Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Jak si zařídit změnu trvalého bydliště?

Luboš Svačina

Máte za sebou stěhování. Teď už zbývá jen přehlášení trvalého pobytu. Samotné nahlášení nového pobytu na obecním úřadu či magistrátu v místě nového bydliště zvládnete za chvilku. Horší je to s obíháním dalších institucí, kterým budete muset změnu trvalého pobytu rovněž nahlásit. To už vám notnou chvíli zabere.

Občan České republiky může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to pouze v nemovitosti určené k bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci. Nemovitost musí být zároveň označena číslem popisným, evidenčním nebo orientačním. Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu ani k vlastníkovi nemovitosti.

Kdo může změnu trvalého pobytu nahlásit?

Změnu místa trvalého pobytu ohlašuje občan osobně na obecním úřadě nebo magistrátu v místě nového trvalého bydliště. Změnu trvalého bydliště může ohlásit také pověřený zmocněnec, a to na základě ověřené plné moci.

Za občana mladšího 15-ti let hlásí změnu místa trvalého pobytu zákonný zástupce, popřípadě pěstoun, předkládá svůj občanský průkaz a rodný list dítěte. Také za občana zbaveného způsobilosti k právním úkonům nebo za občana, jehož způsobilost k právním úkonům byla rozhodnutím soudu omezena, hlásí změnu místa trvalého pobytu zákonný zástupce na základě předloženého pravomocného rozhodnutí soudu.

Proces změny trvalého bydliště

Občan při hlášení vyplní a podepíše "Přihlašovací lístek k trvalému pobytu", který obsahuje identifikační údaje ohlašujícího (jméno a příjmení, rodné číslo, novou a předchozí adresu trvalého pobytu, děti do 15-ti let společně ubytované) a údaje o vlastníkovi objektu. 

Ohlašovna při hlášení změny místa trvalého pobytu vám ustřihne dolní roh občanského průkazu a současně vám vydá potvrzení o změně místa trvalého pobytu, které občan předkládá s žádostí o vydání občanského průkazu.

Následně je občan povinen požádat o vydání nového občanského průkazu. Lhůta pro podání žádosti činí 15 pracovních dnů ode dne, kdy došlo ke změně místa trvalého pobytu (zákon č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, v platném znění).

Co je potřeba při hlášení změny předložit?

Platný občanský průkaz. Pokud změnu trvalého bydliště nahlašuje občan ČR po ukončení pobytu v zahraničí předkládá platný cestovní pas. V případě lidí, kteří čerstvě získali státní občanství ČR, ti předkládají doklad o nabytí státního občanství.

Doklad o vlastnictví nemovitosti, tedy výpis z katastru nemovitostí nebo doklad o oprávnění užívat byt – nájemní smlouva apod.

V případně že občan nevlastní žádný z výše uvedených dokladů o oprávnění užívat byt (bydlí na např. na ubytovně), je potřeba doložit úředně ověřené písemné potvrzení např. provozovatele ubytovny o svém pobytu na uvedené adrese.

Kolik přehlášení stojí?

Správní poplatek za ohlášení změny místa trvalého pobytu činí 50,- Kč. Hlásí-li občan současně změnu místa trvalého pobytu i za děti mladší  15-ti let žijící s ním ve společné domácnosti, správní poplatek se vybírá pouze za osobu starší 15-ti let. Za dítě do 15 let se nevybírá správní poplatek.

Výměna občanského průkazu je v případě změny místa trvalého bydliště zdarma.

Kde všude je potřeba nahlásit změnu trvalého bydliště?

Plyn, elektřina, internet
Při stěhování nezapomeňte odhlásit všechny služby, které nebudete s místem bývalého bydliště používat. Pokud budete služby přesouvat, zkuste nahlásit přesun, případně nahlašte aspoň změnu trvalého bydliště.

Katastrální úřad
Pokud vlastníte nějakou nemovitost, je potřeba nahlásit změnu trvalého bydliště i na katastrálním úřadě

Dopravní inspektorát
Pokud vlastníte auto, je potřeba navštívit i dopravní inspektorát a nahlásit změnu trvalého bydliště i tam. Případně je třeba i změna v registru vozidel. Změnu si zařiďte rovnou i u řidičského průkazu, a to i přesto, že na něm trvalé bydliště nění uvedeno. 

