Středa 23. října. Svátek má Teodor.

Nájemce musí udat vaše příjmy z pronájmu finančnímu úřadu! Kdy?

Pavel Řehulka

Přestože většina pronajímatelů své příjmy z pronájmu přiznává, někteří pronajímatelé na tuto povinnost zapomínají. Dost tím ale riskují. Neuvědomují si, že někteří nájemci mají přímo povinnost jejich příjmy finančnímu úřadu udat. A musejí dokonce uvést, kdy a kolik majiteli bytu zaplatili.

O koho se jedná a proč to musí udělat?

Tato povinnost se skrývá v § 34 odst. 5 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků.

Zákon zde poněkud kostrbatě určuje povinné osoby jako „právnické osoby a fyzické osoby mající příjmy z podnikatelské a jiné samostatné výdělečné činnosti nebo z pronájmu, které provádějí úhrady fyzickým osobám za jejich jinou samostatně výdělečnou činnost nebo za pronájem a z těchto úhrad nesrážejí daň…“.

Pokud je tedy nájemcem vašeho bytu právnická osoba nebo fyzická osoba s živnostenským listem a souvisejícími příjmy (a tuto definici splňují jak stovky tisíc podnikatelů, tak další statisíce zaměstnanců, kteří při zaměstnání něco prodávají či vytvářejí), nájemce je povinen zaslat každý rok finančnímu úřadu oznámení o tom, kolik vám zaplatil za pronájem.

(Oznámení posílat nemusí jen v případě, kdy nájem činí méně než 40 000 Kč za celý rok.)

V oznámení musí uvést:

  • vaše jméno
  • vaše bydliště, případně místo podnikání
  • vyplacenou částku
  • den úhrady
  • důvod úhrady

Uvedení nájemci potom mají za úkol odeslat toto oznámení místnímu finančnímu úřadu do 15. února po skončení kalendářního roku, v němž byla úhrada provedena.

Povinnost odeslat toto oznámení je zajištěna i hrozbou pokuty: Zákon uvádí, že „tomu, kdo nesplní ve stanovené lhůtě povinnost nepeněžité povahy vyplývající z tohoto nebo zvláštního daňového zákona nebo uloženou rozhodnutím podle tohoto zákona, může správce daně opakovaně uložit pokutu až do celkové výše 2 000 000 Kč.“

Neplacení daní je sice považováno v mnoha zemích za národní sport, protože ale existují daňové paušály či možnost uplatnit do daňových výdajů i úroky, odpisy a další položky, každý pronajímatel má možnost své daňové povinnosti legálně optimalizovat.

Nemusí proto vůbec riskovat, že finanční úřad postupně shromažďuje přehled o nepřiznaných příjmech… a spočítá mu z nich daně za tři roky nazpět, včetně penále.

Autor článku je autorem investičního kurzu "Jak kupovat a pronajímat byty".

Anketa: Přiznáváte příjmy z pronájmu nemovitostí?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Nájemce musí udat vaše příjmy z pronájmu finančnímu úřadu! Kdy?”

  1. Petra Vlachová napsal:

    Dotaz

    Dobrý den, mám na Vás takový dotaz, když někdo pronajímá byt, bohužel bez nájemní smlouvy, je také povinnen přiznávat příjmy z takového pronájmu? Pokud ano, co se děje s lidmi, kteří toto neudělají? děkuji!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *