EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

Text: Pavel Řehulka

25. 08. 2009

8 komentářů

Neplatí nájem? Sám se rád vystěhuje!

 


 

Jednou z metod, jak riziko neplacení nájemného nájemníkem minimalizovat, je požadovat po nájemci, aby při nastěhování do bytu složil kauci, která bude sloužit k úhradě škod nebo nedoplatků. Vybraná kauce může být ve výši až tří měsíčních nájmů.

Důležité: Pokud se rozhodnete z kauce čerpat, dbejte na to, aby tak probíhalo podle zákona. V opačném případě by se vám mohlo stát, že budete muset plnou výši kauce vyplatit nazpět i přesto, že na ni objektivně máte nárok.

Pokud se váš nájemce dostane do potíží a nebude schopen platit nájem, můžete (dle zákonných podmínek) čerpat dlužnou částku ze složené kauce. Pokud navíc nájemce do určité doby "vyčerpanou" část kauce nedoplní, můžete mu dát z nájmu bytu výpověď.

Co ale s případem, kdy kauce nebyla složena, nájemce je v prodlení a dluhy rostou?

K tomu, abyste mohli nájemci dát výpověď z důvodu "hrubého porušení povinností nájemce", musí být v prodlení tři měsíce.

Jinými slovy: Nájemce, který nezaplatil nájemné za tři měsíce, hrubě poruší své povinnosti až v momentě, kdy se ocitne v prodlení s placením byť jen části nájemného i za měsíc čtvrtý.

REKLAMA

Dobrou zprávou je, že se nemusí jednat o dluh za tři po sobě jdoucí měsíce, ale že jde o součet měsíčních nájmů.

Pokud tedy nájemce v lednu a únoru nájem nezaplatil, v březnu sice ano, ale v dubnu už zase ne, prvním dnem května (kdy je splatný další nájem) své povinnosti porušil natolik, že můžete nájemci dát výpověď.

Nájemci tedy doručíte výpověď. Ta musí splňovat tři důležité parametry (a nesplnění byť jediného činí výpověď neplatnou). A nájemce má nyní možnost (po omezenou dobu) podat k soudu žalobu na určení neplatnosti vaší výpovědi a tím oddálit svou povinnost se vystěhovat.

Někdy si nájemci myslí, že stačí, když dlužnou částku zaplatí až v momentě, kdy jim doručíte výpověď, a ta se tímto jejich krokem anuluje.

REKLAMA

Opak je pravdou.

Soud posuzuje existenci výpovědního důvodu k okamžiku doručení vaší výpovědi. Pokud tedy k tomuto dni dluh činil více než trojnásobek měsíčního nájmu, vaši výpověď uzná.

Všechny žaloby však soud vždy zkoumá z hlediska dobrých mravů a výpověď potvrdí jen tehdy, pokud s nimi nebude v rozporu.

V případě neplacení nájemného např. soud zkoumá, jestli jste neplatiče řádně upozornili na vzniklý dluh, jestli jste se s ním snažili dohodnout na jeho úhradě, a pokud mu sociální situace neumožňuje dluh uhradit celý, zda-li jste mu nabídnuli splátkový kalendář.

REKLAMA

Po přečtení těchto řádků se může zdát, že je nájemce-neplatič ve výhodě. V krátkodobém termínu to je sice pravda, ale protože používá váš majetek a zavázal se za jeho užívání platit nájemné – své povinnosti uhradit nájemné se nezbaví.

A jeho dluhy navíc porostou.

Podle §697 Občanského zákoníku má každý pronajímatel, jemuž nájemce dluží za nájem, nárok na poplatek z prodlení. A ten je stanoven Nařízením vlády č. 142/1994 na 0,25 % za každý den prodlení.

Na první pohled to vypadá jako zanedbatelné číslo. Když si ale spočítáte, že 0,25% vyroste za rok na 91,5%, váš názor na jeho nicotnost se jistě změní.

Žaloba na zaplacení dlužné částky, soukromá exekuce, obstavení účtu, zabavení majetku a další kroky, které následně můžete jako pronajímatel podniknout, vám proto dávají argumenty, které si nájemce možná neuvědomuje.

A pokud se z vašeho nájemce stane neplatič, je na vás abyste mu je vyložili.

Při jednání s neplatícím nájemcem hraje velkou roli právě strategie jednání a psychologie. Vysvětlením výše uvedeného a vyčíslením toho, jak jeho doživotní dluh roste, bývá nástrojem pro rychlé dosažení dohody a dlužníkova opuštění bytu.

Autor článku je autorem investičního kurzu
"Jak kupovat a pronajímat byty" .

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • JANA KASLOVA

  10 ledna, 2013

  Dobrý den,potřebovala bych radu,listopad prosinec mi vznikl dluh na najmu u mesta,ne moji vinou,ale prechodem na skarty se davky pozdrželi a tim vznikl muj dluh,nikdy pred tim sem dluh na najmu nemela,nikdo me neupozornil a min,tyden mi prisel dopis,že se mam k 31.01.2013 vys­tehovat,jeste chci podotknout,ze mame smlouvu na rok a tato smlouva mela byt podepsana do prosince roku 2012,bohužel sem byla mimi domov a z rodinych duvod sem musela odcestovat,sem ji nepodepsala,kdyz dorazil dopis okamzite sem letela na mesto tam mi starosta rekl,ze je to jen takovi bu_bu_bu.a rek at uhadim najmy a prijdu podepsat smlouvu,vse sem hned uhradila a zaplatila i leden,pak mi bylo receno že musim pockat,ze jdu pred financni komisy nechapala sem,ted mam nervy v haji,doma dve deti 17mesicniho syna a 6letou dceru ktera v zari nastoupila do skoly:(čekat na komisi ktera zaseda 30.01.2013 me nici,sem bezmocna a zoufala,sem samozivitelka a tim padem socialni pripad,moc dekuju za pozbudivou zpravu,Jana

  Odpovědět

 • Petr Zavřel

  11 ledna, 2013

  Vážená paní Kaslová, obraťte se na Občanskou poradnu (vyhledejte si nejbližší na internetu), kde Vám zdarma poskytnou radu, jak dále postupovat. Hezký den a hlavu vzhůru.

  Odpovědět

 • Helena Čámská

  12 února, 2014

  Neplatícím nájemcem je paní, která je advokátkou. Tvrdí, že je chudák a neštastná, protože jí nikdo nedá práci, protože jí je 50 let. A já se ptám – co se to děje v tomto státě a druhá otázka, jak je možné, že advokát nemá peníze?

  Odpovědět

 • drahuse.duskova@seznam.cz

  3 května, 2014

  Dobrý den, 4.4.2014 jsem vzala do pronájmu paní se 4 dětmi a přítelem. O tom, že mají 4 děti jsem nevěděla.Nájemce vyhledala RK a o tom, že mají 4 děti jsem nebyla seznámena.V do­bě,kdy se rodina nastěhovala do zrekreovaného bytu, jsem hledala někoho na opravu jiného bytu a pán se nabídnul.Byt stále není dokončen a rodina neplatí nájem.Paní tvrdí, že nájemné poslala na jiný účet,což není pravda.Říkala jsem ji,aby mi řekla č.účtu a nebyla schopná,protože to nebyla pravda.Zaplatili jednu kauci a na květen nájem nedali.Ráda bych je vystěhovala a nevím,jak na ně zapůsobit. Prosím o pomoc. Děkuji s pozdravem
  Drahuše Dušková
  tel.776166767
  drahuse.dusko­va@seznam.cz

  Odpovědět

 • Rudolf

  17 srpna, 2015

  Zdravim Mám dotaz.platim odpad za 3 osoby.a bydlim v rodinem domku.Ma dcera bude studovat v Brně 2 roky . .Musíme za ni platit odpad i když po dobu studie tu bydlet nebude? Děkuji z pozdravem Sroka

  Odpovědět

 • Bing

  23 července, 2016

  Tohle jméno z kraje Vysocina si zapomatujte

  Odpovědět

 • MARIE

  6 dubna, 2019

  Dobry den,byla jsem spolupodnajemnice s byvalim pritelem .Bohuzel uz spolu nejsme 4 roky ale stale bydlime spolu v podnajmu.Nic neplati a dostal od majitelky vypoved najmu ale stale se zdrzuje v byte,neplati vubec nic a ja zaplatila i za nej dluh ktery na bte udelal,pije a na nic mi neprispiva .Majitelka zije v zahranici a komunikujeme pres email.Kauci uz probzdlel a ja platim sama vse vic jak rok.Jeho vzpoved najmu dostal v listopadu.Nevim jak dal.

  Odpovědět

 • Markéta Hruskova

  23 května, 2019

  Prosím o radu když nájemník dluží za nájem a nekomunikuje již půl roku a v stěhoval se a byt nechal v desolatnim stavu

  Odpovědět