Všeobecná zdravotní pojišťovna
Změnu trvalého bydliště je potřeba nahlásit i zdravotní pojišťovně. Stačí tam zajít s dvojící Potvrzení o změně + odstřižená občanka, nahlásit změnu a vyplnit jeden formulář.

Podnikatelé a živnostníci

Jako živnostník nebo podnikatel se musíte nahlásit ještě na Živnostenský úřad, Finanční úřad a Českou správu sociálního zabezpečení

  

Anketa: Máte v místě současného bydliště nahlášen trvalý pobyt?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

14 komentářů k článku “Jak si zařídit změnu trvalého bydliště?”

 1. Nox napsal:

  Chybi
  Chybi mi tu zmena trvaleho bydliste v bankach/pojistovnach, u lekaru, zamestnavatele.

 2. Pitusova napsal:

  Přehlášení
  Chtěla bych se optat jestli je možné dítě mladší 15 let přihlásit samostatně k trvalému bydlišti. Otec a matka mají trv. bydliště jinde? Nebo musí být dle matky?

 3. Václav napsal:

  Znehodnocení OP.
  Když mi ustřihnou dolní roh občanky,dostanu např.peníze na poště?

  1. Radek napsal:

   RE: Znehodnocení OP.
   Když budete mít zároveň doklad, proč vám roh ustřihli, tak ano. Ale jinak si co nejdříve zařiďte občanku novou.

 4. Jessi napsal:

  Trvalé bydliště bez souhlasu obou spoluvlastníků
  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, když jsem poloviční spoluvlastník bytu a druhý spoluvlasník bez mého souhlasu si do bytu nastěhoval novou přítelkyni, která si tam hned vyřídila nové trvalé bydliště, zda mám nějaké právo proti tomu zakročit. A jak je možné, že jsem k tomu nemusela dávat žádný souhlas? Děkuju moc za odpověď

 5. M napsal:

  dotaz
  Bývalý má u mě trvalé bydliště, byt je psán pouze na mě. Má dost dluhů. Jak ho odhlásit z mého bytu?

  1. Jaroslav Sverepa napsal:

   M
   Kluk ma u me trvale bydliste,ale jelikoz ma spousty dluhu,tak ho chci ze sveho bytu odhlasit.Jde to?

 6. vaclav napsal:

  poplatky

  Dobry den,chtel jsem se zeptat jestli pri zmene trvaleho bydliste se odhlasuje sluzba za komunalni dopad automaticky nebo musim nekam zajit..moc dekuji

 7. zadražilová napsal:

  trvalé bydliště v pronájmu

  dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli můžu mít trvalé bydliště v pronajatém domě,po předložení nájemní smlouvy,děkuji

 8. lukáš napsal:

  Zdravím,mám problem,chtěl bych nějak začít a k tomu potrebuji novou adresu tzn v Praze.S Plzní už nechci mít nic společného,jenže kde,když po mně nejspíš jdou exekutoři za jízdu načerno a nerad bych aby k memu pronajímateli prisli a vzali jeho majetek. diky za odpoved na lukasmengi@sez­nam.cz

 9. Jana napsal:

  .

  Ano, je to možné

 10. Zdenek napsal:

  trvalé bydliště v podnájmu

  ano můžete, stím, že Vám nevzniká žádné právo k nemovitosti…

 11. Kateřina napsal:

  trvalý pobyt
  Dobrý den,chtěla bych se jen zeptat zda se musím na změně trvalého pobytu dohodnout z majitelem bytu?děkuji

 12. Matuš napsal:

  Sem slovak. Žiju tu v Praze 10 let. Rád bych měl trvalý pobyt tady v Praze ale nevím jde mam jít nebo kdo by to udělal zdarma. Mám tu prechodni pobyt. Poraďte mi co mám udělat. Děkuju. Matuš
  Chtěl bych trvalý pobyt. Sem slivak pracujici13 let v cechcach a zijici taky v Praze. Poradte co mam udelat a ta kym mam jit. Hestly je to zdarma. Nam ru jenom prechodni pobyt. Dekuju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *