EUR 25.665

USD 22.733

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.665

USD 22.733

Text: Luboš Svačina

20. 07. 2009

Jak si zařídit změnu trvalého bydliště?

 


 

Občan České republiky může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to pouze v nemovitosti určené k bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci. Nemovitost musí být zároveň označena číslem popisným, evidenčním nebo orientačním. Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu ani k vlastníkovi nemovitosti.

Kdo může změnu trvalého pobytu nahlásit?

Změnu místa trvalého pobytu ohlašuje občan osobně na obecním úřadě nebo magistrátu v místě nového trvalého bydliště. Změnu trvalého bydliště může ohlásit také pověřený zmocněnec, a to na základě ověřené plné moci.

Za občana mladšího 15-ti let hlásí změnu místa trvalého pobytu zákonný zástupce, popřípadě pěstoun, předkládá svůj občanský průkaz a rodný list dítěte. Také za občana zbaveného způsobilosti k právním úkonům nebo za občana, jehož způsobilost k právním úkonům byla rozhodnutím soudu omezena, hlásí změnu místa trvalého pobytu zákonný zástupce na základě předloženého pravomocného rozhodnutí soudu.

Proces změny trvalého bydliště

REKLAMA

Občan při hlášení vyplní a podepíše "Přihlašovací lístek k trvalému pobytu", který obsahuje identifikační údaje ohlašujícího (jméno a příjmení, rodné číslo, novou a předchozí adresu trvalého pobytu, děti do 15-ti let společně ubytované) a údaje o vlastníkovi objektu. 

Ohlašovna při hlášení změny místa trvalého pobytu vám ustřihne dolní roh občanského průkazu a současně vám vydá potvrzení o změně místa trvalého pobytu, které občan předkládá s žádostí o vydání občanského průkazu.

Následně je občan povinen požádat o vydání nového občanského průkazu. Lhůta pro podání žádosti činí 15 pracovních dnů ode dne, kdy došlo ke změně místa trvalého pobytu (zákon č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, v platném znění).

Co je potřeba při hlášení změny předložit?

Platný občanský průkaz. Pokud změnu trvalého bydliště nahlašuje občan ČR po ukončení pobytu v zahraničí předkládá platný cestovní pas. V případě lidí, kteří čerstvě získali státní občanství ČR, ti předkládají doklad o nabytí státního občanství.

REKLAMA

Doklad o vlastnictví nemovitosti, tedy výpis z katastru nemovitostí nebo doklad o oprávnění užívat byt – nájemní smlouva apod.

V případně že občan nevlastní žádný z výše uvedených dokladů o oprávnění užívat byt (bydlí na např. na ubytovně), je potřeba doložit úředně ověřené písemné potvrzení např. provozovatele ubytovny o svém pobytu na uvedené adrese.

Kolik přehlášení stojí?

Správní poplatek za ohlášení změny místa trvalého pobytu činí 50,- Kč. Hlásí-li občan současně změnu místa trvalého pobytu i za děti mladší  15-ti let žijící s ním ve společné domácnosti, správní poplatek se vybírá pouze za osobu starší 15-ti let. Za dítě do 15 let se nevybírá správní poplatek.

Výměna občanského průkazu je v případě změny místa trvalého bydliště zdarma.

REKLAMA

Kde všude je potřeba nahlásit změnu trvalého bydliště?

Plyn, elektřina, internet
Při stěhování nezapomeňte odhlásit všechny služby, které nebudete s místem bývalého bydliště používat. Pokud budete služby přesouvat, zkuste nahlásit přesun, případně nahlašte aspoň změnu trvalého bydliště.

Katastrální úřad
Pokud vlastníte nějakou nemovitost, je potřeba nahlásit změnu trvalého bydliště i na katastrálním úřadě

Dopravní inspektorát
Pokud vlastníte auto, je potřeba navštívit i dopravní inspektorát a nahlásit změnu trvalého bydliště i tam. Případně je třeba i změna v registru vozidel. Změnu si zařiďte rovnou i u řidičského průkazu, a to i přesto, že na něm trvalé bydliště nění uvedeno. 

Všeobecná zdravotní pojišťovna
Změnu trvalého bydliště je potřeba nahlásit i zdravotní pojišťovně. Stačí tam zajít s dvojící Potvrzení o změně + odstřižená občanka, nahlásit změnu a vyplnit jeden formulář.

Podnikatelé a živnostníci

Jako živnostník nebo podnikatel se musíte nahlásit ještě na Živnostenský úřad, Finanční úřad a Českou správu sociálního zabezpečení

  

Vstoupit do diskuze 14 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Nox

  20 července, 2009

  Chybi mi tu zmena trvaleho bydliste v bankach/pojistovnach, u lekaru, zamestnavatele.

  Odpovědět

 • Pitusova

  19 února, 2011

  Chtěla bych se optat jestli je možné dítě mladší 15 let přihlásit samostatně k trvalému bydlišti. Otec a matka mají trv. bydliště jinde? Nebo musí být dle matky?

  Odpovědět

 • Václav

  9 března, 2011

  Když mi ustřihnou dolní roh občanky,dostanu např.peníze na poště?

  Odpovědět

 • Radek

  9 března, 2011

  Když budete mít zároveň doklad, proč vám roh ustřihli, tak ano. Ale jinak si co nejdříve zařiďte občanku novou.

 • Jessi

  17 března, 2011

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, když jsem poloviční spoluvlastník bytu a druhý spoluvlasník bez mého souhlasu si do bytu nastěhoval novou přítelkyni, která si tam hned vyřídila nové trvalé bydliště, zda mám nějaké právo proti tomu zakročit. A jak je možné, že jsem k tomu nemusela dávat žádný souhlas? Děkuju moc za odpověď

  Odpovědět

 • M

  27 února, 2012

  Bývalý má u mě trvalé bydliště, byt je psán pouze na mě. Má dost dluhů. Jak ho odhlásit z mého bytu?

  Odpovědět

 • Jaroslav Sverepa

  17 ledna, 2018

  Kluk ma u me trvale bydliste,ale jelikoz ma spousty dluhu,tak ho chci ze sveho bytu odhlasit.Jde to?

 • vaclav

  26 března, 2012

  Dobry den,chtel jsem se zeptat jestli pri zmene trvaleho bydliste se odhlasuje sluzba za komunalni dopad automaticky nebo musim nekam zajit..moc dekuji

  Odpovědět

 • zadražilová

  6 dubna, 2012

  dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli můžu mít trvalé bydliště v pronajatém domě,po předložení nájemní smlouvy,děkuji

  Odpovědět

 • lukáš

  4 ledna, 2013

  Zdravím,mám problem,chtěl bych nějak začít a k tomu potrebuji novou adresu tzn v Praze.S Plzní už nechci mít nic společného,jenže kde,když po mně nejspíš jdou exekutoři za jízdu načerno a nerad bych aby k memu pronajímateli prisli a vzali jeho majetek. diky za odpoved na lukasmengi@sez­nam.cz

  Odpovědět

 • Jana

  28 března, 2013

  Ano, je to možné

  Odpovědět

 • Zdenek

  19 července, 2013

  ano můžete, stím, že Vám nevzniká žádné právo k nemovitosti…

  Odpovědět

 • Kateřina

  31 ledna, 2017

  Dobrý den,chtěla bych se jen zeptat zda se musím na změně trvalého pobytu dohodnout z majitelem bytu?děkuji

  Odpovědět

 • Matuš

  30 prosince, 2017

  Chtěl bych trvalý pobyt. Sem slivak pracujici13 let v cechcach a zijici taky v Praze. Poradte co mam udelat a ta kym mam jit. Hestly je to zdarma. Nam ru jenom prechodni pobyt. Dekuju.

  OdpovědětUžíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.