročit. A jak je možné, že jsem k tomu nemusela dávat žádný souhlas? Děkuju moc za odpověď

  Odpovědět

 • M

  27 února, 2012

  Bývalý má u mě trvalé bydliště, byt je psán pouze na mě. Má dost dluhů. Jak ho odhlásit z mého bytu?

  Odpovědět

 • Jaroslav Sverepa

  17 ledna, 2018

  Kluk ma u me trvale bydliste,ale jelikoz ma spousty dluhu,tak ho chci ze sveho bytu odhlasit.Jde to?

  Odpovědět

 • vaclav

  26 března, 2012

  Dobry den,chtel jsem se zeptat jestli pri zmene trvaleho bydliste se odhlasuje sluzba za komunalni dopad automaticky nebo musim nekam zajit..moc dekuji

  Odpovědět

 • zadražilová

  6 dubna, 2012

  dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli můžu mít trvalé bydliště v pronajatém domě,po předložení nájemní smlouvy,děkuji

  Odpovědět

 • lukáš

  4 ledna, 2013

  Zdravím,mám problem,chtěl bych nějak začít a k tomu potrebuji novou adresu tzn v Praze.S Plzní už nechci mít nic společného,jenže kde,když po mně nejspíš jdou exekutoři za jízdu načerno a nerad bych aby k memu pronajímateli prisli a vzali jeho majetek. diky za odpoved na lukasmengi@sez­nam.cz

  Odpovědět

 • Jana

  28 března, 2013

  Ano, je to možné

  Odpovědět

 • Zdenek

  19 července, 2013

  ano můžete, stím, že Vám nevzniká žádné právo k nemovitosti…

  Odpovědět

 • Kateřina

  31 ledna, 2017

  Dobrý den,chtěla bych se jen zeptat zda se musím na změně trvalého pobytu dohodnout z majitelem bytu?děkuji

  Odpovědět

 • Matuš

  30 prosince, 2017

  Chtěl bych trvalý pobyt. Sem slivak pracujici13 let v cechcach a zijici taky v Praze. Poradte co mam udelat a ta kym mam jit. Hestly je to zdarma. Nam ru jenom prechodni pobyt. Dekuju.

  Odpovědět

 • Alexandra Kremlová

  26 dubna, 2024

  Dobrý den,
  prosím,na které Praze si vyřídit trvalý pobyt na adresu Ciolkovského ul.,Sídliště na Dědině,děkuji.

  Odpovědět