Krize na trhu nemovitostí a drahé hypotéky ve Velké Británii

Ve Velké Británii řádí úvěrová krize, jakou jsme v Česku nepoznali. Ceny domů a bytů klesají, drahé hypotéky zdražují, zájemci o bydlení nenakupují a prodejci nemovitostí kvůli poklesu cen vyčkávají a neprodávají. Námět na horor, nebo současná realita ve Spojeném království?
Česko versus Velká Británie
Vývoj na trhu nemovitostí v Česku rád porovnávám se situací ve Velké Británii. Ne snad proto, že by si tyto země byly velmi podobné, ale především mám možnost situaci ve Spojeném království diskutovat s lidmi, pro které se tato země stala druhým domovem nebo jsou rodilí Britové. Situace ve Velké Británii je navíc pro ekonoma zvláště letos po červenci, kdy došlo k pololetnímu bilancování, výjimečné sousto.
Je zajímavé pozorovat vývoj jiné země, která se nachází v odlišné ekonomické pozici, a přesto lze vysledovat jisté paralely a podobnosti s vývojem na českém trhu nejen díky mezinárodnímu vývoji a geografické determinaci, kterou oba státy díky členství v EU pociťují stále silněji.
Krize na trhu nemovitostí
Ekonomická situace v UK přestává být po letech růstu růžová (viz článek Velká Británie v recesi… Co bude dál?). Někteří Britové podlehli iluzi, že nemůže dojít ke krizi. Tito lidé nyní začínají pociťovat tvrdou realitu a po letech blahobytu se očekává půst.
Krize na trhu nemovitostí v UK přinutila majitele nemovitostí odložit plánovaný prodej nemovitostí. Tím došlo k růstu počtu pronajímaných nemovitostí. Na druhé straně roste počet zájemců o koupi bydlení, kteří odložili nákup nemovitosti kvůli nejisté situaci na trhu a rostoucím úrokovým sazbám hypoték.
Výsledkem je růst cen podnájmů, jak ukázal průzkum institutu RICS (The Royal Institution of Chartered Surveyors). Britové mají podle červencového výzkumu RICS větší zájem o pronájem domů než bytů. Růst poptávky po pronajímaných nemovitostech je nejsilnější od dubna 1999, kdy se průzkumem začala společnost zabývat.
Drahé hypotéky
Hypotéky za poslední dvě léta značně podražily. Zatímco v roce 2006 průměrná úroková sazba hypotéky s dvouletou fixací byla 4,34 %, v roce 2008 se vyhoupla až na 6,64 % (dvouletá fixace a hypotéka ve výši kolem 150 000 liber je v UK nejpopulárnější). To znamená, že 1,4 milionu lidí, kterým letos končí fixační období, hypoteticky naroste splátka o koeficient 1,025 v porovnání s předchozími dvěmi lety. Spolu s velkou inflací na úrovni blížící se 5 % se jedná o velmi negativní jev.
Také kvůli drahým hypotékám sílí tlak na snížení úrokových sazeb britské národní banky. Z obav před inflací Bank of England dlouho čekala a snižování sazeb odmítala. Mervyn King, guvernér Bank of England, před několika měsíci prohlásil, že se britská ekonomika pravděpodobně již nachází v recesi. Stimul ekonomiky v podobě snížení úrokových sazeb se proto zdá být nevyhnutelný.
V tomto roce se však se zlevněním hypoték nepočítá. Důsledkem drahých hypoték je pokles nově uzavřených hypotečních smluv každým měsícem. Tento trend trvá již déle než rok.
Ceny bytů a domů klesají, staví se o 30 % méně
Ceny bytů a jiných nemovitostí poklesly za poslední půlrok kvůli úvěrové krizi. Průměrně ceny nemovitostí zaznamenaly jen za první pololetí pokles o 2,5 %. Největší pokles byl u nemovitostí v Londýně – o více než 3 %. Výstavba nových domů v prvním pololetí je nižší o celých 30 %.
Závěr
Situace na trhu nemovitostí ve Velké Británii skutečně připomíná horor. Ne příliš krvavý, ale k optimismu je vskutku daleko. Velká Británie nyní prochází složitým obdobím, jehož obrat k lepšímu se v brzké budoucnosti nečeká. Lidé žijící na území Spojeného království si začínají stále více uvědomovat vážnost situace a žijí v nejistotě, co přinesou nadcházející léta.

Předchozí článek: « Proč je dobré mít možnost hypotéku předčasně splatit?
Následující článek: Hypoteční banky se pustily do snižování úrokových sazeb »
za prvni pololeti 2,5%
ale za rok o 10.5%
http://news.bbc.co.uk/1/hi/business/7584877.stm
Najmy stoupaji jen tak, jak stoupali pred krizi. Prave vice baraku k pronajmu tento rust najmu v blizke dobe zastavi.
RE: za prvni pololeti 2,5%
Dekuji za doplneni.