EUR 24.680

USD 22.717

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.680

USD 22.717

Text: Luboš Svačina

29. 12. 2008

0 komentářů

Kdo zvítězí v soutěži o nejbizarnější dům? Hlasujte

 


 

Na konci října byly vyhlášeny výsledky renomovaná architektonické soutěže Stavba roku, jejíž medailisty jsme představili také na našich webových stránkách v článku "Přehlídka vítězů architektonické soutěže Stavba roku 2008". Cílem soutěže "Stavba roku" je dlouhodobě upozorňovat na zajímavé stavební projekty realizované na území České republiky, přičemž při posuzování projektu je velký důraz kladen na kvalitu provedení a komfort při užívání stavby.
 
Nyní, na sklonku roku, jsme se rozhodli upozornit na jinou "architektonickou" soutěž. Jestliže náplní soutěže Stavba roku je poukázat na kvalitní, chytře řešené a komfortní stavby, v případě soutěže Pecka roku se jedná o pravý opak. Mezi letošními nominovanými se to hemží muchomůrkami, raketami, hrady a chaloupkami na kuřích nožkách. 

Organizátorem soutěže je magazín Dům a zahrada a zajímavé snímky, vyhovující zadání soutěže, mohl do redakce zasílat kdokoliv, kdo měl to "štěstí", a na svých cestách narazil na zajímavý stavební úkaz. Autor snímku, který získá nejvíce hlasů, navíc od redakce obdrží digitální fotoaparát. Příštího ročníku se tedy můžete zúčastnit i vy, naši čtenáři. Zajímavých kousků, rozesetých po všech koutech České republiky, je bohužel stále možné nalézt více než dost.

Vítěz roku 2007

Proč Pecka roku? Ovoce bývá většinou sladké, když ale kousnete do pecky, hodně to zabolí…a zde je nejúspěšnější drtič chrupu roku 2007.

"Peckou roku se s poměrně velkým náskokem stal dům číslo 14, jehož okenní kompozice ve štítu vzala dech největšímu počtu čtenářů. Řekl bych, že tenhle dům nepatří ani do kategorie ”český bastlíř“, ani ”prodejný architekt“. Tohle bych spíše viděl jako úlet nějakého projektanta na svém vlastním domě: neumím si totiž představit, že k něčemu podobnému lze přesvědčit kteréhokoli klienta. Tuším, že tahle ”odvaha“ je z kategorie domácích exhibicí, cosi jako rodinné video z Thajska," komentoval trefně výsledek loňského ročníků Ing. arch. Jan Rampich.

REKLAMA

Galerie pro rok 2008

Následuje 18 nominovaných snímků pro letošní rok, doplněných komentářem samotných autorů. Mezi velké favority patří, podle mého skromného názoru, dům číslo 1, 12 a opravdu neuvěřitelná sedmnáctka. Nicméně svůj názor můžete vyjádřit vlastním hlasováním na stránkách www.peckaroku.cz, kde je rovněž k dispozici galerie z minulého ročníku. Uzávěrka soutěže je již 30. 12. 2008.

1. Tady řídící věž, Jůstne. Start povolen
2. Balkon á la prévet (neboli středověký záchod)
3. Jak a z čeho umí stavět český člověk…

4. Vidím tě heč! a ty mě nee!
5. Ušetřete za cestu do Athén. Antické chrámy se tyčí i na okraji Prahy
6. Proměna reálně socialistického dvojdomku ve stylu podnikatelského baroka

7. Ke mě vchodem, k Ivanovi zády!
8. Když je nízká cena, estetika jde stranou…
9. Hřebík do architektovy rakve

10. Podle hesla: "Čím víc stříška, tím víc…" Co vlastně?
11. Co k tomu ještě dodat? Snad "chybí už jen hodně vysoké hradby"
12. Impozantní palác mocného šejka včetně palem před domem

13. Na šikmé ploše zachrání tě okno
14. Fenomén své doby, nebo snad obrana proti panelákkové kultuře?
15. Trojbarevný kočkopes

16. Přístavek skoro jako altánek
17. Pecka je, když chce kněz mít blízko do práce
18. To jsem já, vaše muchomůrka

Pravidla hlasování

Každý hlasující čtenář má k dispozici šest bodů, které rozdělí mezi tři vybrané domy tak, že svému favoritovi udělí tři body, dalšímu dva a poslednímu jeden – čím více bodů, tím větší šleha. Hlasování o nejhorší dům roku – PECKU ROKU 2008 probíhá od 22. 10. a končí 30. 12. 2008. Výsledky soutěže budou oznámeny v lednovém čísle časopisu Dům a zahrada. Na webových stránkách http://www.peckaroku.cz/ a http://www.tvujdum.cz/ budou zveřejněny po 23. 1. 2009.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *