EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Text: Petr Zámečník

04. 03. 2010

3 komentáře

Kupujete novostavbu? Bez slevy či dárku neodejdete!

 


 

Developeři mají těžký život. Zahájí stavbu v době realitního boomu a vytvoří velkolepé plány. Než je projekt prodán a dostavěn, přijde útlum realitního trhu – a s ním hroucení velkolepých představ. Nejlépe je to patrné u výstavby mrakodrapů. Stavba nejvyšších budov bývá zahájena v období rozkvětu a dostavována – nyní.

Loňský hubený rok developeři v Česku přestáli, ovšem opakovat by ho nechtěli. Možná i proto lákají zákazníky na nejrůznější slevové akce a na dárky v nejrůznějších podobách. Po fiasku s první aukcí nemovitostí zřejmě již nemají ani jinou možnost… Některé nabídky jsou plošné, jiné společnosti sázejí na cílené zvýhodnění vybraných projektů.

Slevové akce developerů

Finep vsadil na plošnou akci. Klienti při uzavření smlouvy o koupi nové bytové jednotky získají slevu 200 tis. Kč. Finep v reklamním poutači na internetových stránkách uvádí cenu bytů v projektu Nová Harfa III od 2,6 mil. Kč vč. DPH. Bohužel při bližším pohledu do ceníku volných bytů tohoto projektu nalezne zájemce nejlevnější byt za 3 123 630 Kč vč. DPH, tedy o více než 0,5 mil. Kč dražší… a ještě bez garáže.

Plošnou akci nabízí též Central Group v rámci dnů otevřených dveří. Návštěvníci, kteří zajdou na prohlídku bytů mezi 5. a 7. březnem 2010, získají nárok na slevu ve výši 50 až 300 tis. Kč.

Ještě zajímavěji zní "Garance nejlepší ceny". Central Group garantuje nejlepší ceny svých bytů, domů i parcel. Pokud klient získá lepší nabídku od jiného developera (nebo i od Central Groupu), vrátí mu peníze i s úrokem 5 % ročně. Má to ale háček. Podmínek, které "srovnatelná nabídka" musí splnil, je tolik, že klient nemá příliš možností se do nich vejít… navíc navýšení vložených prostředků o 5 % za rok nezaplatí ani náklady případné hypotéky.

REKLAMA

Orco se přiklonilo k selektivní slevě. Zřejmě má potíže s prodejem bytů ve Špindlerově Mlýně. Cenu sníží o 10 % (z ceníkové v rozpětí od 2,9 mil. Kč za 50 m2 do 3,75 mil. Kč za cca 60 m2) a ještě prvním 10 klientům, kteří uzavřou smlouvu do 31. března 2010 přidá závdavkem čtyřkolku.

ECM se rozhodlo podpořit prodej vil v rámci projektu Terasy – Unhošť. K domům v ceně od 5,35 mil. Kč po 9,123 mil. Kč (bez DPH!) přidá voucher na kuchyň v hodnotě 100 tis. Kč, členství v golfovém klubu pro celou rodinu a internetové připojení od O2 i s televizí na rok zdarma. Bohužel nabídka není příliš štědrá – platí sice do konce roku 2010, ale pouze pro domy v první etapě výstavby… a pro prvních 5 klientů.

Ceníkové ceny a slevy…

Přestože developeři nabízejí byty za ceníkové ceny a k nim čas od času zkouší zviditelnit jejich nabídku akční slevou či dárkem, skutečné realizační ceny jsou výrazně nižší. Jiří Pácal ze společnosti Central Europe Holding (CEH) uvedl v rozhovoru pro Stavební fórum, že realizační ceny zanesené v Katastru nemovitostí zdaleka neodpovídají katalogovým cenám.

REKLAMA

Důvodem pro zachovávání vysokých nabídkových cen je podle Jiřího Pácala snaha developerů přesvědčit potenciální zákazníky, že ceny již neklesají a že je čas začít opět nakupovat.

V každém případě se vyplatí s developerem o ceně jednat a nepřistoupit na katalogovou nabídku, i když je podpořena nějakou akcí.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • v

  4 března, 2010

  Koukal jsem např. na podmínky „Garance nejlepší ceny“ od Central Group, v podstatě neexistuje reálná šance tyto podmínku splnit.

  Odpovědět

 • selskyrozum

  10 března, 2010

  Nedávno jsem odpověděl na inzerát bytu v novostavbě,který prodává RK a navíc ten samý byt nabízí na svých stránkách developer. Ptal jsem se zda v ceně 5,99 milionu je i sklep a bylo mi řečeno, že pokud bych chtěl ještě k bytu sklep a garážové stání tak ta cena je 6,49 mil.Prý to prodává soukromá osoba,která na garážové stání a sklep má kupce.Tak jsem se nasmál a ptal jsem se proč tedy byt nabízí i developer,když jej prodává soukromá osoba a bylo mi řečeno, že developer to dělá pro tu soukromou osobu taky. To už není ani k pláči co to jsou za povodníci dělající z lidí totální dementy.

  Odpovědět

 • Radek

  4 března, 2010

  To je fakt síla :-D:
  CENTRAL GROUP garantuje nejlepší ceny všech svých bytů, domů a parcel – jinak vrátí peníze i s ročním úrokem 5 %
  Společnost CENTRAL GROUP nyní garantuje nejlepší ceny všech svých bytů, domů a parcel. Garance platí pro případ, že klient uzavře se společností CENTRAL GROUP smlouvu na nový byt, dům nebo parcelu a poté nalezne v nabídce CENTRAL GROUP či jiného developera srovnatelnou levnější nemovitost. V takovém případě bude cena bytu, domu nebo parcely snížena na úroveň této levnější nemovitosti nebo dojde k ukončení smlouvy, přičemž klientovi budou vráceny veškeré uhrazené finanční prostředky i s úrokovým navýšením 5 % ročně.
  Za srovnatelnou nemovitost se považuje taková nemovitost, která:
  ● je srovnatelná z hlediska následujících parametrů:
  – lokalita v rámci Prahy
  – velikost nemovitosti
  – dispozice (týká se bytu a rodinného domu)
  – stejné podlaží, v němž se byt nachází (týká se bytu)
  – počet podlaží bytového domu a počet bytů v developerském
  projektu (týká se bytu)
  – orientace na světové strany a pozice nemovitosti vůči zeleni
  a rušivým vlivům
  – konstrukční provedení stavby a úroveň interierového provedení
  (týká se bytu a rodinného domu)
  – dopravní dostupnost (vzdálenost ke stanici metra, časová
  vzdálenost do centra města individuální dopravou
  a prostředky MHD)
  ● termín dokončení realizace nejpozději 1 měsíc
  po termínu dokončení předmětné nemovitosti
  CENTRAL GROUP
  Posuzují se pouze nabídky developerů, nikoli soukromé nebo jiné nabídky. Srovnávací nemovitost musí být doložena ze strany klienta oficiálním ceníkem developera. V případě ukončení smlouvy mezi klientem a CENTRAL GROUP předkládá následně klient kupní smlouvu uzavřenou mezi ním a tímto developerem, kterou klient zakoupí srovnávací nemovitost. Cena levnější nemovitosti a zároveň její splatnost se porovnává se Základní cenou nemovitosti od CENTRAL GROUP platnou ke dni podpisu smlouvy. Úplné znění obchodních podmínek Garance nejlepší ceny je k dispozici v obchodních místech CENTRAL GROUP.

  Odpovědět