EUR 25.425

USD 23.314

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.425

USD 23.314

Lidé přicházejí o střechu nad hlavou. Počet nedobrovolných dražeb roste

 


 

Nedobrovolné dražby nemovitostí souvisí se zadlužením domácností a s nesplacenými hypotékami. „S rostoucím zadlužováním domácností a počtem nesplácených úvěrů roste i počet veřejných a exekučních dražeb,“ potvrzuje Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov.


K exekučním dražbám také často dochází kvůli tomu, že lidé nezvládají splácet větší množství spotřebitelských úvěrů nebo se jim zhroutil jejich podnikatelský záměr.

Nedobrovolná dražba se provádí na návrh věřitele, jemuž je pohledávka přiznána vykonatelným exekučním titulem a je zajištěna zástavním právem k předmětu dražby. Důvodem takové dražby z povahy věci je nejčastěji nesplácená hypotéka nebo jiný závazek zajištěný zástavním právem na předmětu dražby,“ doplňuje Tomáš Vrána.

Celkový počet dražeb se zvyšuje

Podle společnosti Naxos od začátku roku 2011 do konce srpna bylo v České republice provedeno 2 311 dražeb a z toho 499 nedobrovolných. Loni za stejné období bylo dražeb skoro o 600 méně.

Společnost Eurodražby.cz uvádí, že v roce 2010 se v České republice uskutečnilo celkem 785 nedobrovolných dražeb, přitom v roce 2009 jich bylo pouze 150.

REKLAMA

Lví podíl mají na letošním počtu dražeb i Lesy České republiky, protože letos tímto způsobem zpeněžují stovky svých menších nemovitostí.

Banky začaly řešit nesplácené hypotéky

Ještě donedávna tento problém banky prakticky neřešily, neboť počet nesplácených úvěrů byl velmi malý. Tím, že se jejich počet zvyšuje, jsou banky nuceny řešit, jak získat rychle a efektivně své pohledávky zpět. Dražba je v případě prodeje zástavy alternativou k exekuci. Její výhodou je především rychlost. Celý proces dražby trvá zhruba tři měsíce. Při správném provedení bývá dosažená prodejní cena až o 20 % vyšší a náklady jsou pro banku o třetinu nižší než při exekuci,“ vysvětluje Radim Hasman, předseda představenstva Eurodražby.cz

Nejčastěji se nedobrovolné dražby týkají rodinných domů a bytů. Komerční a nebytové prostory se tolik nedraží. Mnozí lidé kvůli nesplaceným úvěrům tedy přicházejí o střechu nad hlavou. Pro jiné je to však šance na zakoupení nemovitosti za lepší cenu.

Špatné pro prodejce, dobré pro kupující

Výsledná cena nemovitosti v dražbě odráží všechny její aspekty jako je poloha, stav, infrastrukturu nebo to, zda vlastník spolupracuje či ne. Pro dosažení maximální ceny je nutné o dražbě informovat a dostatečně inzerovat danou nemovitost. V průměru se finální částka pohybuje v rozmezí 70-80 % ceny na realitním trhu. V dražbách se většinou objevují nemovitosti v hodnotě kolem jednoho milionu Kč, často určené k rekonstrukci,“ říká Radim Hasman.

REKLAMA

Podle Tomáše Vrány z Exekutorského úřadu Přerov je průměrná cena nemovitostí dražených v exekuci do jednoho milionu korun. Nejnižší podání jsou většinou dvě třetiny z této ceny.

Nákup nemovitosti v dražbě také není jednoduchý. Cenu, za kterou se nemovitost vydraží, budete muset zaplatit co nejdříve. Draženou nemovitost je možné zaplatit s pomocí hypotečního či jiného úvěru. Musíte se ale na tomto financování dohodnout s bankou. Před dražbou musí kupující složit tzv. dražební jistotu, jejíž výše je stanovena dražební vyhláškou. V případě, že dražbu pak vyhraje, musí doplatit nejvyšší podání.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *