EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Text: Pavel Řehulka

10. 09. 2009

3 komentáře

Nájemník s trvalým pobytem: Jaká má práva?

 


 

Trvalý pobyt řeší Zákon č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel a rodných číslech. Místem trvalého pobytu se rozumí vámi zvolená adresa pobytu v České republice. Každý může mít navíc jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci. Objekt musí být označen číslem popisným, evidenčním nebo orientačním.

Přihlášení k trvalému pobytu probíhá tak, že dotyčný vyplní na ohlašovně magistrátu či městského nebo obecního úřadu svůj ohlašovací lístek, kam uvede svou novou adresu. Současně je povinen doložit buď list vlastnictví k bytu nebo domu, nájemní smlouvu anebo jiný dokument prokazující jeho oprávnění byt užívat. Kromě těchto dokumentů může také přinést od pronajímatele potvrzení (s úředně ověřeným podpisem), že s přihlášením trvalého pobytu souhlasí. Anebo tento souhlas může pronajímatel potvrdit přímo do ohlašovacího lístku před pracovníkem ohlašovny.

Jako pronajímatel tedy nemusíte žádný souhlas k trvalému pobytu podepisovat (ani s ním souhlasit), nájemci stačí, aby přinesl na ohlašovnu nájemní smlouvu, kterou s vámi uzavřel, a váš byt mu bude zapsán jako místo trvalého pobytu.

Přihlášení k pobytu je ale v každém případě pouze čistě evidenční záležitost a přihlášením k trvalému pobytu nevzniká dotyčné osobě ani nájemní právo, ani jiné právo byt užívat. Právo nájmu bytu vzniká pouze na základě smlouvy nebo ze zákona, nikdy ne jen tím, že si někdo na žádosti o vystavení občanského průkazu uvede nějakou adresu.

Kdo má u vás trvalý pobyt?

Od 1. dubna 2004 může majitel nemovitosti zjistit, kdo v jeho bytě či domě bydlí (je zde trvale hlášen). Podle novely zákona 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel, platné od 1. 4. 2004, se v § 10 za odstavec 7 vkládá nový odstavec 8, který zní:

REKLAMA

"(8) Ohlašovna sdělí vlastníkovi objektu nebo jeho vymezené části na jeho žádost jméno, popřípadě jména, příjmení a datum narození občana, k němuž vede údaj o místě trvalého pobytu, odpovídající adrese jím vlastněného objektu nebo jeho vymezené části."

Chcete-li tedy zjistit, kdo všechno je ve vašem bytě přihlášen k trvalému pobytu, stačí zajít na magistrát či obecní úřad s listem vlastnictví.

Autor článku je autorem investičního kurzu "Jak kupovat a pronajímat byty".

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Maple

  10 září, 2009

  Aby si pak majitel průběžně kontroloval, kdo má a kdo nemá trvalý pobyt na pronajímaném bytě, neb exekutor bude hledat nejdříve právě tam.
  Smutné je, že bez současného vypovězení smlouvy nájemníkovi není možné trvalý pobyt nájemníka zrušit.

  Odpovědět

 • Majk

  10 září, 2009

  tak právě tento problém by mě také zajímal. Protože nejen, že automaticky se může nájemník přihlásit k trvalému pobytu, ale zároveň pokud podniká na IČO, pak je tato adresa automaticky uvedena jako sídlo podnikání. Coby vlastník nemovitosti, kterou jsem koupil s nájemníky od města jsem se s nimi dohodl na vyklizení bytu, ovšem se 4 dětmi je zde mám i nadále trvale hlášeny, včetně posledního dítěte, které se narodilo až po vystěhování a navíc jsou to podnikatelů a na ŽÚ se se mnou odmítli bavit úplně. Takže se můžu dočkat, že stávající nájemce bude mít třeba jednou byt opečetěn od exekutora za dluhy člověka, o kterém ani neví že existuje.

  Odpovědět

 • Zdeněk

  27 října, 2022

  Ma majitel právo vyžadovat uhradu za revizi komínu.

  Odpovědět