EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: Pavel Řehulka

22. 02. 2010

Nájemce musí udat vaše příjmy z pronájmu finančnímu úřadu! Kdy?

 


 

O koho se jedná a proč to musí udělat?

Tato povinnost se skrývá v § 34 odst. 5 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků.

Zákon zde poněkud kostrbatě určuje povinné osoby jako „právnické osoby a fyzické osoby mající příjmy z podnikatelské a jiné samostatné výdělečné činnosti nebo z pronájmu, které provádějí úhrady fyzickým osobám za jejich jinou samostatně výdělečnou činnost nebo za pronájem a z těchto úhrad nesrážejí daň…“.

Pokud je tedy nájemcem vašeho bytu právnická osoba nebo fyzická osoba s živnostenským listem a souvisejícími příjmy (a tuto definici splňují jak stovky tisíc podnikatelů, tak další statisíce zaměstnanců, kteří při zaměstnání něco prodávají či vytvářejí), nájemce je povinen zaslat každý rok finančnímu úřadu oznámení o tom, kolik vám zaplatil za pronájem.

(Oznámení posílat nemusí jen v případě, kdy nájem činí méně než 40 000 Kč za celý rok.)

REKLAMA

V oznámení musí uvést:

  • vaše jméno
  • vaše bydliště, případně místo podnikání
  • vyplacenou částku
  • den úhrady
  • důvod úhrady

Uvedení nájemci potom mají za úkol odeslat toto oznámení místnímu finančnímu úřadu do 15. února po skončení kalendářního roku, v němž byla úhrada provedena.

Povinnost odeslat toto oznámení je zajištěna i hrozbou pokuty: Zákon uvádí, že „tomu, kdo nesplní ve stanovené lhůtě povinnost nepeněžité povahy vyplývající z tohoto nebo zvláštního daňového zákona nebo uloženou rozhodnutím podle tohoto zákona, může správce daně opakovaně uložit pokutu až do celkové výše 2 000 000 Kč.“

Neplacení daní je sice považováno v mnoha zemích za národní sport, protože ale existují daňové paušály či možnost uplatnit do daňových výdajů i úroky, odpisy a další položky, každý pronajímatel má možnost své daňové povinnosti legálně optimalizovat.

Nemusí proto vůbec riskovat, že finanční úřad postupně shromažďuje přehled o nepřiznaných příjmech… a spočítá mu z nich daně za tři roky nazpět, včetně penále.

Autor článku je autorem investičního kurzu "Jak kupovat a pronajímat byty".

Vstoupit do diskuze 3 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Petra Vlachová

    26 února, 2014

    Dobrý den, mám na Vás takový dotaz, když někdo pronajímá byt, bohužel bez nájemní smlouvy, je také povinnen přiznávat příjmy z takového pronájmu? Pokud ano, co se děje s lidmi, kteří toto neudělají? děkuji!

    Odpovědět

  • Zrušen

    26 března, 2020

    Zrušeno k 01.01.2011 (280/2009 Sb.)

    Odpovědět

  • dotaz

    25 října, 2020

    dobry den chci se zepat…mam svuj dum ktery pronajimam pani ktera nemam prijem je vedena na up ….ja jsem zamestanana ve firme ktera vyrabi tuby na pasty atd jako delnik u stroje …musim odvest statu nejakou dan?dekuji Thomasova

    Odpovědět



Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.