EUR 25.325

USD 23.768

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.325

USD 23.768

Text: Luboš Svačina

09. 09. 2009

0 komentářů

Jak spolu souvisí HDP a hypotéky?

 


 

Český statistický úřad včera publikoval kvartální data o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) v České republice. HDP, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, klesl v uplynulém čtvrtletí meziročně o 5,5 %. V porovnání s prvním čtvrtletím všakjiž česká ekonomika povyrostla o 0,1 %. To mimo jiné v teoretické rovině znamená, že se České republice vyhnula ekonomická recese. Za tu se totiž považuje stav, kdy ekonomika klesá ve třech po sobě jdoucích kvartálech.

Hypotéky a HDP

HDP je jedním z nejdůležitějších výkonových ukazatelů hospodářství. Jakou má však souvislost vývoj HDP s hypotékami a obecně úvěry na bydlení? Zjednodušeně: rostoucí HDP, pokud nepočítáme růst ekonomiky "dopovaný" na úkor rostoucího zadlužení státu, signalizuje větší výkonnost národního hospodářství, potažmo růst příjmů obyvatelstva a růst životní úrovně. S rostoucími příjmy roste také poptávka po novém, či lepším bydlení a paradoxně také sklon lidí k zadlužování. Očekávaný pozitivní vývoj budoucích příjmů totiž posiluje ekonomickou sebedůvěru obyvatelstva a lidé jsou ochotni si, i přes své rostoucí příjmy, více půjčovat.

Tento princip platí samozřejmě i opačně. Propad ekonomiky má mimo jiné za důsledek ochlazení zájmu o úvěry, tedy i hypotéky, a zvýšenou opatrnost bank při jejich poskytování. 

Souvislost mezi růstem HDP a poptávkou obyvatelstva po hypotečních úvěrech ilustruje následující graf, zachycující trend vývoje HDP v ČR, trend zájmu o hypoteční úvěry a meziroční přírůstek či úbytek v obou kategoriích. V grafu jsou uvedeny hodnoty HDP vycházející z původní prognózy Českého statistického úřadu, kdy ČSÚ očekával, že ekonomika se ve 2. čtvrtletí propadne o 4,9 %. Jak již bylo uvedeno výše, skutečný výsledek byl ještě o něco horší (- 5,5 %). 

Graf 1: Vývoj HDP a hypoték

Zdroj: Hypoteční banka, ČSÚ, MMR 

Přestože ekonomická situace ČR nyní nevypadá nijak růžově, obrat trendu ve vývoji českého hospodářství by podle podle některých včera zveřejněných komentářů nemusel být daleko. Pokud by se tyto odhady vyplnily a česká ekonomika skutečně začala od dalšího kvartálu růst, můžeme se v následujících měsících dočkat také výraznějšího oživení zájmu o hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření

Jaké jsou aktuální prognózy vývoje HDP?

Česká národní banka
"Zveřejněné údaje potvrzují náhled ČNB, že ekonomický propad se ve druhém čtvrtletí zastaví, a od třetího čtvrtletí je možno očekávat mezičtvrtletní růst české ekonomiky. Prudký propad HDP ze začátku roku se ale bude promítat do meziročního poklesu HDP i ve zbytku letošního roku," odhaduje ČNB.

Tabulka 1, graf 2: Prognóza HDP podle ČNB

ukazatel    rok     ve výši
meziroční růst reálného HDP 2009 -3,8%
2010 0,7%
2011 2,2%

prognóza HDP- srpen 2009 - graf 3
Zdroj: ČNB

Ministerstvo financí ČR

"Roční reálný HDP by se měl v roce 2009 proti předchozímu roku snížit o 4,3 % (proti poklesu o 2,3 %). Centrální projekce přírůstku HDP pro rok 2010 činí 0,3 % (proti 0,8 %). Rizika pro oba roky jsou nadále vychýlená směrem dolů," uvádí ve své červencové makroekonomické prognóze Ministerstvo financí ČR.

Atlantik FT
"Očekáváme další zpomalení spotřeby domácností, protože klíčová faktory – růst nezaměstnanosti, minimální růst mezd, horší přístup k úvěrům – působí proti. Jediným pozitivním faktorem a to jen pro Q3 zůstane pokles inflace,"
říká Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantik FT, a doplňuje: "Za první pololetí letošní roku české HDP pokleslo o 5,0%. To vzhledem k očekávanému vývoji implikuje, že celoroční propad bude pravděpodobně výrazně nad 4% (dosud jsme čekali -3,5%), ovšem bude nutné zapracovat nová data."


Next Finance
"Česká ekonomika bude pravděpodobně následovat klíčové ekonomiky světa a poroste již v prvním kvartále roku 2010. Nicméně dnešní statistika za druhý kvartál nás nemile překvapila. Navíc nikde není psáno, že statistici nemohou ještě revidovat dolů nejen druhý, ale opět i první kvartál. Jsme proto donuceni k revizi i našich očekávání. Pokles ekonomiky za celý rok 2009 proto nyní očekáváme kolem 3,9 až 4,1 %. Druhý kvartál byl podle nás nejhorší a ekonomika se bude postupně vzpamatovávat," uvedla Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. 

ING Wholesale Banking

"Příznivý vývoj exportů průmyslových podniků v Německu naznačuje, že česká ekonomika by se měla v následujících čtvrtletích svést na vlně rostoucí poptávky oživujících asijských ekonomik. Brzdu domácího ekonomického růstu však představují spotřeba domácností a investiční poptávka. Nezaměstnanost v srpnu poskočila na 8,5 % a další růst směrem k 10 % do poloviny roku 2010 se jeví jako velmi pravděpodobný," předpovídá Vojtěch Benda, analytik společnosti ING Wholesale Banking, a dodává: "Shrnuto, sečteno: Pro letošní rok očekáváme pokles HDP o 4,4 %, zatímco pro příští rok malujeme mírný růst o 2 – 3 % (tj. optimističtější výhled než v případě ČNB nebo MF)."

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *