EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Text: Petr Zámečník

19. 11. 2009

7 komentářů

Nesplácet hypotéku? Vymáhat nebude banka!

 


 

Zadlužit se v době ekonomického růstu je snadné. Příjem pravidelně roste, s ním stoupá i optimismus a vize světlejších zítřků, že když dnes zatneme zuby a vydržíme pár let s napjatým rozpočtem, inflace okouše kus našeho dluhu a růst mezd nám uvolní ruce pro další spotřebu. Jenže…

Ekonomický cyklus je neúprosný. Po tučných létech nastávají léta hladová. Přehnaný optimismus je skropen sprškou reality a místo přidání leží na stole výpověď. Napnelismus rodinného rozpočtu poleví a vyrovnaný rozpočet praskne pod tíhou neodbytné splátky.

„Ohrožené“ úvěry

Banky sledují své úvěrové portfolio bedlivě. Musí. Nad nimi stojí centrální banka, která dohlíží nad jejich stabilitou. A nic nedokáže rozviklat základy bankovního domu spolehlivěji než hroutící se úvěry. (Tedy, snad kromě rizikových investic na kapitálovém trhu…)

Podle metodiky ČNB banky dělí úvěry na „pohledávky bez selhání dlužníka“ a „pohledávky se selháním dlužníka“. Do první kategorie patří ty půjčky, u nichž banka nemá pochybnost o jejich splacení a žádná splátka není v prodlení déle než 90 dní. Překročí-li doba po splatnosti 30 dní, zařadí se pohledávka mezi „sledované“.

Pozor! Neznamená to, že po nezaplacené splátce nemůžete obdržet záznam do některého z úvěrových registrů, ani že vám banka v příštím období nezvýší úrokovou sazbu z titulu vaší nespolehlivosti.

REKLAMA

Překročí-li doba po splatnosti mezník 90 dnů (nebo jsou-li jiné pochybnosti o její dobytnosti), klasifikuje se úvěr mezi „pohledávky se selháním dlužníka“ – tzv. ohrožené pohledávky. Mezi nimi banky rozlišují „nestandardní pohledávky“ (do 180 dní po splatnosti, kde je nejisté splacení celé dlužné částky, ale vysoce pravděpodobné alespoň částečné splacení), „pochybné pohledávky“ (do 360 dní po splatnosti, kde je ještě možné částečné splacení) a „ztrátové pohledávky“.

Podíl ohrožených úvěrů na bydlení

Úvěry na bydlení jsou považovány za jedny z nejbezpečnějších úvěrů vůbec. Není to dáno jen zástavou nemovitosti, o níž by dlužník v případě nesplácení přišel (ostatně, zajištění hypotékou není nezbytné u všech úvěrů na bydlení – např. u stavebního spoření se požaduje až u vyšší částky), ale je to především obava před ztrátou střechy nad hlavou, která dlužníkům hrozí.

Graf: Podíl ohrožených úvěrů


Zdroj dat:
ARAD – databáze časových řad

REKLAMA

Přibližně do poloviny roku 2008 podíl ohrožených úvěrů klesal. U hypoték k obratu z klesajícího trendu došlo o něco dříve (počátkem roku 2008) u stavebních spořitelen o něco později (přelom roku 2008 a 2009). V polovině letošního roku přesáhl podíl ohrožených hypoték hranici 2 % a dále stoupá.

Hypotéky obecně mají vyšší podíl ohrožených úvěrů než stavební spoření. Jedním z důvodů může být, že úvěry ze stavebního spoření jsou poskytovány zpravidla na nižší částky, a tudíž lze jejich splátky hradit snadněji než splátky hypoték. Svou roli nesporně hraje i skutečnost, že u většiny úvěrů ze stavebního spoření musí klient pravidelně spořit ještě před přidělením úvěru a spořitelna tak má dostatečnou platební historii žadatelů o úvěr.

Podíl ohrožených úvěrů na bydlení v České republice není nijak závratný. Znepokojující je ale rychlý obrat a prudký růst, který po otočení trendu nastal. Neuklidňují ani výhledy. Např. podle Lubora Žalmana, generálního ředitele Raiffeisenbank, by měla nezaměstnanost růst až do poloviny příštího roku, což se může projevit v růstu počtu nesplácených hypoték ještě půl roku poté.

Nesplácíte? Banka „vás“ prodá…

Dostanete-li se do situace, kdy nejste schopni splácet hypotéku či úvěr ze stavebního spoření, vždy se vyplatí nehrát si na mrtvého brouka. Ležením na krovkách banku neobměkčíte, ale spíše naopak ji zaženete do kouta, z něhož je pro ni jediným řešením buď prodej zástavy, nebo prodej pohledávky třetímu subjektu.

REKLAMA

Komunikace s bankou je v takovém případě vždy základem. Banky jsou zpravidla ochotny připravit pro dlužníka v potížích individuální splátkový kalendář, rozložit splácení úvěru na delší než původně sjednanou dobu apod. Samozřejmě – nic není zadarmo. I takovéto úkony klient vždy zaplatí. Ale… pořád je to lepší, než nechat dospět úvěr k realizaci (rozumějte prodeji) nemovitosti.

Banky ovšem nejsou institucemi specializovanými na vymáhání dluhu. Pokud dlužník nekomunikuje nebo skutečně nemůže z jakéhokoli důvodu svůj úvěr platit, po několika pokusech navrátit neplatiče mezi řádně hradící zákazníky banky své úsilí vzdávají a pohledávku prodávají. Na dlužníkovi dveře pak může zaklepat téměř kdokoli a může žádat uhrazení úvěru.

Prodejem pohledávky banky v prvé řadě získají část nedobytného úvěru zpět poměrně rychle v podobě úhrady od inkasní agentury. To je ale jen jeden benefit banky. Neopomenutelnou výhodou pro banku je pročištění rozvahy, z níž tímto krokem ohrožený úvěr vyvede.

V některých zemích přicházejí na trh banky s hypotékami, u nichž se zavazují, že ani v případě nesplácení pohledávky nedojde k jejímu prodeji třetímu subjektu. Toto je pro dlužníka ale spíše jen optické vítězství – banka bude při vymáhání nedobytných pohledávek postupovat stejně, jako kterákoli jiná legálně podnikající inkasní agentura.

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Nox

  19 listopadu, 2009

  Jsem tu jediny, kdo v tom vidi snahu bank vytriskat penize za jinak, kdyz uz to nejde splatkami a poplatky? Pokud bude vymahat penize banka, bude clovek jednat primo s ni. Kdezto kdy proda dluh nekomu jinemu, toho uz nebude zajimat, ze treba vznikl neopravnene chybou banky.

  Odpovědět

 • xXx

  19 listopadu, 2009

  Slušnej blábol.
  Tak třeba by mě zajímalo, kolik případů nesplácených hypoték, které jsou jen chybou banky, ne skutečným problémem na straně klienta, máte zdokumentováno. Pochopitelně, že žádný. Banka je banka, ne realitní kancelář, aby neplatičům nemovitosti pronajala na jistou dobu, a není ani vymahačskou agenturou. Proto holt pohledávky raději prodává. A než se vůbec na nějaké vymahače dostane, tak už má mít klient za sebou několik kol jednání s úvěrovacím ústavem, nemá čekat, že si jako třeba úvěrovací ústav nevzpomene, že mu nejsou půjčené peníze vraceny.
  Více myslete, méně hysterčete. Pokud závidíte úvěrovacím ústavům jejich výdělky, otevřete si svůj vlastní.

  Odpovědět

 • Nox

  20 listopadu, 2009

  Tezko muzu mit neco zdokumentovano, protoze tyto data Vam tezko nekdo sam od sebe poskytne. ve svem prispevku jsem narazel na podobne pripady z rad exekuci, ktere byly provedeny na spatne adrese nebo u spatneho rodneho cisla dluznika. Takove pripady se, alespon dle medii uz staly. samozrejme neznam tyto lidi osobne, ani nemam pristup k prislusnym soudnim spisum.
  Vydelky jim nezavidim, to jsem v tomto pripade vubec neresil. Ale az budu mit do zacatku nekolikamiliardovy kapital, klidne s tim zacnu, pro zabavu.

  Odpovědět

 • Jana Šiklová

  25 prosince, 2009

  Děkuji firmě Company Management za příjemně prožité vánoce.
  Dostala jsem se do obtížné situace, uvalili mi exekuci na dům a veškerý majetek. Naštěstí díky milým lidem z Company Management http://company-management.eu/nabidka/ jsem si krátkodobě půjčila 20 000 EUR, dluhy jsem splatila. Jen díky Company MAnagement jsem stihla napéct pečivo, koupit dárky pro moje děti a oslavit vánoční svátky v pohodě a bez dluhů.
  Je to velmi jednoduché, půjčíte si a zároveň investujete trochu peněz na vysoký úrok, investované peníze vám splátí splátky půjčky a vy nic splácet nemusíte.
  Je to naprostá novinka, v Irsku je to už běžné a brzo to bude běžné všude ve světě. Půjčíte si a splácet nemusíte. Buďte mezi prvními, kdo vyzkouší tuhle novinku na trhu. čím více si půjčíte, tím víc vyděláte, tak to prostě je. Z pohodlí domova vyplníte formulář na internetu a Silvestra už můžete slavit bez obav a dluhů s plnou kapsou peněz !! Krásné prožití vánočních svátků přeje Jana Šiklová

  Odpovědět

 • Ada

  19 června, 2010

  Vy jste prožila příjemné vánoce, ale my jako klienti jsme v prosinci 2009 zaplatili 610 eur, Nemáme nic zbyla nám jen dražba na domku, teď jsme měli dostat peníze a oddlužit se, ale Company Management se jen dohaduje s ČNB a na klienty s…

  Odpovědět

 • astray

  18 ledna, 2010

  Jasně a jak roztají ledy tak už se potápíš na dně Orlíku.

  Odpovědět

 • cecilka

  1 října, 2010

  Psali že ve třetí dekádě budeme podepisovat ŹP
  a nic se nedeje nikdo nic neví už jsem naštvaná protože jsem s tím pocítala,nevím jak to budu řešit
  dál asi jsme naleteli je to další zkušenost
  chybama se člověk učí.

  Odpovědět