EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Loni se byty celkem prodávaly, ale letos lidé kupují i pět bytů najednou

 


 

 

Ze 154 společností, které Trigema sleduje, se jenom osmi z nich podařilo svou nabídku zcela vyprodat. Jednalo se většinou o malé projekty, kde bylo vystavěno kolem 40 bytů.

Dalších šest developerů překročilo aspoň 80 procentní úspěšnost a nad 60 procent prodaných bytů se dostalo 26 developerů. Developerům se tedy dařilo, nadpoloviční úspěšnosti pak dosáhlo dokonce 39 společností.


 Graf 1. – Rozdělení developerů podle procentuální úspěšnosti prodeje v roce 2011. Zdroj: Trigema

REKLAMA

Podle grafu je patrné, že drtivá většina developerů má v současné době prodáno méně než 60 % své nabídky.

„Při podrobnějším pohledu na statistiku prodeje nových bytů v roce 2011 zjistíme celkem očekávaný výsledek, že rozhodující vliv na trhu má jen malá skupina developerů.  Své projekty nabízí 154 společností, ale přes polovinu všech bytů v roce 2011 prodalo jenom 6 z nich. Dvacítka nejúspěšnějších developerů se na celkovém prodeji podílela ze 70 %. Hranice 80 % dosáhlo prvních 32 developerů, tj. 20 % ze všech developerů. Ukázkově se zde projevilo klasické  Paretovo pravidlo: 20 % developerů se podělilo o 80 % ze všech prodaných bytů ,“ uvádí Marcel Soural, předseda představenstva a generální ředitel Trigema.

REKLAMA

Překvapivě čtveřice developerů Central Group, Finep, Skanska a Ekospol se na prodeji bytů loni podíleli jen ze 44 procent.

 „K 1. lednu 2012 existovalo více než 4700 volných bytů, které buď již byly dokončeny, nebo budou dokončeny v průběhu tohoto roku. Tedy i v případě, že by na trh v roce 2012 nepřibyl ani jediný byt, že by nebyl zahájen žádný nový projekt, je tu nabídka o 1 000 bytů převyšující reálnou poptávku. Nově vznikající projekty při současných tempech prodeje jenom zvýší již tak kritický počet ležáků,“ doplňuje Marcel Soural.

Letos prodej bytů roste

Podle developerské společnosti Finep se v prosinci a v lednu prodávalo víc bytů, než je běžný průměr. „Přelom roku byl pro nás velmi úspěšný. V měsíci prosinci jsme prodali o 30% více bytů než v předchozím roce. Logicky jsme proto očekávali mírné ochlazení poptávky v následujícím období. Výsledek však předčil naše očekávání. Potvrzuje se, že kvalitní bydlení ve výborné lokalitě je stále nejlepší investicí ,“ říká obchodní ředitel FINEP Vladimír Zuzák.

Lidé prý v posledních dvou měsících kupují i pět bytů najednou. Nejčastěji poptávaným bytem je  2+kk. A nejčastější věk kupujících je mezi 31-40 lety, výjimkou však nejsou ani osmdesátiletí.

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • franta

  21 února, 2012

  joooo… ja jsem si jich taky koupil pět….a jelikož mi v tašce zbylo místo, tak jsem si koupil ještě dvě auta, dva parníky a jednu vzducholoď…..
  a teď tu o červené karkulce!!!!!

  Odpovědět

 • RuDaSoft

  21 února, 2012

  „Potvrzuje se, že kvalitní bydlení ve výborné lokalitě je stále nejlepší investicí.“ Zajímavé, z čeho tak ten pán usuzuje? Spíš asi myslel, že bydlení ve výborné lokalitě, prezentované jako kvalitní a jako výborná investice se dobře prodává. 🙂

  Odpovědět

 • uplnej vypatlanec

  21 února, 2012

  ze je poptavka po najemnim bydleni, toz to my po.er prsa

  Odpovědět

 • tom

  21 února, 2012

  …\“mi\“ se pise s mekkym i, vypatlance! 😉
  Jinak k tematu: Nikdy never zadny statistice, kterou sis sam nezfalsoval! \“Lidé prý v posledních dvou měsících kupují i pět bytů najednou\“ muze klidne znamenat \“nekdo nekde rikal, ze si nekde nekdo nedavno koupil dum s peti byty\“. Jenze ruku na srdce, koho by to pak zajimalo?! Takovejch je, bylo a nejspis i bude… od toho by se nemusela studovat zurnalistika a PR, aby to pak clovek psal takhle.

  Odpovědět

 • tome

  22 února, 2012

  mi se pise s mekkym i, „zadny“ se pise „zadne“, „sis“ se pise „jsi si“, atd atd.

  Odpovědět

 • tom

  22 února, 2012

  …no me spis zaujala prezdivka u tvojeho prvniho prispevku, nez ze bych se v tom chtel az tak hnipat. 🙂 Ale kdyz uz jsme u toho, tak bych rek, ze ‚zadny‘ se pise ‚zadny‘ a ‚sis‘ se pise ‚sis‘, jakoz i tvoje ‚toz‘ se pise ‚toz‘. Je to jen prepis hovorovy cestiny. Ale ‚my‘ proste znamena neco jinyho nez ‚mi‘. No nic, pust to z hlavy. Nejsem cestinar a jen jsem si chtel trochu rejpnout do ‚uplnyho vypatlance‘. 😉

  Odpovědět

 • v

  21 února, 2012

  Rychle kupujte, nebudou !!!

  Odpovědět