Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Má platit příspěvek do fondu oprav nájemce… nebo pronajímatel?

Pavel Řehulka

Nájemce říká, že mu do fondu oprav nic není a žádný příspěvek platit nebude. Pronajímatel naopak tvrdí, že dům potřebuje rekonstrukci a nájemce musí přispívat. Kdo má pravdu?

Zákon o vlastnictví bytů v § 15 stanoví, že „vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku. Pokud dohoda neurčuje jinak, nesou náklady poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu.“

Vlastníci bytů mají tedy povinnost platit každý měsíc předem určenou částku jako zálohu na tyto náklady a výši této zálohy jim určuje výbor, pověřený vlastník či nadpoloviční většina vlastníků jednotek v domě. Z uvedeného vyplývá, že placení příspěvku do fondu oprav je tedy povinností vlastníka bytu.

Znamená to ale, že se příspěvek do fondu oprav nesmí v nájemní smlouvě objevit nebo že nesmí být do nájmu započten? Nikoliv.

Občanský zákoník v § 686 říká, že nájemní smlouva musí obsahovat způsob výpočtu nájemného a úhrady za plnění spojená s užíváním bytu nebo jejich výši.“

Nájemné je tedy možné stanovit jak fixní částkou (např. 7 000 Kč měsíčně), tak odkazem třeba na součet jiných položek, ze kterých se bude nájemné skládat.

Někteří pronajímatelé do nájemní smlouvy např. opisují předpis společenství vlastníků: Příspěvek do fondu oprav 2 500 Kč, osvětlení 78 Kč, výtah 54 Kč, odměna členům výboru 48 Kč. K tomu přidávají svůj finanční požadavek (např. 4 320 Kč). A k cílové částce (v našem příkladu 7 000 Kč) se tak dostávají oklikou.

Je tento postup možný? Ano a někteří si dokonce chválí, že detailní rozpis zlepšuje vztahy s nájemci.

Když nájemce každý měsíc platí 7 000 Kč, mnohdy si ani neuvědomí, že pronajímateli tyto peníze nezůstanou. Pokud ale z podobného rozpisu uvidí, že pronajímatel si ponechá jen (v našem případě) šedesát procent a zbytek zaplatí jinde, úměrně tomu klesá i jeho nepřátelství.

Placení příspěvku do fondu oprav je tedy vždy povinností pronajímatele (odkládá si tím peníze na opravu svého podílu společného majetku). Nic ale nebrání tomu, aby pronajímatel uvedl výši toho příspěvku do nájemní smlouvy jako jednu z položek, ze kterých se nájemné skládá.

Autor článku je autorem investičního kurzu
"Jak kupovat a pronajímat byty" .

Anketa: Jak velkou část vašich výdajů tvoří náklady na bydlení?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

24 komentářů k článku “Má platit příspěvek do fondu oprav nájemce… nebo pronajímatel?”

 1. v napsal:

  proč by to mělo nájemníka zajímat
  Trochu divný příspěvek. Pokud jsem v podnájmu, tak mě fond oprav v podstatě vůbec nezajímá a platím jenom to, na čem jsme se dohodli v nájemní mlouvě.

  1. xXx napsal:

   RE: proč by to mělo nájemníka zajímat
   Běžně se od majitelů dozvíte, že by fond oprav naúčtovali nájemníkovi.

   1. Uhlobaron napsal:

    RE: RE: proč by to mělo nájemníka zajímat
    Ale samozřejmě, fond oprav je vždy – přímo či nepřímo – součástí nájmu. Je to logické a v pořádku, když vlastník pronajímá byt, tak chce, ať se mu pokryjí všechny náklady a něco na tom vydělá, a ne aby na byt doplácel.

    1. V napsal:

     RE: RE: RE: proč by to mělo nájemníka zajímat
     Znovu opakuji, nájemník platí co je uvedeno v nájemní smlouvě. Nájem je třeba 7 tisíc, a jestli je fond oprav 2 tisíce nebo 5 tisíc nebo 10 tisíc, nájemníka nemusí vůbec zajímat a jestli na tom vlastník vydělá, není vůbec důležité.

     Tedy pokud by náhodou nájemník měl přímo přispívat na fond oprav, tak se jednoduše přestěhuje tam, kde je velmi nízký fond. Jestli je potřeba našetřit na střechu a nahodit fasádu je mu úplně jedno, proč taky, dyť byt přece není jeho.

     1. Radek napsal:

      RE: RE: RE: RE: proč by to mělo nájemníka zajímat
      Ano, nájemník platí, co je ve smlouvě napsáno. Autor článku píše, že pokud má být hrazen fond oprav nájemníkem (přímo), tak to musí být ve smlouvě. A pokud to tam je, tak je vše v pořádku – a nájemník se zavázal fond oprav platit.

