EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Legislativa proti podvedeným: Přišli o byt a stát neuzná úroky z hypotéky

 


 

O tom, že v dnešním světě neplatí skoro žádná pravidla, se mohli přesvědčit lidé z Pardubic a okolí. Ti si objednali a ve většině případů dle smlouvy také zaplatili byty v novém bytovém komplexu. Developer ovšem  po dokončení hrubé stavby přestal komunikovat a po mnoha peripetiích je na něj nyní v insolvenčním rejstříku vyhlášen konkurz.  Svým závazkům vůči lidem nedostál. Abychom se dostali k daním z příjmů za rok 2008, tak mi dovolte osu událostí charakterizujících celý projekt.

 • 2006 – podpis smluv o smlouvě budoucí na bytové jednotky rezidenčního komplexu
 • 2007 – výstavba hrubé stavby obytného domu (s určitým zpožděním, ale víceméně probíhala)
 • Leden až březen 2008 – předpokládané dokončení a předání bytů dle smluv; v lednu 2008 došlo k zastavení prací a od té doby se zástupci developera zatajují nebo jsou nedosažitelní
 • Rok 2008 – informační vakuum a nečinnost na stavbě
 • Rok 2009 – lidé financující svůj nedostavěný a nedokončený byt hypotékou podávají daňová přiznání, kde si chtějí uplatnit úroky z hypotéky
 • 23. 3. 2009 – v insolvenčním rejstříku se objevuje informace, že developer KVALT s.r.o. je na návrh věřitele v konkurzu

Po bitvě je každý generál, ale…

Kdo si někdy pořizoval byt v novostavbě, tak  jemu jistě na základě pohledu na výše uvedenou časovou osu jasné, jak asi vypadaly finanční toky. Všechny smlouvy byly skutečně postaveny tak, že 90 % záloh obdržel developer do konce roku 2007 a zbývajících 10 % mělo být převedeno po předání bytu. Čtenář jistě namítne, že buď nemusel zájemce o bydlení takovou smlouvu podepsat, anebo aspoň nemusel dodržovat plán zálohových plateb, když měl pochybnosti. Ano, zde by se slušelo namítnout okřídlené rčení: „Kdybych to býval věděl…“.

S příchodem roku 2008 se ze dne na den přestalo stavět a zástupci developera ztratili zájem o komunikaci. Logicky ustal i jakýkoli ruch na stavbě. Mnoho lidí si již koncem roku 2007 muselo vzít hypotéku, aby mohli uhradit zálohy ve prospěch developera. Za hypotéku zpravidla ručili svým nedostavěným bytem. Hypotéku samozřejmě během roku 2008 museli splácet bez ohledu na to, že se na stavbě nic nedělo a vidina převodu dokončeného a zkolaudovaného bytu se vzdalovala.

Zákon o daních z příjmů stojí proti takto podvedeným lidem. Úroky jim z daňových přiznání vyhazuje

Nyní jsme těsně po základní lhůtě pro podání daňového přiznání a tito lidé přišli uplatnit svůj nárok na odpočet úroků z hypotečního úvěru od základu daně ve svých daňových přiznáních.  Bohužel neúspěšně. Navzdory tomu, že řeší svoji bytovou potřebu a splnili veškeré svoje smluvní povinnosti ve vztahu k developerovi, tak nedošlo k naplnění předpokladu nabytí vlastnického práva na poplatníka. Přestože poplatníci měli nabýt vlastnictví k bytovým jednotkám v obytném komplexu během roku 2008, tak z výše uvedených důvodů k tomu dojít nemohlo. Na to samozřejmě poukazují úředníci finančních úřadů.

Postup úředníků je pochopitelný. Stydět by se měli legislativci

Z pozice nestranného pozorovatele lze přístup úředníků pochopit. Zákon jednoznačně říká, že úroky lze odečíst pouze ve zdaňovacím období, po které poplatník byt vlastnil. V případě roku, kdy se byt pořizuje, postačí vlastnictví nejpozději do posledního prosincového dne. To bohužel v případě lidí zasažených úpadkem developera KVALT s.r.o. nenastalo a berní úředník se chová podle zákona (nelze jim to vyčítat).

REKLAMA

V tomto případě by měl zapracovat zákonodárce a zamyslet se nad nějakou legislativní změnou, která by řešila zvlášť tyto případy, kdy nedojde ke kolaudaci a převodu bytů na nové majitele v důsledku úpadku developera.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • JUDr. Jaroslav Pokojný

  17 dubna, 2009

  Aby se Vám to nestalo, vážení čtenáři,
  přicházíme s nabídkou kvalitních rezidenčních apartmánů v Michli a Malešicích v okolí Průmyslové ul.
  Tyto byty nejenže na své hodnotě neztratí nic, ale zhodnotí se v desítkách procent ročně, což vám mohu jakožto realitní expert nenom potvrdit, ale i zaručit. Klidně a rád vám to podepíšu do smlouvy o smlouvě budoucí, že já, JUDr. Pokojný vám zaručuji růst ceny bytu o 28% ročně po dobu následujíécích 10 let!! Kdo vám v této bouřlivé době něco takového nabídne? Nikdo, pouze naše realitní kancelář!!
  Ano, vážení přátelé.

  Odpovědět

 • Radek

  17 dubna, 2009

  Ach jo. Tak další nick s reklamou na michelské byty… jste tragéd.

  Odpovědět