EUR 25.425

USD 23.314

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.425

USD 23.314

Text: Luboš Svačina

05. 06. 2009

0 komentářů

Nabídka poráží poptávku. Ceny domů klesají téměř po celém světě

 


 

Velice zajímavým zdrojem informací o vývoji cen domů v různých zemích světa jsou statistiky organizace Global Property Guide. Ta ve čtvrtletních intervalech zveřejňuje podrobné statistiky o realitních trzích v jednotlivých zemích světa. Čerstvě publikovaná studie vychází z dat letošního prvního kvartálu a zahrnuje cenové indexy celkem 32 zemí. Bohužel Česká republika mezi sledovanými státy nefiguruje (důvod je uveden níže), nicméně i tak se jedná o velice zajímavá data, která stojí za pozornost. 

Ceny domů klesají celosvětově

Obecně lze říci, že ekonomická krize dosáhla do všech koutů zeměkoule. Klesající výdaje na osobní spotřebu, nedůvěra obyvatel, rostoucí nezaměstnanost a hůře dostupné hypotéky mají za důsledek pokles cen nemovitostí. Z uvedených 32 států pouze 7 zaznamenalo v meziročním srovnání pouze stagnaci či dokonce růst cen, ve zbývajících 25 zemích ceny domů klesaly, jak ilustruje následující tabulka (1).

Tabulka 1: Změny cen domů (v nominálních hodnotách)


Zdroj: www.globalpropertyguide.com

Pro lepší, či realističtější, zobrazení skutečného vývoje cen na realitním trhu je potřeba výše uvedená data očistit o aktuální výši inflace v jednotlivých zemích. Změny již v reálných cenách uvádí tabulka č. 2.

Tabulka 2: Změny cen domů (po očištění o inflaci)
 

Zdroj: www.globalpropertyguide.com

REKLAMA

Kde se změnily ceny nejvíce?

Země s klesajícími cenami
Nejvýraznější propad zažilo Lotyšsko. Průměrná cena domu v hlavním městě se v meziročním srovnání propadla o více než 50 % na € 747 za metr čtvereční. Jen v průběhu prvního čtvrtletí ztratily ceny domů v Rize 30 % ze své hodnoty. Důvodem takového propadu je především rychlý růst hospodářství, a na něj navázaný nepodložený růst cen nemovitostí zejména v roce 2007, po kterém přišel naopak strmý pád. Lotyšská ekonomika se nyní nachází v hluboké hospodářské recesi a její hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 18 %. 

K výrazné korekci cen však dochází i v zemích, které slovo "pokles" v minulých letech téměř neznaly. Například v Dubaji domy zlevnily meziročně o 35% (q/q dokonce o 42 %). Příčinou je zejména razantní pokles poptávky způsobený rostoucí nedůvěrou kupujících, ale také rostoucí úrokové sazby a problémy developerů při financování jednotlivých projektů.

Poznámka:
Zdrojem dat pro účely průzkumu Global Property Guide jsou v drtivé většině statistiky buď jednotlivých centrálních bank nebo statistických úřadů.

Země s rostoucími cenami
Na druhém pólu, tedy ve skupině zemí, které vykazují růstovou tendenci, je Švýcarsko, Izrael, Thajsko, Čína a možná trochu překvapivě sousední Rakousko. Lídrem této malé skupiny zemí je Švýcarsko, kde ceny domů díky poklesu úrokových sazeb a nárůstu počtu zahraničních zájemců, vzrostly meziročně o 4,3 %.

REKLAMA

Zdá se, že také realitní trh v Rakousku začíná nabírat dech. Po 2% propadu cen z roku 2008 přichází na řadu naopak 3% růst, přičemž velký podíl na změně trendu mají nemovitosti v hlavním městě. Ve Vídni vzrostly jen během prvního čtvrtletí o 3 %. Podobně je na tom také Thajsko, kde ceny domů rostou poprvé od roku 2006.

Zuby nehty se ve skupince drží také Čína. Čínská ekonomika a stejně tak realitní trh rostl v uplynulých letech neuvěřitelným tempem, čemuž také odpovídal cenový vývoj nemovitostí. Nicméně, jak je ze statistik patrné, i čínský trh zažívá útlum a ceny domů již v prvním čtvrtletí zaznamenaly nepatrný pokles (0,24 % q/q).

Ceny nemovitostí v České republice

Ceny nemovitostí v České republice v posledních měsících rovněž klesají. A to jak v případě družstevní bytů a bytů v osobním vlastnictví, tak rodinných domů. Představu o aktuálním vývoji cen bytů v jednotlivých krajích ČR si uděláte po přečtení článku "Ceny bytů v květnu: Hluboký propad!". Co se týče rodinných domů podobně podrobné statistiky bohužel neexistují. Od roku 1991 tato data sice Český statistický úřad shromažďoval, nicméně v roce 2007 tato sledování bohužel ukončil, což je důvodem, proč Česká republika ve statistikách Global Property Guide již nefiguruje. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *