EUR 24.710

USD 22.791

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.710

USD 22.791

Novinky v nájemním bydlení: Pronajímateli musíte říct kde co

 


 

Špatná zpráva pro nájemníky je, že pronajímatel nově může nájemné navýšit podle vlastního uvážení. Lepší zpráva je, že nájemce s tím musí souhlasit. V případě, že se obě strany nedohodnou, vloží se do sporu o nájemné soud. Soud určí nájemné podle výše běžného nájmu v oblasti, kde se nemovitost nachází.

Informujte pronajímatele

Podle zákona č. 132/2011 Sb. má pronajímatel právo požadovat, aby v bytě žil jen takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu a nebrání tomu, aby všechny osoby mohly řádně užívat byt a žít v hygienicky vyhovujících podmínkách.

Pokud budou u vás v podnájmu žít další osoby, jejichž pobyt přesáhne dva měsíce, musíte je bez zbytečného odkladu nahlásit pronajímateli.

Novela také posiluje vzájemnou informovanost mezi pronajímatelem a nájemníkem nebo zjednodušuje režim skládání kaucí,“ uvedl Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj. Zákon také umožňuje majiteli požadovat po nájemci nejen hlášení o změně počtu osob, ale i jejich bližší identifikaci, tedy jména a data narození. Neučiní-li to nájemce do dvou měsíců ode dne, kdy změna nastala, tak hrubě porušil svoji povinnost.

Nově musí nájemce pronajímatele také informovat o své dlouhodobé nepřítomnosti v pronajímaném bytě. „Je nezbytné, aby po delší dobu nepřítomnosti nájemce byla zajištěna kontaktní osoba především pro řešení naléhavých případů, které mohou v souvislosti s nájmem bytu vzniknout. Kontaktní osoba může pronajímateli zajistit v závažných případech i přístup do bytu,“ vysvětlil Kamil Jankovský.

Nejdůležitější změny v oblasti nájemního bydlení se týkají přechodunájmu po smrti nájemce. Zákonná úprava, která platila do 31. října, stanovila, že po smrti nájemce dojde k přechodu nájmu na osoby uvedené v zákoně. Další smlouva tedy nemusela být sjednána a podmínky nájmu se nijak neměnily.

Od 1. listopadu platí, že nájem bytu po jeho přechodu do nájmu osoby určené zákonem skončí nejpozději uplynutím 2 let od okamžiku přechodu nájmu. Toto ustanovení se však nepoužije v případě, že osoba, na kterou nájem přešel, dosáhla k okamžiku přechodu nájmu věku 70 let nebo tehdy, že nedosáhla-li tato osoba k okamžiku přechodu nájmu věku 18 let. V takovém případě skončí nájem nejpozději dnem, kdy tato osoba dosáhne věku 20 let, pokud se pronajímatel s nájemcem nedohodnou jinak.

„Novela sice omezuje trvání takto převedeného nájmu na dobu dvou let, ale zároveň však díky sociální klauzuli vyjímá z dvouletého omezení osoby starší 70ti let a osoby nezletilé,“  přiblížil Kamil Jankovský.

Konec služebních bytů

Novela také ruší tak zvané služební byty. Takové bytové jednotky však budou mít nadále zvláštní předpisy. Jsou nahrazeny byty na dobu výkonu práce pro pronajímatele.

Přestane-li nájemce vykonávat určité práce, na které je vázán nájem bytu, z důvodů spočívajících v jeho věku nebo zdravotním stavu nebo z jiného vážného důvodu, skončí nájem bytu uplynutím dvou let ode dne, kdy nájemce přestal určité práce vykonávat," uvádí se v zákoně č. 132/2011 Sb.

Tři etapy novely o nájemním bydlení

Novela bude účinná ve třech etapách a to v přímé návaznosti na rozdílný konec regulace předpokládaný zákonem 107/2006 Sb. Klíčová ustanovení paragrafu § 696 Občanského zákoníku, která upravují způsob jednání o výši nájemného, platí již od května pro všechny byty, u nichž k 31. prosinci 2010 skončila platnost zákona č. 107/2006 Sb. Zbývající část novely Občanského zákoníku nabývá platnosti zítra. Třetí a závěrečná etapa pak nastane k 1. lednu 2013, kdy nabude účinnosti ustanovení již zmíněného paragrafu § 696 Občanského zákoníku u bytů, kterým k 31. prosinci 2012 skončí platnost zákona č.107/2006 Sb.

Zdroj: MMR

Loading

Vstoupit do diskuze 9 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • TondaJ

  2 listopadu, 2011

  Uměl by mi někdo poradit, když je na víkend u mně přítelkyně (z pátku do neděle), je to „bydlení“ a musím ji dle zákona nahlásit pronajímateli? Jinak ona má svoje vlastní bydlení, resp. v týdnu bydlí na koleji.

  Odpovědět

 • pf

  3 listopadu, 2011

  Cituji clanek: „Pokud budou u vás v podnájmu žít další osoby, jejichž pobyt přesáhne DVA MESICE, musíte je bez zbytečného odkladu nahlásit pronajímateli.“ Ale zalezi jakou mate smlouvu, muze tam byt napsano ze mate zakazany navstevy pres noc apod. Takze si prectete smlouvu a kdyz tam nic takoveho neni tak hlasit nic nemusite.

  Odpovědět

 • TondaJ

  3 listopadu, 2011

  Děkuji, ve smlouvě nic není, resp. je tam zopakováno ustanovení občanského zákoníku, že do 15 dnů se oznamuje majiteli nový bydlící.
  Nevím ale, jak interpretovat pojem „pobyt“, zda se tím myslí úmysl trvale bydlet po celý týden, nebo zda je možné to vztáhnout i na trvalé bydlení byť po dobu 2 dnů resp. 2 nocí (což je můj případ přítelkyně).
  §689 ObčZ hovoří o osobách, kteří „žijí s nájemcem v bytě“, ale co to znamená, mi není jasné, zda musí právě jít o trvalé žití 7 dní v týdnu, nebo pro splnění této podmínky už stačí víkendový pobyt.

  Odpovědět

 • pf

  6 listopadu, 2011

  Podle me je to proste navsteva. Samozrejme spotrebovava vodu atd. ale prece vy zase nespotrebovavate vodu kdyz jste pryc z bytu u nekoho na navsteve. Kdyz tak ukazte domacimu ubytovaci smlouvu pritelkyne (ze si plati ubytovani na kolejich a nebydli u vas trvale)

  Odpovědět

 • TondaJ

  6 listopadu, 2011

  Jo, díky, s tou druhou smlouvou je to dobrý nápad, že mě to nenapadlo hned 🙂

  Odpovědět

 • tom

  4 listopadu, 2011

  No jestli u tebe ma jedny rezervni kalhotky a kartacek na zuby, tak bych to vubec neresil. Pokud je u tebe nastehovana se vsema vecma (krom tech, co ma na koleji) a mas pocit, ze by tvuj pronajimatel moh delat problemy, tak bych to asi nahlasil a budes mit klid. Teda pokud ti kvuli tomu nezvedne najem…

  Odpovědět

 • TondaJ

  5 listopadu, 2011

  Jo, kromě splnění zákonné povinnosti jde samozřejmě i o zvednutí nájmu 🙁 resp. placení poplatků na další osobu. V baráku nejsou měřáky, takže „záloha na služby“ je vlastně nevratný poplatek. Což se mi kvůli 2 dennímu pobytu té osoby navíc už platit nechce (je to asi 2500 Kč na osobu bez elektřiny kterou platím sám). Na druhou stranu pochopitelně nějakou vodu ty 2 dny spotřebovává.

  Odpovědět

 • tom

  7 listopadu, 2011

  Hmmm, tak v tom pripade bych se na to asi vykaslal a bral to jako navstevu. Platit 2500 navrch za cca 8 dni v mesici mi prijde dost neprimereny. I kdyz chapu, ze pokud tam nejsou meraky, tak by se moh nekdo vztekat… Ale pri nejhorsim mas papir, ze si plati nekde nejaky jiny bydleni.

  Odpovědět

 • Ludmila Herrmanová

  12 května, 2024

  Prosím o upřesnění kolik podnájemníků je pro velikost bytu 2+1, jak je to možno posuzovat? A jak se bránit tomu, že byty takové velikosti si majitelé obsazují i 7 až 8 podnájemníky. Je to problém našeho SVJ, my ostatní jim musíme trpět jejich někdy i nevybíravé chování. Děkuji

  Odpovědět