 2. Radik napsal:

  Oblíbený Řehulka
  A opět je tu nesmyslný příspěvek rádoby odborníka Řehulky, kterýž se tímto zviditelňuje, aby nám mohl opět posílat spamy s jeho výhodnými nabídkami na jeho úžasné rady! Řehulko, jen tak dál! Nějaká kafka se vždycky chytí.

  1. Ddd napsal:

   Vzdyt je to soucasne vydaj

   Pochybuju ze nejaky pronajimatel jede na pausal. Nebo se pletu?

 3. kareĺ napsal:

  platit lze, ale jde o zdanitelný příjem na rozdíl od služeb
  Problém je v tom, že zatímco služby spotřebovává nájemník, nemohou být tyto příjmem pronajímatele. Příspěvek do fondu oprav ale není službou a když ho nájemník platí, jde o příjem pronajímatele, který ho má zdaňovat. Takže je nepraktické, aby byl ve službách, ale má být o tento poplatek zvýšen základní nájem.

 4. John napsal:

  jinak řečeno

  Prostě buďto to tam je implicitně v částce za nájem anebo se rozhodnu dát tu částku do smlouvy a bude se měnit s tím jak jí v budoucnu změní společenství. Otázka tedy není jestli je to morální aby tam částka byla, ale jestli je morální inzerovat výši nájemného bez této částky a ve smlouvě jí mít. To je tak trochu klamání a nebo ne ? Když je zájemci předložena smlouva, kde je fond oprav vyjmenován, bohužel tomu nikdo nerozumí takže si to takto neinterpretuje. Bohužel realitní kanceláře u nás, těm je to u zadku, hlavně zkásnout provizi ale pochybuju že by si té nuance všimli. Zajímavé, že ve smlouvách a vzorech co chodí po internetu, nikde FO není ani zmíněn a to je hodně podstatné, z toho plyne že ty smlouvy jsou shitózní. Ale neviděl jsem FO ošetřené ani ve smlouvách od některých právníků. Přitom je to docela důležitá nejednoznačnost, kterou bych i jako nájemník měl ve smlouvě jasně řečenou.

 5. Alena Vozková napsal:

  Fond oprav

  Potřebuji nutně poradit, neboť pronájemce chce vystěhovat tchyni z bytu do měsíce, protože nezaplatila požadovanou částku 4000,–Kč na fond oprav. Tento fond oprav není uveden ve smlouvě. Nedluží vůbec nic, doplatek za energie byl uhrazen v termínu a vzhledem k tomu, že se v domě dělaly protipožární vrata, chce pronajímatel uhradit požadovanou částku na nájemci, i když ve smlouvě o FO není ani zmínka. Pronajímatel nám i přes to dal nůž na krk a pokud nezaplatíme do konce července, dal nám výpovědní lhůtu do konce srpna. Jsme v koncích a prosíme o radu, jak máme postupovat. Moc děkuji za vaši odpověď. Tchyně platí nájem z bytu 1–1 6000,–Kč a k tomu zálohy 2500,– Kč. FO není ve smlouvě uveden.

  1. Zdenda napsal:

   Re: Fond oprav

   Pokud chce bydlet, musi platit. Samozrejme, povinnost platit to nema, nejde o beznou udrzbu bytu, ale sudte se kvuli tomu… Pronajimatel to sice prohraje, ale vy se budete ke konci smlouvy stehovat…

   Jak to dopadlo?

 6. Michaela Blahová napsal:

  Dobrý den, jsem nájemník bytu, v nájemní smlouvě mám rozepsáno kolik platím nájemné, kolik elektřinu, kolik plyn a další položka je uvedena jako voda, plyn a platby za služby spojené s užíváním bytové jednotky. při vyúčtování jsem si vše propočítala a zjistila jsem že na vyúčtování, které se týká poslední uvedené položky, mi to nesedí. Platím za vodu, topení a užívání bytové jednotky 2425kč měsíčně (ročně tedy 29100kč) a na vyúčtování je psáno že zálohy mám 17592kč. Pak se tedy ptám, ten zbytek co platím a je mylně uveden ve smlouvě jako poplatky za tyto služby (dělá to 959kč měsíčně) je co? Není to skrytý poplatek za fond oprav? ten má ale přece platit vlastník ne? Já žiju celý rok v domnění že vše půjde na energie a pak se dozvím že část peněz jde nikdo neví kam? Můžete mi prosím poradit popř.jak postupovat? Děkuji

  1. Zdenda napsal:

   Re:

   Pozadej pronajimatele o dolozeni vyuctovani, musi prece predlozit, na zaklade ceho to vyuctoval :-)

   tech cca 1000,– kc muze byt na fond oprav, no pokud tam chces bydlet, musis to platit :-)

  2. jana napsal:

   Re:

   Fond oprav je povinen hradit pronajímatel, já jsem vyhrála soudní spor a pronajímatel musel tyto peníze odečíst z nedoplatků za služby, příp. vrátit – v nájemní smlouvě však nesmí být uvedená částka FO – to by jste s ní souhlasila – jinak je to částka neurčitá a náklad majitele bytu – to by si taky mohl sjednat v průběhu nájemného částku do FO ve výši 5000 měs. a vy to budete platit??? Nebojde se na něj zatlačit, příp. to dát k soudu – máte to vyhrané…..

   1. Martina Dvořáková napsal:

    Re: Re:

    Máme nájemní smlouvu, kde je nájem 5000+záloha na služby. Nyní jsme zjistili, že 5 let platíme cca 27 tisíc ročně ve službách jako fond oprav. Je to stejné jako u vás? Myslíte, že máme šanci se bránit? Díky za odpověď

 7. Dagmar napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to tedy je je povinnen platit nájemník fond oprav? mám to dané v nájemní smlouvě, ale bez častky, ale nebyla jsem o tom ani informována, děkuji za odpověd

 8. kaka napsal:

  fond oprav

  Dobry den po malem badani jsem zjistila že platim fond oprav za majitele po rozhovoru me bylo řečeno že zvedne najem ale zaplatit to chce.řekla jsem mu že to platit nebudu dluži me 10500kč.Musim mu to platir????když nezaplatim a nemam to ve slouve muže me nejak soudne stihat??dekuji za odpovet.

 9. Iva napsal:

  Dobry den, chtěla jsem se zeptat jsem v pronajmu a čistej nájem mám 4000 a zbytek 4500 mam zalohy a mam v tom i fond oprav cca 1100 je mozne abych to platila já kdyz jsem jenom najemnik dekuji za odpoved

 10. andrea dvorakova napsal:

  fond oprav
  dobry den mam dotaz ohledne fondu oprav, jsem v podnajmu ,ve smlouve je uveden .mam tedy platit podle spravnosti fond oprav nebo je to zalezitost majitele.dekuji za odpoved

 11. Petr napsal:

  Z hlediska najemce je prakticky jedno, jestli fond oprav je ve smlouve uveden ci nikoliv a zda jako soucast najemneho ci sluzeb. Najemce to tak jako tak musi pronajimateli zaplatit jako naklad. Rozlisovani ze nejde o sluzbu je dulezite kvulá financnimu uradu. Zalohy na sluzby se nedani, ostatni prijmy ano. Takze pokud pronajimatel prispevek na fond da do sluzeb a nedaniho, dopousti se danoveho podvodu. Pro najemce je to paradoxne vyhodne. Spravne ma pronajimatel z tohoto prispevku ídvest 15% dan a tedy o tuto castku prispevek najemci navysit, aby to nebylo na jeho ukor.

 12. Zuzana napsal:

  Vlastník je družstvo nájemnice paní a já podnájemník od 2009 do 2013 smlouva a od září 2013 do květen 2017 bez smlouvy.Mám jí platit fond oprav? Děkuji za rady
  zuzina3@email.cz

 13. Šárka Hájkova napsal:

  Fond oprav
  Dobrý den. 2 roky jsem žila v pronajmu a majiteli krom záloh hradila fond oprav, pojištění baráku i pojistku bytu.
  Je to dle zákona správně? Případně mohu požadovat vračeni peněz?
  Dohromady je to částka cca 17 000,-

 14. LUDMILA napsal:

  DOBRÝ DEN , CHCI ZEPTAT KDO MÁ PLATIT FOND OPRAV , VLASTNÍK BYTU NEBO KDO MÁ VĚCNÉ BŘEMENO DOŽIVOTNÍHO UŽÍVANÍ (PODLE ZÁVĚTÍ ) …. BYTU …..ZEMŘEL MI MANŽEL A NECHAL NA MNĚ NAPSANÉ VB. UŽÍVANÍ BYTU A VLASTNÍKEM JE HO SYN (MŮJ NEVLASTNÍ ). JÁ BYDLÍM SAMA A PLATÍM DO FONDU OPRAV ………VLONI V CELE BYTOVCE MĚNILI OKNA , V MÉM BYTU TO STALO 39000 KČ. TED MŮJ NEVLASTNÍ SYN ŽÁDÁ PO MNĚ ABYCH JÁ TO ZAPLATILA …..PROSÍM PORADTE MI . LUDMILA

 15. Lucie napsal:

  Dobrý den, fond oprav jsme platili – s tím by problém nebyl. Ale během této doby se částka fondu oprav navyšovala a majitel nám toto nedal vědět a nyní při odchodu a počítání nedoplatků toto po nás chce uhradit. Má na to právo a musí daný nedoplatek uhradit? Kdyby nám dal včas vědět, tak posíláme měsíčně o 150,- více, ale ne takto při ukončení smlouvy. Díky moc za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *