Čtvrtek 23. listopadu. Svátek má Klement.

Neplatit nájemné… je to normální?

Petr Zámečník

Ochrana nájemníků je v České republice přehnaná. Toho využívá rostoucí skupina „profesionálních neplatičů nájemného“. Jak neplatiči postupují? A mohou se proti nim pronajímatelé bránit?

Standardní postup při pronájmu bytu by se dal popsat následujícím způsobem: Pronajímatel připraví byt k pronájmu a nabídne ho na trhu. Nájemník si byt prohlédne, a pokud odpovídá jeho požadavkům na lokalitu, dopravní obslužnost, kvalitou provedení, dispozicemi, velikostí i cenou, uzavře s pronajímatelem nájemní smlouvu. Pokud některý parametr nevyhovuje, může se s pronajímatelem dohodnout o nápravě či slevě na nájemném. Předávacím protokolem, v němž se zaznamenají případné vady, se byt předá do užívání nájemníkovi, který zpravidla složí kauci ve výši jednoho až tří nájmů, a začíná klasický nájemní vztah.

Postup je stejný i v případě „profesionálních neplatičů nájemného“. Snad s jedinou výjimkou: Jejich nároky mohou být nižší než nároky standardního nájemníka uvažujícího o dlouhodobém pronájmu bytu. Neplatiči dokonce mnohdy zaplatí kauci i první nájemné. Tím ale pouze ukolébají pronajímatele, který si mne ruce, že se mu podařilo rychle obsadit prázdný byt.

Tip:

První problémy s neplatičem – profesionálem se zpravidla objevují již u prvních plateb nájemného. Nájemník jednoduše nezaplatí. Majitel bytu si toho může všimnout hned, to mu ale příliš platné není. Upozorní nájemníka, že nezaplatil, ten se vymluví nějakou banální příčinou: Nešlo internetové bankovnictví (u sofistikovanějších nájemníků, kteří vědí, co to internetové bankovnictví je), nedostal(a) jsem se do banky, napsal(a) jsem asi špatné číslo účtu… vše v duchu: „Peníze mám, jen je problém s jejich převodem. Vše ale dám neprodleně do pořádku a do konce týdne (příští týden nejpozději) budete mít nájem na účtu.“

Jenže pronajímatel se nedočká peněz ani za týden, ani za čtrnáct dní. Na další výzvy (zpravidla již písemné) nájemník reaguje. Tentokráte ale v duchu: „Peníze mi přijdou, jen se zpozdily sociální dávky. To víte, stěhování, změna údajů na úřadu…“ Případně se může vymlouvat na potíže s výplatou od zaměstnavatele.

Snaha o smírnou domluvu s nájemníkem se často protáhne do dalšího měsíce, kdy má uhradit již druhou platu nájemného. Byť se dušuje, že tentokrát zaplatí, a snaží se pronajímatele ukolébat nejrůznějšími (zpravidla lživými) sliby, nájemné na účet opět nedorazí. A pronajímateli roste pohledávka.

Teprve po třech nezaplacených nájmech je možné nájemníka vystěhovat. Chybou ze strany pronajímatele by bylo započtení kauce, kterou neplatič (v některých případech) před uzavřením nájemní smlouvy uzavřel. Tím by se problém pouze oddálil – a další peníze by z nájemníka majitel bytu beztak nedostal.

Vystěhování ovšem není zdaleka snadná záležitost. JUDr. Klára Veselá Samková na semináři k zákonné úpravě sociálního bydlení uvedla případ, kdy neplatící nájemník za vyklizení bytu je%

Anketa: Má být neplacení nájemného kvalifikováno jako trestný čin krádeže?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

12 komentářů k článku “Neplatit nájemné… je to normální?”

 1. Michal K napsal:

  neni to jen o neplaceni najmu
  Neplaceni najmu je jedna vec.

  Druhou veci je, kdyz na prvni pohled slusny clovek obtezuje sousedy nocnimi vecirky a je schopen provarit na elektrice 12 000 za jeden mesic! Moji rodice se bohuzel stali obetmi takoveho najemnika.

  I takova jsou rizika najmu.

  1. Nox napsal:

   RE: neni to jen o neplaceni najmu
   12 000 Kc za mesic, beru 5 Kc/kWh a 30 dnu v mesici, to vychazi 80 kWh denne, proboha to se da vubec udelat? Napada me akorat pri topeni elektrinou, jinak nevim.

   1. Radek napsal:

    RE: RE: neni to jen o neplaceni najmu
    🙂 jj, to je cca 40 stowattovek běžících nonstop :-).

    1. Michal K napsal:

     RE: RE: RE: neni to jen o neplaceni najmu
     Nasi to taky nechapali. Nechape to nikdo, ale oni to dokazali. Napadlo nas

     -> nonstop prani spinaveho pradla vsem socialnim pripadum v okoli.

     -> muselo tam bezet neustale horske slunce (myslim, ze tak se tomu rika).

     o zbytku nonstop veci, ktere museli bezet mluvit nebudu.

     Vysledkem bylo, ze v te dobe nemeli rodice penize na ten sok, takze pozadali v CEZu o splatkovy kalendar. Lidi v CEZu se k tomuto postavili relativne laskave s tim, ze jsou na podobne pripady uz zvykli, takze splatkovy kalendar prosel.

     1. Radek napsal:

      RE: RE: RE: RE: neni to jen o neplaceni najmu
      To je síla… u elektřiny a plynu lze naštěstí celkem snadno zařídit, aby si nájemník uzavřel smlouvu přímo s dodavatelem. U vody to mnohdy tak jednoduché není.

     2. Káča napsal:

      Re: RE: RE: RE: RE: neni to jen o neplaceni najmu

      To jsem si taky myslela – ať dluží nájemník PRE a ne mě – jenže když pak dlužili za nájem a odmítali se vystěhovat, zle jsem litovala, že není elektřina psaná na mě a nemůžu je vypudit odstřihnutím od elektřiny…

 2. ya napsal:

  no jo no
  v dnesni dobe se spousta lidi snazi si prividelat pronajmem… ale ze to je tvrda prace s mnoha riziky to nedochazi..
  dobry nastroj na udrzeni poradku je krome kvalitni smlouvy kauce, bohuzel v dnesni dobe se najemnici rozmazlujou tim ze spousta amateru pronajimatelu kauci nechce pripadne tak jeden najem…
  a to je kamen urazu … pak si vykutaleny najemnik muze delat co chce a ani na tom netrati ikdzy ho casem vyhodi…
  Jinak musim jako pronajimatel rict ze dobrej spolehlivej najemnik je vazenej najemnik…

  1. Radek napsal:

   RE: no jo no
   Kauce je dobrá, ale (tuším, že ze zákona) může být jen ve výši 3 měsíčních nájmů… a jsou nájemníci, kteří neplatí roky a nejde je vyhodit :-(.

 3. Jarda napsal:

  Najem na dobu urcitou
  Doba uplyne, najem konci. Vymena zamku (oznameni na dverich), zadrzeni veci na zajisteni pohledavek. Pripadne si sehnat jeste svedka, ze se v byte uz pres pul roku neukazal.

 4. Gábina napsal:

  Dluh na nájmu

  Dobrý den,může majitel bytu po nezaplacení nájmu uzamknout byt s mým zařízením a po pul roce,kdy byt otevřel chtít za 6 měsicu při zamčeném bytě nájemné za 6 měsíců?Děkuji za odpověd!Pěkný den

 5. Káča napsal:

  Je to ještě horší

  „Teprve po třech nezaplacených nájmech je možné nájemníka vystěhovat.“ Toto bohužel není pravda – opravuji: „Teprve po třech nezaplacených nájmech je možné dát nájemníkovi výpověď se zákonnou tříměsíční výpovědní lhůtou.“ Takže neplatič může dle zákona dlužit až 6 nájmů. Fajnová finta je nechat elektřinu psanou na sebe a po nezaplacení prvního měsíce prostě nechat byt odstřihnout od proudu.

 6. Romca napsal:

  A povynost pronajimatele

  Dobry den,a me by zajimalo co delat,kdyz pronajemce neplati najem a zalohy,a za dva roky zvysisi najem z deviti tisic na trinact,a co se tyce vyuctovani nedostanu nic,dekuju.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *