EUR 24.745

USD 22.792

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.745

USD 22.792

Text: Monika Lukešová

21. 12. 2012

1 komentář

Návod, jak přežít konec světa aneb Zachovejte paniku, všechno špatně dopadne

 


 

Jednou z variant konce světa je, že se prohodí severní a jižní magnetický pól, nebo póly na zemské kůře posunou, každopádně výsledkem budou změny klimatu, zemětřesení, povodně, požáry, prostě zavládne chaos a panika.

Při zemětřesení raději zůstaňte doma

Zemětřesení u nás není moc častým jevem, a když, jedná se jen o slabé otřesy. Většina z nás tedy ani neví, jak se v takové situaci zachovat. Pokud se začne země otřásat a vy ještě nemáte vybudovaný svůj bezpečný bunkr, přitisknete se k nosné stěně, nebo se schovejte pod postel, či stůl.

Když budete mít pocit, že vás nějaké zemětřesení nerozhází nebo se nechcete schovávat pod postel jako malá holka, vzdalte se aspoň od vnějších dveří a oken. Rozbité sklo by vás mohlo nepříjemně pořezat. Jestli máte pocit, že na ulici vám bude líp, tak tento nápad raději zavrhněte. Podle odborníků nejvíce zranění vzniká při panickém vybíhání z domů. Když už opravdu chcete vyjít ven, třeba rabovat, nebo pořídit nějaké pěkné fotografie, rozhlédněte se, zda nestojíte pod uvolněnou římsou, rozbitým komínem nebo v blízkosti věže zdevastovaného místního kostela. V každém případě si chraňte hlavu alespoň jednou rukou.

I když budete nervózní z přicházející apokalypsy, nekuřte. Otevřený oheň by vám mohl způsobit pěknou neplechu. Hrozí totiž například výbuch plynu a velký požár.

Zlaté pravidlo: utíkejte

Tím se dostáváme k další prekérní situaci, do které se můžete nejen dnes dostat. Pokud kolem vás začne hořet, pomozte lidem kolem sebe, zkuste zatelefonovat hasiče a křičte „Hoří“. V případě, že plameny zachvátí půlku města a všude bude vládnout královna Panika, nemá smysl volat policii, hasiče nebo záchranku. Musíte se spolehnout sami na sebe.

Jste-li v blízkosti požáru, skloňte se co nejníže k zemi a pokud to jde, dejte si přes ústa navlhčený kapesník. Kdo viděl katastrofické filmy, ví, že rozhodně není dobré odvětrávat prostory, ve kterých hoří. Vzduch totiž ohni pomáhá. Zabezpečte také přívod plynu, vypněte elektřinu a utečte. Když se nemůžete dostat z hořícího domu, zavřete okna a utěsněte dveře mokrým ručníkem. Pak můžete už jen doufat, že hasiči přijedou a pomohou vám.

Důležitá telefonní čísla:

Hasiči: 150
Záchranka: 155
Policie: 158
Tísňové volání: 112
Upozornění: Pokud opravdu nastane konec světa, nesnažte se na tato čísla dovolat, zbytečně si vybijete baterku u telefonu a na druhé straně to pravděpodobně stejně nikdo nezvedne.

Panika je váš nepřítel

Zachovejte klid. To se lehce řekne, ale v kritické situaci hůř udělá. Pokud zjistíte, že nastalo silné zemětřesení, což vcelku rychle dojde i těm, kteří otřesy půdy nikdy nezažili, připravte se i na možnost povodní a tsunami. I když naše republika nemá moře, neznamená to, že se k nám nějaký vodní tok nedostane. Problém je, že tsunami na sebe upozorňuje rychlým vzestupem nebo poklesem mořské hladiny. Tam bohužel nedohlédneme, proto zkuste kontaktovat kamarády či příbuzné u různých moří, aby vám rychle dali vědět, pokud se změní výše mořské hladiny. Není žádná výhra tsunami vidět, když tuto obrovskou vlnu totiž zahlédnete, jste moc blízko.

A jak se chovat při tsunami? Utíkat. Ale pokud vlna dorazí až do České republiky, obávám se, že prostoru na únik už mnoho nebude.

Zombíci všude kolem

Nikdo v podstatě neví, jak bude konec světa vypadat. Třeba se rozšíří virus, který z nakažených udělá oživlé mrtvoly. Pokud věříte této variantě, doporučuji shlédnout co nejdřív film Zombieland. Tento komerční snímek se hemží praktickými pravidly, jež můžete v případě napadení zombíky využít. Jedno cenné doporučení například je, že pokud vcházíte do opuštěného domu, vždy si zajistěte únikovou cestu. Třeba dejte cihlu do dveří, aby se vám nezaklaply. Jestliže všude kolem nás budou oživlé mrtvoly, nikomu nevěřte. Kráska ze sousedství nebo dobrý kamarád už nejsou vaši přátelé, jsou to potvory, které je nutné slušně řešeno eliminovat.

Ve většině případů je důležitá fyzička. Když můžete, utíkejte. Na hrdinství není čas. Samozřejmě to neznamená, že necháte své blízké napospas nějakým hnusným příšerám nebo je opustíte, když budou potřebovat vaši pomoc. Tohle doporučení se týká spíš machrovinek v podobě surfování na tsunami, pokus o ochočení zombíka nebo nebojácné navázání kontaktu s mimozemšťany.

Článek je samozřejmě napsán s nadsázkou.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Pozor, může se to stát i vám aneb Co dělat, když u vás začne o svátcích hořet

Blíží se třetí adventní neděle a s ní i celé vánoční svátky. Mnoho lidí má na svých stolech adventní věnce. Ty sice přinášejí krásnou vánoční atmosféru, ale také mohou pěkně uškodit. Jsou totiž častou příčinou požárů. Zvlášť, když někdo hořící svíčky nechá bez dohledu a jde k sousedce na kávičku. O tom, co se může o svátcích stát a jak reagovat na pojistnou událost, jsme se zeptali Renaty Kosové z České pojišťovny.

Text: Jiří Havelka

10. 12. 2014


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • VikThor

    21 prosince, 2012

    Pěkný článek, jen by mohl být obsáhlejší :-) Katastrofa každopádně lidem kolem nás hrozí stále…hlavně ta finanční, takže bych rád všem popřál, aby jste byly poradci na správném místě (myšleno poctivý), aby jste mohli pomoci mnoha lidem se takovým a podobným katastrofám vyhnout.

    Odpovědět