EUR 24.645

USD 21.248

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.90 %

EUR 24.645

USD 21.248

Text: Monika Lukešová

19. 08. 2013

Nemáte dluhy? Jste na omylu. Každá domácnost v ČR dluží 300 tisíc

 


 

Nejčastější dluhy mají na svědomí hypotéky, spotřebitelské úvěry či dluhy z bankovních karet. Vyplývá tak z údajů inkasní společnosti EOS KSI. Češi dluží i za poplatky u lékaře. Rakušanům zase dávají zabrat dluhy, které plynou z rozvodů.

Nejčastěji jde o úvěry na rekonstrukci a koupi nemovitosti, opravu nebo pořízení automobilu. Kromě těchto velkých výdajů však Evropané rádi využívají i menší spotřebitelské půjčky na novou elektroniku či výbavu domácnosti. Výjimkou nejsou ani úvěry na splácení předchozích dluhů,“ říká Vladimír Vachel, jednatel společnosti EOS KSI.

Podle České bankovní asociace objem úvěrů obyvatelstvu na bydlení se meziročně zvýšil o 4,6 %, hlavní růst patří produktu hypotečních úvěrů (+6,0 %).

I dluhy musí mít Češi unikátní

Většině národů dělají problémy dluhy za stejné položky. My však musíme mít zase nějakou raritu. Tou jsou nezaplacené poplatky u lékaře. „Tento dluh je v rámci Evropy spíše ojedinělý,“ podotýká Vachel.  Další regionální specialitou jsou dluhy způsobené neplacením pojistných smluv.

Často ale dluhy nevzniká jen špatnou finanční situací, ale také neobnovením trvalého příkazu v bance nebo špatné číslo účtu. Týká se to především dlouhodobých pojistných smluv, které jsou hrazeny v pravidelných platbách.

REKLAMA

Česká asociace pojišťoven také uvádí, že lidé se o své pojistné smlouvy nestarají a nedbají na jejich aktualizaci. U převážného množství smluv nedošlo ke změně více jak osm let.

Splácet méně, ale delší dobu

Češi také chtějí spíš splácet nižší částky delší dobu. Když už si člověk na zadlužení zvykne, nevadí mu dlužit o pár měsíců, nebo v případě hypotečního úvěru, o pár let déle.

Nehledě na to, jak vysokou půjčku lidé potřebují, snaží se její délku nastavit tak, aby spláceli do 2 500 korun měsíčně. Dokonce pětina našich klientů například volí splatnost půjček na čtyři roky, aby se dostali v průměru na splátku okolo 2 000 korun,“ uvedl produktový manažer serveru Sfinance.cz Martin Špaček.

Průměrná půjčka se podle statistik Sfinance.cz na jaře ustálila na 85 820 Kč se splatností přes čtyři roky (49,7 měsíce).

REKLAMA

Pokles průměrné výše půjčky je mimo jiné způsoben rostoucím zájmem o společnosti, které jsou ochotny poskytnout půjčku i klientům se záznamem v registru dlužníků. Aby snížili riziko nesplácení, půjčí jen nižší částky. Pokud bychom podíl těchto firem nezapočetli, byla by průměrná výše půjčky 98.136 Kč se splatností necelých pět let,“ dodal Špaček.

 

 

 

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.03 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%

5.03%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájemní trh reaguje na bytovou krizi v Česku – rostou ceny, mění se požadavky

Český trh nájemního bydlení prochází v posledních letech dynamickým vývojem. Rostou ceny nájmů, mění se struktura nájemníků i jejich požadavky, významně se zvyšuje poptávka po moderních nájemních projektech a přibývá developerů se zájmem o projekty typu build-to-rent (BTR). Vyplývá to ze závěrů diskuzního setkání pořádaného Asociací pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), na kterém se potkali […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 06. 2025

Swiss Life Hypoindex: Po více než třech letech klesly sazby hypoték pod 5 %

Jsou to více než tři roky, kdy se nabídkové sazby hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu pohybovaly pod 5% hranicí. Konkrétně to bylo v dubnu 2022, kdy index dosáhl hodnoty 4,88 %. Aktuálně je hodnota Swiss Life Hypoindexu 4,96 %. Stále ale platí, že banky rozhodně nesnižují hypoteční úrokové sazby tak rychle, jak by jim […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 05. 2025

Jak dosáhnout na hypotéku po oddlužení?

Když člověk prochází insolvencí, jeho cesta k vysněnému bydlení se významně komplikuje. Získat hypotéku je i přes úspěšné oddlužení výrazně obtížnější, není to však nemožné. Existují tři způsoby, jak si zajistit úvěr na bydlení i po osobním bankrotu. Klíčová je trpělivost, důkladné finanční plánování a odborná pomoc.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 05. 2025