EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

Lidé jsou při výběru hypotéky opatrnější. Sledují úroky i poplatky

 


 

Oproti loňskému listopadu stoupl nárůst hypoték o šest procent. Momentálně má podle průzkumu hypoteční úvěr přibližně 35 procent domácností.

Z průzkumu také vyplynul zvyšující se zájem o refinancování hypotéky. Pokud klientovi končí fixace hypotečního úvěru, neznamená to, že dotyčný bude měnit banku. Podíl refinancovaných hypoték se odhaduje zhruba mezi 10 až 20 procenty do 50 procent nově poskytnutých hypoték.  V příštích dvou měsících bude končit fixace úrokových sazeb více než 10,6 tisícům hypotečních úvěrů, které mají fixaci na 1 rok, 3 roky a 5 let. Ty přesahují objemy ve výši 16,8 miliard korun.

Z tohoto důvodu i podle průzkumu stoupl zájem o refinancování hypoték. Výsledky ukazují, že již 15 procent dotazovaných refinancovalo hypotéku a 26 % se k tomuto kroku chystá.

Pro sto procent dotázaných je nejdůležitější kritériem pro výběr hypotéky úroková sazba. V listopadu roku 2010 za nejpodstatnější měřítko považovalo úrokovou sazbu 95 procent dotázaných.

Změnila se i důležitost poplatků za zřízení či refinancování hypotéky. Loni připadal významný jen 81 procentům dotazovaný, kdežto letos tyto poplatky zajímají už 97 procent dotázaných. Nejvíce se však změnilo vnímání měsíčních splátek hypotečních úvěrů. Jejich důležitost si uvědomuje 97 procent dotázaných, před půl rokem měsíční poplatky trápily jen 69 procent dotázaných.

„Lze tak usoudit na větší poučenost klientů o důležitosti některých parametrů a také to svědčí o větší obezřetnosti klientů,“ komentuje výsledky Martina Lambert, ředitelka marketingu a komunikace LBBW Bank.

Tip na článek:
Fincentrum Hypoindex červenec 2011: Klesly úrokové sazby i zájem o hypotéky

Lidé chtějí pevnou úrokovou sazbu

I když zájem o variabilní hypotéky stoupá, lidé stále raději volí pevnou úrokovou sazbu. Kladně na otázku, zda by si pořídili hypotéku s plovoucí úrokovou sazbou, odpovědělo jen 16 procent respondentů. Pevné úrokové sazbě dává přednost 34 procent dotázaných.

K jasné měsíční splátce se přiklání 22 procent lidí, nechtějí být totiž vystaveni příliš velkému riziku, které s sebou přináší změna splátky spojené s flexibilitou úrokové sazby.

 „Zájem klientů o variabilní hypotéku roste, aktuálně tvoří 10 % námi sjednaných hypoték a očekáváme, že ještě dále poroste. Navíc v posledních měsících významně vzrostl i celkový počet námi sjednaných hypoték,“ potvrzuje Marcela Lokajová, manažerka hypotečních úvěrů GE Money Bank. „Kromě nízké úrokové sazby klienti na Variabilní hypotéce nejvíce oceňují flexibilitu předčasného splácení a tím sami řídí měsíční splátky a splatnost úvěru,“ dodává Marcela Lokajová.

O průzkumu
Průzkum pro LBBW Bank provedla společnost OMD. Probíhal na reprezentativním vzorku 509 respondentů. Z toho bylo 285 mužů a 224 žen. Respondenti byli z celé České republiky, nejvíce z Jihomoravského a Moravskoslezského kraje.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *