EUR 24.355

USD 22.601

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.355

USD 22.601

Text: Luboš Svačina

10. 02. 2011

0 komentářů

Nízká inflace. Dobrá zpráva pro hypotéky

 


 

Spotřebitelské ceny v lednu vzrostly v porovnání s prosincem předchozího roku o 0,7 %, což byl nejnižší lednový meziměsíční růst cen od roku 2005. Toto zvýšení bylo způsobeno zejména růstem cen v oddíle bydlení, voda, energie, paliva. V meziročním srovnání růst spotřebitelských cen v lednu zpomalil z prosincových 2,3 % na 1,7 %. Statistiky, které k vývoji spotřebitelských cen včera zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), trh znatelně zaskočily. Analytici v průměru očekávali nárůst inflace na 2,5 %, ČNB byla ve svých odhadech o půl procentního bodu níže. 

Jak bude reagovat centrální banka?

Vývoj inflace je jedním z důležitých indikátorů vývoje ekonomiky. Pokud by inflace směřovala několik měsíců po sobě ven z inflačního pásma, jehož vrchní hranice nyní spočívá na 2% hladině, ČNB by nejspíš neváhala a růst spotřebitelských cen by se pokusila zchladit měnovou restrikcí, tzn. navýšením základních úrokových sazeb. A prosincová míra inflace (2,3 %) pravděpodobnost měnového zásahu v počátcích letošního roku znatelně zvýšila. Nicméně bankovní rada na svém únorovém zasedání rozhodla, že pro navyšování sazeb ještě není ten správný čas a sazby nechala na stávající úrovni, i když hlasování již nebylo zdaleka tak jednoznačné. Ze 7 členů bankovní rady pro zvýšení sazeb již hlasovali 3 členové. 

Dvoutýdenní REPO sazba tedy i nadále činí 0,75 % a lednové statistiky o inflaci naznačují, že na této úrovni ještě nějaký čas setrvá. "Dnešní údaj tak trochu bere vítr z plachet zastáncům brzkého zvednutí úrokových sazeb (i když nízká poptávková inflace byla/je důvodem pro nepospíchání, a předně – nárůst prosincové inflace, na který jsme upozorňovali, že byl způsoben externími faktory mimo dosah ČNB, neměl přehnané očekávání na růst sazeb v první řadě vůbec vyvolat). Stále proto trváme na tom, že ČNB nebude pospíchat – první zvýšení sazeb čekáme ve 3Q/11," uvedl Martin Lobotka, analytik České spořitelny.  

Co to znamená pro hypoteční trh?

Výše úrokových sazeb hypoték závisí na spoustě faktorech a jedním z nich je také cena zdrojů, které banka využívá k financování svých klientů. V případě hypoték s úrokovou sazbou fixovanou na několik let dopředu, hrají úrokové sazby ČNB důležitou, nikoliv však rozhodující roli. Pro tento typ obchodů totiž banky získávají financování z více zdrojů a často i mimo hranice ČR.

Čeho se však rozhodnutí ČNB přímo dotýká, jsou krátkodobé fixace do 1 roku a sazby ČNB zcela zásadním způsobem ovlivňují vývoj úrokových sazeb v případě variabilních hypoték. Všechny finanční ústavy, které tento typ hypotéky v ČR nabízejí, sazby navázaly na vývoj mezibankovních sazeb PRIBOR. A do jaké míry sazby PRIBOR korelují se 2T REPO sazbou ilustruje následující graf. Domnívám se, že komentář není třeba. 

REKLAMA

Graf 1: Vývoj úrokových sazeb


Zdroj: ARAD ČNB

Z výše uvedených odstavců vyplývá, že hypoteční banky v současnosti nemají důvod pro zdražování hypoték s variabilní úrokovou sazbou, a ani hypotéky s delšími fixacemi nemají důvod pro tak rychlý růst, jakého jsme byli svědky v posledních dnech. 

Tip: Přehled nabídkových úrokových sazeb hypoték včetně změn, ke kterým došlo v předchozím měsíci, naleznete v článku " Banky potají zdražují hypotéky "."Spotřebitelské ceny, jejich statistika dnes byla zveřejněna, rostou totiž méně, než se čekalo. A to je pro trh šok. Čekala se totiž inflace výrazně vyšší. Znamená to, že domácí úrokové sazby se ani zdaleka nemusí zvyšovat tak rychle, jak se až dosud předpokládalo. Neboli hypotéky ještě nemusí zdražovat. Má to vliv i na korunu. Ta ve zbytku února podstatně zpomalí své posilování a nebude se jí prozatím chtít hluboko pod 24,00 CZK / EUR,"
komentovala vývoj lednové inflace Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance.  

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.02 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *