EUR 25.295

USD 23.123

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 25.295

USD 23.123

Text: Luboš Svačina

09. 02. 2010

2 komentáře

Je možné přerušit stavební spoření?

 


 

Pokud jste se ocitli v situaci, kdy nejste schopni hradit příspěvky na stavební spoření, ale situace vás nenutí prostředky ze stavebního spoření jednorázově vybrat, rozhodně není důvod smlouvu o stavebním spoření vypovídat. Výpovědí před uplynutím vázací lhůty byste se připravili jednak o část naspořených prostředků, ale především o částku dosud přiznané státní podpory.

Snížení pravidelného příspěvku

Stavební spořitelny umožňují klientům v průběhu trvání smlouvy částečně měnit výši pravidelné úložky. Pokud potřebujete ulehčit svému rodinnému rozpočtu, snížení pravidelných příspěvků může být jedním z řešení. Důležité je však vědět, že již při podpisu smlouvy o stavebním spoření se klient zavazuje, že hodnota pravidelné úložky neklesne pod předem stanovenou mez. Tuto hranici minimálního vkladu si stanovuje stavební spořitelna individuálně a v závislosti na zvolené variantě se může pohybovat od 0,2 % do 0,5 % cílové částky.

V případě smlouvy s cílovou částkou 150 000 Kč a omezením minimálního vkladu na úrovni 0,3 % by tedy neměla pravidelná měsíční úložka klienta klesnout pod 450 Kč za měsíc nebo 5400 Kč v případě ročních plateb. Stavební spořitelny samozřejmě nemohou kontrolovat každou příchozí platbu a pokud se klient výjimečně dostane pod tuto hranici, spořitelna to buď přejde nebo přimhouří oko. Rozhodně však není možné spoření úplně "dát k ledu".  

Ač stavební spoření na první pohled vypadá téměř jako „bezpoplatkový produkt“, ve skutečnosti si i stavební spořitelny za vedení účtu strhávají poplatek, který se pohybuje od 250 Kč do 310 Kč ročně. Pokud byste se rozhodli stavební spoření přerušit bez vědomí stavební spořitelny a na smlouvě byste se ke všemu dostali „do mínusu“, stavební spořitelna vám může smlouvu vypovědět a vy se vystavujete riziku, že přijdete o celou sumu dosud připsaných státních příspěvků.

Požádejte si o přerušení stavebního spoření

Pokud se dostanete do situace, kdy vám rodinný rozpočet neumožňuje pravidelné spoření, kontaktujte stavební spořitelnu a písemně si zažádejte o přerušení stavebního spoření. Spořitelna sice může na základě svých obchodních podmínek žádost o přerušení zamítnout, ale v praxi se tak zpravidla nestává a žádost vyřídí bez potíží.

REKLAMA

Stavební spoření je možné přerušit jen jednou za dobu trvání smlouvy, a to nejčastěji na dobu jednoho roku. Po uplynutí 12 měsíců uvidíte. Pokud vám finanční situace ani po uplynutí této lhůty neumožní smlouvu oživit a se spořením zase začít. Nejlepší bude snížit si cílovou částku tak, aby zůstatek na účtu činil 40% z nové cílové částky, pak již nemusíte spořit a po uplynutí vázací lhůty si můžete prostředky včetně úroků a odpovídající státní podpory vybrat.     

„Při přerušení stavebního spoření nedochází ke ztrátě dosud připsaných záloh státních podpor, naopak účastník má nárok na připsání zálohy státní podpory i za dobu přerušení, protože prostředky na jeho účtu jsou úročeny a ze získaného úroku mu náleží státní podpora. Je nutné ovšem o této skutečnosti informovat příslušnou stavební spořitelnu, neboť dlouhodobé neuhrazování jednotlivých vkladů na účet stavebního spoření může vést až k výpovědi smlouvy o stavebním spoření ze strany stavební spořitelny,“ uvádí k otázce přerušení stavebního spoření Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS).

Stavební spořitelny se shodují, že v důsledku složité ekonomické situace a rostoucí nezaměstananosti, která v lednu vystoupala na 9,8 %, stále více klientů žádá o přerušení stavebního spoření, ale také o odložení splátek úvěru. Podle odhadů ekonomických expertů by měla míra nezaměstnanosti růst i v následujících měsících, přičemž maxima by měla dosáhnout někdy v polovině letošního roku

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • STEPAN

    9 února, 2010

    Je tu někdo, kdy by věděl o někom, komu stavební spořitelna vyhrožovala v posledních 5 letech kvůli nedostatečnému vkladu na SS bez úvěru a s kladným zůstatkem? Smluvní podmínky znám, minimální spoření tam uvedeno je, ale nikdy jsem se s vyhrožováním nesetkal.
    Děkuji za předání zkušeností.

    Odpovědět

  • Ta

    8 března, 2010

    Souhlas. Nevkladaš penize – nedostaneš st. přispěvek.
    Jen jsem hlidala aby byl dostateční zůstatek pro sražky za vedení účtu.

    Odpovědět