EUR 25.425

USD 23.314

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.425

USD 23.314

Text: Luboš Svačina

08. 11. 2010

32 komentářů

Kolik by si měly účtovat realitní kanceláře?

 


 

Česká komora realitních kanceláří (ČKRK) zveřejnila na svých webových stránkách jednotný sazebník služeb realitních kanceláří. Návštěvníci stránek zde naleznou jak doporučenou výši provize za zprostředkování prodeje, tak pronájmu nemovitosti. Kromě toho ČKRK na svém webu vyvěsila vzor zprostředkovatelské smlouvy uzavírané mezi prodávajícím a realitním makléřem.

Cílem aktivit ČKRK je podle jejího vyjádření pokud možno sjednotit pravidla při účtování odměny za zprostředkování prodeje či pronájmu a klientovi nabídnout vodítko pro lepší orientaci na trhu.  Klienti zpravidla netuší, jaká je obvyklá cena při využití služeb realitní kanceláře a díky tomuto sazebníku budou mít možnost lépe odhadnout, zda cena odpovídá nabízenému servisu a případně může tento sazebník posloužit také jako účinný nástroj při vyjednávání o konečné odměně za servis realitního makléře. 

Podle Petra Pavlíčka, výkonného ředitele ČKRK, však sazebník neslouží pouze k tomu, aby se klient ubezpečil, že ho realitní kancelář „nebere na hůl“. Klienti by měli podle jeho názoru zpozornět také ve chvíli, kdy realitní kancelář nabízí své služby za podezřele nízké ceny.

"Mnoho objednatelů služeb realitní kanceláře (prodávajících) si neuvědomuje, že pokud realitní makléř (resp. realitní kancelář) nabízí své služby za cenu (provizi) výrazně nižší, než je obvykle realizována většinou realitních kanceláří, musí realitní /kancelář někde ušetřit. A při realizaci realitní transakce může kancelář ušetřit zejména na marketingu zakázky, může ušetřit na nepoužití právníka při listinné stránce transakce, může ušetřit na advokátní úschově kupní ceny atp.," říká Petr Pavlíček, výkonný ředitel komory.

Tabulka 1: Sazebník obvyklých úhrad za služby RK

Prodejní cena zakázky (byt, dům, pozemek) Odměna – provize při realizaci obchodu
do 499 000 Kč minimálně 35 000 Kč
500 000 – 2,5 mil. Kč 5 – 7 % z prodejní ceny
2,5 mil. Kč – do 5,5 mil. Kč 5 % z PC
5,5 mil. Kč – 8 mil. Kč 4,5 % z PC
8 mil. Kč – 14 mil. Kč 4 % z PC
14 mil. Kč – 20 mil. Kč 3,5 % z PC
nad 20 milionů korun 3 % z PC, příp. dohodou
   
Zprostředkování pronájmu  2 měsíční nájmy

Zdroj: Česká komora realitních kanceláří (ČKRK)

Je to hodně nebo málo?

Sazebník nelze ve všech případech brát jako dogma. Sazebník by měl spíše sloužit k lepší orientaci na realitním trhu a v některých případech, navzdory tvrzení Petra Pavlíčka, by bylo možné uvedené ceny možné vnímat spíše jako strop, nad který by se by se odměny realitních kanceláří neměly přehoupnout. Minimálně sazby uvedené v prvních dvou pásmech totiž podle mého názoru neodrážejí aktuální situaci na trhu, v řadě případů bohužel ani nabízený servis tuzemských kanceláří a i v mezinárodním srovnání jsou výrazně nadhodnocené. 

Tabulka 2: Průměrná výše provize realitních kanceláří za zprostředkovaný obchod

  AUT BGR BEL CYP CZE FRA GER GRC GBR IRL ITL NLD PRT ROU SWE CHE
Průměrná výše provize 4,5% 3,0% 3,0% 5,0% 4,3% 5,2% 3,5% 2,0% 2,2% 1,75% 3,0% 1,6% 4,0% 3,0% 2,5% 2,45%

Zdroj: ERAEurope Survey 2008/2009


Tip: Kolik platí za služby realitních kanceláří naši evropští sousedé se dočtete v článku " Švýcaři, Rumuni a Řekové realitní kanceláře nepotřebují "


Cena je rozhodně důležitým, nikoliv však jediným parametrem, podle kterého by se měl klient rozhodovat, zda nabídne svou nemovitost k prodeji právě přes tu či onu kancelář.
Klient zvažující prodej nebo pronájem nemovitosti by měl dát spíše na ověřitelné reference klientů realitních kanceláří, jejich historii na trhu, renomé a cena by měla zohledňovat paletu nabízených služeb. Určitou indicií může být také členství realitní kanceláře v některé z asociací. Na českém trhu kromě České komory realitních kanceláří dlouhou dobu působí Asociace realitních kanceláří. (ARK ČR).

Tip: Více informací k tomuto tématu naleznete v článku „ Jak vybrat dobrého realitního makléře? “.

Jde to i bez realitky

Odměna realitní kanceláři není jediným dodatečným nákladem souvisejícím s prodejem nemovitosti. Prodávající musí také počítat se zaplacením daně z převodu nemovitosti, která nyní činí 3 % buď z prodejní, nebo odhadní ceny nemovitosti – vždycky však z té vyšší. V konečném součtu činí obě tyto položky výdaje v řádu desítek tisíc korun.

S přihlédnutím k současné úrovni poptávky a její citlivosti na cenu, proto není divu, že roste počet klientů, kteří se snaží transakční náklady minimalizovat, a svou nemovitost prodávají sami. Tedy bez služeb realitní kanceláře. Výsledkem je rostoucí počet realitních serverů, které se specializují pouze na tento typ transakcí. Nabízené nemovitosti naleznete například na serveru www.bezrealitky.cz, www.vlastnici.cz nebo na portále www.LivingPortal.cz. 

Tip: Možné výhody, ale i úskalí prodeje či pronájmu nemovitosti vlastními silami naleznete v článku „Jak úspěšně prodat byt?

Loading

Vstoupit do diskuze 32 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • jk

  8 listopadu, 2010

  Za největší svinstvo považuji, pokud RK žádají provizi od obou stran. Tedy i od kupujícího, který jim vlastně dá vydělat.
  Velmi neurvalý jsou v tomto ohledu na Moravě.
  Psal jsem kdysi v tomto smyslu připomínku na Asociaci RK. Ani se nenamáhali odpovědět.

  Odpovědět

 • David

  9 listopadu, 2010

  Tak s tím jsem se ještě nesetkal: o jaké RK se jedná konkrétně???

  Odpovědět

 • jk

  8 listopadu, 2010

  velmi neurvalí … Sorry

  Odpovědět

 • MC

  8 listopadu, 2010

  Poradí mi někdo, jaká je přidaná hodnota RK, že si účtují takové nesmyslné poplatky za prodej nemovitosti?

  Odpovědět

 • Radek

  8 listopadu, 2010

  Dobrá RK by měla prodávajícímu (kupujícímu) ušetřit čas, pomoci vyjednat optimální prodejní (kupní) podmínky, prodej podchytit po právní stránce. Otázka ale je, která toto skutečně dělá :).

  Odpovědět

 • Pablo

  20 listopadu, 2010

  Alespoň se o to snažíme. Už od roku 1993. Nejsme ani mamutí realitka ani one man show. Vyzkoušejte to. Pokud prodáváte byt v cenovém rozpětí 3-10 mil. Kč, jste náš typický zákazník. Opravdu luxusní segment (nad 20 mil. Kč) příliš neděláme, panelové byty také ne. Ani k jedné smluvní straně se nechováme jako k blbcům. Nelžeme, nepodvádíme.
  Doufám, že díky tomu tady budeme i za dalších 17 let. Jméno společnosti Vám psát nebudu, ale třeba se někdy potkáme…

  Odpovědět

 • Pesan

  8 listopadu, 2010

  Napsal jsem to velmi slušně. Ty poplatky jsou nehorázné a ustřelené. RK nikdy nevykoná na zakázce za 5 mil Kč práci za 250.000 Kč. Jde jen a pouze o jejich dementní ubezpečování se navzájem o tom, že TAK TO MÁ BÝT. Cena za tu službu je reálně tak 1%. Stávající stav vede pouze k předraženosti realit a k ničemu jinému.

  Odpovědět

 • petr

  26 května, 2020

  K tomuto můžu napsat jen , že máte okolo sebe asi špatné lidi , protože já mám velice dobré zkušenosti s RK , mají přehled v právním servisu- advokátní úschově- kupní smlouvě- přepisu na k.ú- v bance při vyřizování hypoúvěru- odblokování exekuce atd….
  Pokud nemáte znalosti a kontakty nemůžete to dělat a provize 1-5 % je cena reálná.

  Odpovědět

 • Radek

  8 listopadu, 2010

  Ale no tak, prasata přeci za nic nemůžou. Ty jsou užitečný. 😉

  Odpovědět

 • Jan Štefek

  26 října, 2018

  Jsou to opravdu nenažrané prasata která v nouzi nepomohou,ale oberou Tím je také realitní společnost ZAFINE,jejíž makléřkou je Martina Štefková,která vám pomůže nejen vyřešit váš problém,ale i od peněz.Další podobná agentůra je Družstvo SATURO ze sídlem v Praze,

  Odpovědět

 • Nefi

  8 listopadu, 2010

  a to pouze v případě, že RK zajistí i právní služby. Za sehnání nájemce jeden nájem.

  Odpovědět

 • David

  9 listopadu, 2010

  Pracuji v nejmenované RK v Ostravě, provize je nejčastěji okolo 3,5% (u krajně velkých zakázek nižší) a myslím si že odpovídá uskutečněné práci: s prodávajícím je konzultována reálná prodejní cena, kvalitní prezentování nemovitosti na trhu, veškerý právní servis, prodávající má v ceně i vypracování znaleckého posudku. V případě potřeby jsme schopni vyjednat nižší cenu u advokátní úschovy, kupujícímu zajistit přes externí specialisty hypotéční úvěr s podmínkami, které by si sám u banky nikdy nesjednal (u hypotéky na období cca 20 let se jedná o výrazný rozdíl). Každý musí zvážit čemu dá přednost.

  Odpovědět

 • Michal Van.

  9 března, 2017

  Prostě takto si představuji práci realitní kanceláře a pak nemám problém s tím, vyplatit realitní kanceláří provizi. Vlastním dva pozemky a bytovou jednotku. Pokud vím, že mě můj makléř zbaví povinností, spojených s prodejem, pak směle do toho. Opravdu nemám znalost (asi jako spousta prodávajících) vůbec odhadnout reálnou tržní cenu – jedině podle nějakých tabulek cen na m2. Nemám ani šajn co musím všechno udělat při prodeji, protože mou dosavadní zkušeností byla jen platba daně z nemovitosti. Kdo z zájemců o prodej má zkušenosti, kde svou nabídku prezentovat a jak to dělat úspěšně abych co nejrychleji prodal. Prodávat bez realitní kanceláře není taková prdel, jak si kdekdo myslí. Katastr, převody nemovitostí a daně, úschova peněz u notáře nebo právníka. Chápu prodávající a chápu, že volí RK – je to o lenosti a pohodlnosti ,za kteoru se prostě musí platit, když je to třeba.
  trhu, veškerý právní servis, prodávající má v ceně i vypracování znaleckého posudku. V případě potřeby jsme schopni vyjednat nižší cenu u advokátní úschovy, kupujícímu zajistit přes externí specialisty hypotéční úvěr s podmínkami, které by si sám u banky nikdy nesjednal (u hypotéky na období cca 20 let se jedná o výrazný rozdíl). Každý musí zvážit čemu dá přednost.

  Odpovědět

 • Radek

  9 listopadu, 2010

  Takhle jak to popisujete, by to podle mého názoru mělo vypadat.

  Odpovědět

 • Karel

  11 listopadu, 2010

  osobně jsme při prodeji našeho rod.domu využili služeb jedný pražský RK, prodali, peníze jsme dostali, tedy vše OK. Je ale pravda, že se na nás na začátku lepilo spousty makléřů, kteří si chtěli cenu navyšovat a podobně, my jsme nakonec zaplatili 4% a já jsem k tomu přistupoval tak, že levná realitka to prostě někde musí vošulit. Jestli bylo těch 4% hodně nebo málo jsem fakt neřešil, protože prodali rychle a za dobrý prachy. Takže nevím…

  Odpovědět

 • Martin

  11 listopadu, 2010

  Tyhle debaty o výši odměn asi moc nechápu. Copak není pravidlo, že levná služba (zboží) nebývá tak kvalitní? Jako právník si taky účtuju nějakou hodinovou sazbu a v tom je obsažena moje zkušenost atp. Ale jestli někdo chce dělat třeba s právníkem, co si bude účtovat 500 Kč/ hodinu, tak to je jeho věc, ale ten právník bude fakt asi „borec“ – dyť je to ve všech oblastech stejný.

  Odpovědět

 • Andrea

  22 listopadu, 2010

  Tak pravidlem bych to opravdu nenezvala. Zejména ne v zemi, které se přezdívá Kocourkov a kde žádná pravidla neplatí. Mně se zdá, že jste si tento komentář sem přidal spíše jako obhajobu za vysoké ceny právních služeb, které mnohokrát nejsou tak kvalitní, jak by bylo záhodno. Nemohu mluvit o Vás, protože vaše právní služby neznám, ale mnohé mi často napoví už písemný projev: náznak pomluvy konkurence (“ …ten právník bude asi fakt „borec“…) a pravopisné chyby (…dyť je to ve všech oblastech stejný…). Je mi líto, ale Vás ne, ani za těch 500 na hodinu.

  Odpovědět

 • asi jseš mimoň

  11 listopadu, 2010

  Sepsat kupní smlouvu umí každý průměrně inteligentní jedinec a na to nepotřebuje právníka, takže 500 za hodinu je ještě moc. Vzory těchto smluv jsou všude běžně k mání.

  Odpovědět

 • petr

  26 května, 2020

  Nepřál bych Vám , aby kvůli kupní smlouvě z taženou z internetu Vám katastr vrátil zpět špatně doplněnou kupní smlouvu a platíte znovu poplatek za vklad a toho času , kterou strávíte na úřadu , tak, že bych byl opatrnej s tím inteligentem .
  Vy jste TEN tip , který nemá žádné velké zkušenosti s prodejem nemovitosti a má silné řeči

  Odpovědět

 • Radek

  12 listopadu, 2010

  Taky jsem byl téhož názoru, než mi první kupní smlouvu vrátil katastr nemovitostí s půlstranou připomínek :).

  Odpovědět

 • asi jseš mimoň

  12 listopadu, 2010

  Tak to nechápu. Já to dělal 4 x sám a naprosto bez problémů. Když ti to náhodou katastr vrátil tak přece není problém to opravit a připomínky odstranit. Pořád lepší než to nacpat právníkovi,který také není vždy neomylný, což dokazují zkušenosti klientů.Rozhodně se kvalita právníka nestanovuje hodinovou sazbou.

  Odpovědět

 • pablo

  20 listopadu, 2010

  Vzhledem k tomu, že Vás znám a že jste pověstný tím, si sám opravujete nejen auto ale i chrup, tak mne nepřekvapuje, že právníky ke svému životu nepotřebujete.

  Odpovědět

 • asi jseš mimoň

  23 listopadu, 2010

  Netrefil si se ! Dělám si sám jen trivální věci a sepsání běžné kupní smlouvy k tomu patří.

  Odpovědět

 • Luboš

  20 listopadu, 2010

  právníci jsou podvodníci a já bich jim nedal nic. smlouvi si píšu zasádňe sám a je k nicěmu nepotrěbuju. Jsou to hloupý pacholcy.
  a zubi si opravuju taky sám, proč mám platit nejakím nemetelum tezký prachy za nakou zbytecnou plombu??? vy snad k zubari chodíte__??

  Odpovědět

 • Radek

  11 listopadu, 2010

  Bohužel ne vždy kvalita odpovídá ceně. A o tom to je.

  Odpovědět

 • Patschn

  19 prosince, 2010

  Víte o kdo potřebuje rychle prodat nemovitost za hotové? Výkup nemovitostí, tajný postup krok za krokem při výkupu nemovitostí najdete na http://www.vykupem.cz

  Odpovědět

 • Fanda

  14 ledna, 2011

  Za kolik procent skutečné tržní ceny vykupujete? Tak 70%-80%? Pro lidi, které tlačí čas je to jistě dobrá krajní možnost, ale pro ty, co chtějí z prodeje co nejvíce utržit, to už z principu nemůže být cesta optimální.

  Odpovědět

 • Fanda

  14 ledna, 2011

  Je to přeci jen svobodná volba. Když nejste ochotní vyměnit své peníze za nabízené služby, pořád máte možnost si vše obstarat sami. Jiný dá zase přednost „najmutí“ makléře. Většina si umí pro sebe najít tu správnou cestu.

  Odpovědět

 • Radovan Růžička

  8 října, 2013

  Prosím o Váš náhled na následující požadavek RK Bart Reality,s.r.o. ,provozovna Brno:
  Dne 15.9.2013 jsme podepsali Zprostředkova­telskou smlouvu na prodej RD. V případě, že chceme-li podat výpověď tak jsme vázáni 3 měsíční výpovědní dobou, což je odpovídající. Ale dále se ve smlouvě píše následující:
  ….Smluvní strany sjednávají, že nárok na provizi v plné výši vznikne zprostředkovateli i v situaci, kdy příslušná kupní smlouva (nebo jiná smlouva, na jejimž základě dojde k převodu předmětných nemovitostí) bude uzavřena do 24 měsíců po skončení účinnosti této smlouvy, pokud bude uzavřena mezi Klientem ( případě stejně tak prostřednictvím třetích osob) a zájemcem o koupi opatřeným nebo navrženým zprostředkovatelem či pokud zprostředkovatel jinak přispěje k převodu předmětných nemovitostí či přispěje k zajištění, nalezení či kontaktování takového zájemce. Za důkaz bude považován např. Protokol o prohlídce podepsaný zájemcem o koupi a provize bude v takovémto případě splatná okamžikem přechodu vlastnictví dle příslušné smlouvy…
  To je, že od prvního dne následujícího měsíce podáví výpovědi ze Zprostředkovatelské smlouvy jsme vázáni po dobu 3 měsíců(výpovědní doby) a dalších 24 měsíců. Znamená, že když podáme písemnou výpověď např. 20.10.2013 vý­povědní smlouva začíná platit 1.11.2013 a končí 31.1.2014 skutečně kdy budeme moci pokračovat v dalším prodeji bude 1.2.2016!!!!!!
  Máme za to, že dalších 24 měsíců je nemorální požadavek RK Bart Reality.
  Děkuji za odpověď.

  Odpovědět

 • Milan Dvořák

  20 května, 2014

  Podle me to chapete spatne, resp. tech 24 mesicu je tam myslim proto, kdyby jste chtel RK tzv. vypect, ze se se zajemcem, ktery vasi nemovitost prave pres tuto RK nasel domluvite na prodeji bez vedomi teto RK. Pokud by jste prodal zajemci, jez vasi nemovitost nenasel skrz tuto RK, tak by se to na to nevztahovalo. Alespon tak to chapu ja.

  Odpovědět

 • Dagmar Plevová

  23 března, 2017

  Dobrý den,
  když jsem prodávala byt v Ostravě, využila jsem služeb realitní kanceláře M&M Reality. Provize byla nějakých 6%. Ještě před prodejem a oslovením RK jsem si myslela, že je to dost. Ovšem po tom co jsem zjistila kolik je za prodejem bytu schováno práce a úsilí makléře a spousty věcí okolo jako smlouvy a veškerá administrativa si už dnes nemyslím, že je to hodně!

  Odpovědět

 • Jan Štefek

  26 října, 2018

  Realitní kancelář a makléři jsou vždy jako jiní makléři poradit i u m+m jsou to stejní šmejdi jako ostatní agentůry,kterým jde jen o snadné obohacení na úkor spotřebitele,prodavajicího
  a získat tím vysoké provizní odměny za zprostředkování smlouvou o zprostředkování vás oberou o víc jak 1/3 z celkové hodnoty prodavané nemovitosti..Nejpoctivější jsou real makléř Štefková z real kanceláře ZAFINE,sidlííci v Brně a Družstvo Saturo sidlíci v Praze.Těm se svěřte tak za jejích služby budete nucení ještě doplatit

  Odpovědět