EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Jak to bude se stavebním spořením

 


 

Vláda již podruhé schválila snížení státní podpory u stavebního spoření. Původní návrh v dubnu zrušil Ústavní soud. Rozhodnutí bylo v rozporu s platnou legislativou a s okamžitou platností zrušil zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010. Zbytek zákona Ústavní soud ponechal do konce letošního roku v platnosti.

Příspěvek za rok 2011, který se bude vyplácet začátkem roku 2012, bude maximálně dva tisíce korun, a to v případě, že si klient vloží za rok na stavební spoření 20 000 korun. Tato maximální částka bude platit jak pro nové, tak už i existující smlouvy. Nově se také budou zdaňovat i úroky z vkladů. Loni činil státní příspěvek ve výši 15 % z naspořené částky (max. z 20 tis. Kč) pro smlouvy uzavřené v roce 2004 a později, u starších smluv ve výši 25 % maximálně z 18 tis. Kč.

Kdyby vláda návrh znovu neschválila, od ledna 2012 by přestalo omezení státní podpory platit a příspěvek by se vrátil na svou původní hranici. Parlament tedy potvrdil současný stav stavebního spoření.

Stavební spořitelny také za letošní rok mají povinnost strhávat 15 procent připsaných výnosů ve formě srážkové daně. Je totiž zrušeno osvobození úroků a vkladů od základu daně z příjmu.

„Vláda se snaží opětovně prosadit legislativním procesem snížení podpory stavebního spoření. Je logické, že v okamžiku, kdy není ve státním rozpočtu dostatek zdrojů, se výdaje musí v některých oblastech uskrovnit. Vzhledem k tomu, že Česká republika dlouhodobě utrácí více peněz, než kolik vybere na daních, je logické, že dříve či později se musí narazit na hranici maximálního dluhu. Na tuto hranici narazily některé jiné země a všichni vidíme, jaké dramatické důsledky to má,uvádí Tomáš Rampula, hlavní analytik společnosti AWD ČR.

REKLAMA

Stavení spoření je velmi oblíbené právě kvůli státní podpoře. Nejvyšší podpora byla u smluv uzavřených do konce roku 2003, kdy se vyšplhala až na 4 500 korun ročně. I u nich je ale již v letošním roce snížena na maximálně 2 tis. Kč.

Podpora stavebního spoření byla v České republice nastavena velmi vstřícně pro střadatele. Takto velká finanční státní podpora není ani v mnohem bohatších okolních zemích. Příspěvek státu se sníží z 15 na 10 % naspořené částky, maximálně na 2 000 Kč. Zdaněny budou jak úroky z vkladů, tak úroky ze státní podpory. Stavební spoření se tak stane mnohem méně výhodné. Masívní rychlé ukončení stavebního spoření jako produktu však neočekáváme. Očekáváme
spíše postupný, dlouhodobý odklon, který nebude nijak extrémně dramatický,“ dodává Tomáš Rampula.

Stavební spoření bude účelové

Další změny, které připravuje ministerstvo financí v rámci stavebního spoření, se týkají účelovosti. Pravděpodobně od roku 2013 získají státní podporu jen ti, kteří státní příspěvek využijí opravdu jen na bydlení, nebo si vezmou od stavební spořitelny úvěr.

Čáru přes rozpočet stavebním spořitelnám možná udělá rok 2015. Od tohoto roku budou moci stavební spoření poskytovat i univerzální banky. Podle momentálního návrhu banka nebude limitována ve způsobu využití peněz ze stavebního spoření. Banky tedy budou moci s financemi náklad naprosto stejně jako s ostatními primárními vklady.

REKLAMA

Stavební spořitelny by tedy v této chvíli měly pružně reagovat a vymyslet, jakým jiným způsobem mohou atraktivitu stavebního spoření zvýšit, nebo možná lépe řečeno, dostat ji na „únosnou mez," doporučuje Václav Pěnka, ředitel obchodní sítě makléřské společnosti OPEN FINANCE, s.r.o.

Momentálně státní podporu u stavebního spoření čerpá zhruba pět milionů Čechů. Ze státního rozpočtu bylo v roce 2010 na státní podpoře vyplaceno přes 11,7 mld Kč. V letošním roce výdaje klesly na necelých 10,5 mld. Kč.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *