EUR 25.440

USD 23.453

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.440

USD 23.453

Text: Monika Lukešová

05. 01. 2012

4 komentáře

Navzdory očekávání realitní trh loni neskomíral. Jak to bude letos?

 


 

Role realitních kanceláří posílila

Celková velikost realitního trhu činila na maržích z prodejů a pronájmů až 5,08 miliardy korun. Částka je včetně prodejů realizovaných mimo realitní kanceláře.

Pokles trhu měl na svědomí hlavně nižší počet prodejů (cca z 92 procent) a částečně také zlevňování některých nemovitostí (z 8 procent). Služby realitních kanceláří začínají využívat i lidé, kteří v minulosti prodávali své nemovitosti sami.  Podle společnosti RE/MAX tedy role realitních kanceláří v meziročním souhrnu posílila.

Přitom rok 2011 byl opředený pesimistickými scénáři, které předpovídaly pokles mezi deseti až patnácti procenty. Nakonec trh kles jen o tři procenta. Velké realitní kanceláře vykázaly růst obratu o 10,8 procenta, kdež to u regionálních kanceláří byl trend opačný. Menším kancelářím poklesl objem realizovaných marží v průměru o 10 procent.

Graf 1: Residenční realitní trh 2008-2011 (v maržích)


Rok 2011 hodnotím velmi pozitivně, v nelehkých ekonomických podmínkách se situace na realitním trhu nevyvíjela zdaleka tak dramaticky jak původní pesimistické scénáře předpovídaly a jak se v průběhu roku psalo ve sdělovacích prostředcích. Trh poklesl pouze přibližně o 3% oproti očekávaným 10 -15% a některé segmenty se těšily i oživení,“ říká David Krajný, CEO a prezident realitní sítě RE/MAX Česká republika a dodává: “Je zřejmé, že kvalitní předprodejní a poprodejní servis začíná na realitním trhu u klientů mít prioritní význam, soudím tak podle nárůstu počtu našich spokojených klientů v tomto roce, kdy se nám opět podařilo růst náš podíl na trhu o 14%. Zavedli jsme na měření spokojenosti našich klientů tzv. „Barometr Kvality“, který je veřejně dostupný a který vyjadřuje počet reklamací na celkový počet transakcí. V letošním roce jsme docílili 99,5%, což jasně potvrzuje, že investice do vzdělávání našich makléřů a do kvality námi poskytovaných služeb se vyplácí.“

REKLAMA

Graf 2: Tempo růstu/poklesu přes objem realizovaných marží 2008-2011


Rok 2012 vyvolává obavy

Otázka, jak se bude vyvíjet realitní trh v letošním roce, vyvolává spíše pesimistické prognózy. Očekává se hlavně snížená úvěrová kapacita bank v důsledku navýšení rezerv, omezená poptávku na poli residenčního bydlení a rostoucí výdaje za základní zboží a služby kvůli změnám v DPH. Podle realitní kanceláře  RE/MAX pravděpodobně budou klesat ceny dosud neobsazených novostaveb, u kterých budou developerům končit úvěry. Do cen nových staveb se ale také promítne zvýšení DPH z 10 procent na 14.  Jenže loňské pesimistické úvahy se nenaplnily, tak uvidíme, jak tomu bude letos.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • pf

  5 ledna, 2012

  Nejak nechapu jak muze existovat marze z prodeje realizovaneho mimo realitni kancelar a jak se da zjistit. Prece kdyz nejaky Franta proda Pepovi byt tak nema zadnou marzi ne? Muze mit tak maximalne zisk, kdyz prodal draz nez koupil, ale ten se pokud vim v zadnych oficialnich statistikach neobjevuje.

  Odpovědět

 • tom

  5 ledna, 2012

  hmmm, asi tim myslela prodejni ceny. To by resilo pripad \“Franta proda Pepovi\“. Ale nevim, jestli se dela i statistika \“Franta pronajima Pepovi\“? Kazdopadne bych spis privital clanek, kde se prodeje a pronajmy berou oddelene. Tohle je vhodny tak mozna pro akcionare nejaky realitky.
  Jinak se mi libi formulace pana \“CEO a prezidenta\“ ohledne barometru kvality. \“…vyjadřuje počet reklamací na celkový počet transakcí. V letošním roce jsme docílili 99,5%,…\“. Rozumim tomu spravne, ze jen pul procenta vsech transakci se obejde bez reklamace…??? :-))) Takze jeden clovek ze 200 je spokojenej??? Na to se neda nez rict BRAVO! 😉

  Odpovědět

 • pf

  5 ledna, 2012

  No pokud myslela prodejni ceny tak potom scita v jednom grafu hrusky s jabkama. Marze realitek je 3-5% prodejni ceny, tak k tomu prece nemuze pricist celou prodejni cenu.

  Odpovědět

 • tom

  6 ledna, 2012

  No ja to spis myslel tak, ze pocita prodejni ceny, at uz to jde pres realitku nebo stylem „Franta-Pepa“. A ze se tam to slovo „marze“ vloudilo tak nejak omylem. Ale mozna taky ne. Kazdopadne mi to vysledny cislo taky prijde vcelku nicnerikajici. Chtelo by to bud lepsi vysvetleni nebo jinou statistiku nebo oboji… 🙂

  Odpovědět