EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: Petr Zámečník

12. 05. 2010

4 komentáře

Katastr nemovitostí: Kolik a za co zaplatíte?

 


 

 

Bez katastru nemovitostí se moderní společnost neobejde. Jak jinak by stát mohl efektivně vybírat daně z nemovitostí a jejich převodů? O to pozoruhodnější je skutečnost, že Řecko zavádělo katastr nemovitostí teprve před dvěma lety a kromě něj neměla katastr v Evropě jen Albánie.

Služby katastrálního úřadu ale nejsou zadarmo. Za každý úřední úkon je naúčtován správní poplatek. Jeho výše není v porovnání s cenou nemovitostí nijak závratný, ale je třeba s ním počítat. Navíc několikanásobné úkony se mohou prodražit.

Vklad za 500 Kč

Nejvyšším jednotlivým poplatkem, s nímž se lze v katastru nemovitostí setkat, je poplatek za "Přijetí návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí", jak uvádí zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, v aktuálně platném znění. Jeho výše činí 500 Kč.

Návrhem na vklad není pouze návrh na vklad změny vlastníka nemovitosti, ale i jiné příležitosti, jako je vklad zástavního práva. Pokud je nemovitost pořizovaná na hypotéku či jiný úvěr se zástavou nemovitosti, je poplatek za "přijetí návrhu" hrazen dvakrát – jednou při vkladu nového vlastníka a podruhé při vkladu zástavního práva.

REKLAMA

Dalšími případy účtování poplatku za "přijetí návrhu" jsou vklady dohod o vypořádání společného jmění manželů ať v rámci manželství nebo po rozvodu v rámci vyrovnání majetkových vztahů nebo rozdělení domu na bytové jednotky a naopak sloučení bytových jednotek do domu, je-li majitelem všech jednotek stejná osoba. Stejným způsobem se vkládají věcná břemena.

Jedná-li se o vklad související s výstavbou obecně prospěšných staveb, je poplatek stejný, ale jeho maximální výše je stanovena na 5 000 Kč. Obecně prospěšnou stavbou katastr nemovitostí rozumí stavby "pro zneškodňování odpadu, zásobování vodou, odvádění odpadních vod a jejich čištění, pro veřejnou dopravu, veřejné školství, veřejnou správu a obdobné veřejné účely".

Výpis za 100 Kč

Sazebník katastru nemovitostí hovoří ve věci výpisů a opisů jasně: Za každých 20 měrných jednotek výpisu či opisu zaplatí žadatel 100 Kč. Měrnou jednotkou je přitom myšlena parcela, budova, byt či nebytová jednotka evidovaná v katastru nemovitostí. Stejný poplatek se týká i starších evidencí – pozemkových knih, železničních knih, zemských desek apod.

Výpis z katastru je potřeba dokládat opět např. k žádosti o hypoteční úvěr, kdy banky uvolní prostředky až v okamžiku, kdy je zahájeno řízení o povolení vkladu zástavního práva ve prospěch banky, v některých případech banky čekají až na vložení zástavního práva. Výpis s vkladem zástavního práva nevyžadují všechny banky – některé si situaci na katastru ověří prostřednictvím dálkového přístupu.

REKLAMA

Poplatek za výpis prostřednictvím dálkového přístupu je nižší. Katastr za něj účtuje 50 Kč. Banka, která dálkový přístup využívá, může ještě navíc uspořit na měrných jednotkách.

Naopak o výpis není třeba žádat v případě, kdy hledáte majitele nemovitosti, kterou chcete koupit. Katastr nemovitostí je veřejně dostupný na internetu a pro základní (ale detailní) informace zcela postačí.

Katastrální mapa za 50 Kč

Přestože je poplatek za vydání kopie katastrální mapy opticky nižší než poplatek za výpis z katastru, může se výrazně prodražit. Účtovaných 50 Kč za kopii mapy se týká každého jednoho i jen započatého listu formátu A4.

I katastrální mapy je nezbytné využívat pouze k úředním úkonům. Pro "neúřední" úkony lze využít katastrální mapy zveřejněné na internetu, které jsou navíc propojené s dalšími informacemi evidovanými v katastru nemovitostí. Na mapě tak stačí najít pozemek či stavbu, o kterou máte zájem, a zjištění majitele je jen otázkou několika kliknutí.

Další poplatky katastru

Katastr nemovitostí si účtuje platby i za další úkony, které přímo souvisejí s jeho činností:

 • Vydání identifikace parcely nebo skupiny souvisejících parcel posledního dochovaného stavu dřívějších pozemkových evidencí nebo stavu před obnovou katastrálního operátu s parcelou nebo skupinou parcel vedených v katastru nemovitostí za každých i jen započatých 20 parcel z těchto písemných operátů v každém katastrálním území – 100 Kč
 • Přijetí žádosti o potvrzení souladu očíslování parcel geometrického plánu s údaji katastru nemovitostí za každých i jen započatých 20 parcel uvedených v novém stavu geometrického plánu v každém katastrálním území – 100 Kč
 • Přijetí žádosti o potvrzení souladu očíslování parcel geometrického plánu vyznačující pouze věcné břemeno s údaji katastru nemovitostí – 100 Kč
 • Vydání prvé a další kopie listiny pořízené při vydání originálu listin – 30 Kč za každou i jen započatou stránku formátu A4
 • Vydání ověřeného opisu nebo kopie listin ze sbírky listin katastru nemovitostí a sbírky listin pozemkové knihy – 50 Kč za každou i jen započatou stránku formátu A4
 • Vydání stejnopisu, opisu, kopie, fotokopie nebo výpisu z úředních spisů, ze soukromých spisů v úřední úschově, z rejstříků, z registrů, z knih, ze záznamů, z evidencí, z listin nebo z dalšího písemného a obrazového materiálu, popřípadě sdělení o negativním nálezu – cena se liší podle média:
 1. 50 Kč za každou stranu A4
 2. 40 Kč na disketě
 3. 80 Kč na CD nebo ZIP
 4. 15 Kč za každou stranu A4 vytištěnou z počítače nebo okopírovanou

Zdroj:
Katastr nemovitostí

Ani tím výpis poplatků nekončí. Další poplatky jsou ale specifické a při koupi ani prodeji nemovitosti se s nimi nesetkáte. Ostatně, kdo by chtěl "udělit úřední oprávnění pro ověřování výsledků zeměměřických činností" za 500 Kč?

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Iva

  22 května, 2014

  Dobrý den,vůbec to nechápu,myslela jsem si že tu najdu někde kolik to dělá naráz pěněz,ale nenašla a ani to nespočítám,jelikož nevím kolik se dělá za každou započatu stránku 30 korun

  Odpovědět

 • Danča

  22 května, 2014

  Dobrý den,dostala jsem darovací smlouvou darem,od rodičů všechen majetek,u advokátky jsme vše vyřizovali,a platili jak na poště,tak i jí…tu to nedokážu spočítat,kolik budu a co ještě platit katastru nemovitosti…?Je­likož každý říká myslím advokát něco jiného,mohla bych vědět kolik to vlastně všecko dělá?A kdy mi to vlastně dojde,ten výpis s katastru,když mi říkali do 14,dní,nebo měcíc a už je to dlouho,děkuji za odpověď..

  Odpovědět

 • Raba

  9 prosince, 2016

  Kolik zaplatím za zrušení věcného břemene? Zaplatil jsem 1000,- Kč, což se mi zdá hodně.

  Odpovědět

 • Jana Bukovská

  23 února, 2017

  Jaký kolek se přikládá k žádosti o vklad do katastru pokud posílám žádost poštou.

  Odpovědět