EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: Petr Zámečník

26. 09. 2008

1 komentář

PANEL… aby panelové domy nespadly

 


 

Není panelový dům jako panelový dům. Některým k rozpadnutí stačí málo… a jiné jsou opravené. Bydlet v zrekonstruovaném panelovém domě je mnohdy příjemnější než v novostavbě. Umakartové jádro lze vyměnit za kvalitní koupelnu, hluk sousedů lze ztišit použitím vhodné zvukové izolace a zateplením se sníží i energetická náročnost domu. Jen na to mít peníze…

Rozlehlá panelová sídliště se rozhodl pomoci zpříjemnit i stát. Vytvořil proto několik programů, které již řadu let pomáhají financovat opravy a rekonstrukce panelových domů.

PANEL

V rámci programu PANEL lze získat dotaci k úroků úvěru nebo levnou záruku. Zatímco dotace úroků je snadno představitelná, k čemu slouží záruka se družstevníci a majitelé domů dozvídají zpravidla až v okamžiku, kdy ji potřebují. K čemu záruky slouží?

Hlavním cílem záruky v programu PANEL je umožnit přístup vlastníkům panelových domů k bankovním úvěrům. Poskytnutím záruky přebírá ČMZRB, která je vydává, část rizika poskytovatele úvěru a zvyšuje tím bonitu žadatele o úvěr. Tím jednak zvyšuje šanci na získání úvěru a v druhé řadě snižuje výslednou úrokovou sazbu.

Úroková dotace

V rámci programu PANEL lze zažádat o dotaci úroků. Maximální výše dotace je v letošním roce 2 procentní body, v minulých letech s vyššími úrokovými sazbami dosahovala až ke 4 procentním bodům.

Výše dotace se počítá jako rozdíl aktuální splátky úvěru a splátky úvěru s úrokovou sazbou nižší o 2 procentní body. Kupříkladu u milionové hypotéky se splatností 15 let (maximální doba, na níž se dotace poskytuje) s úrokovou sazbou 5,82 % činí splátka 8 342 Kč měsíčně a dotace 1 035 Kč.

Maximální výše dotace se počítá z rozlohy bytů v panelovém domě – dotovaná část úvěru nesmí přesáhnout 5 500 Kč/m2 podlahové plochy bytů. Je-li úvěr vyšší, dotace se počítá jen z části úvěru.

Úrokovou dotaci vyplácí Státní fond rozvoje bydlení.

Záruky

Získat záruku v rámci programu PANEL je poměrně levné – záruku ve výši 80 % jistiny úvěru pořídíte za 0,3 % z výše záruky. To se týká získání záruk pro čerpání úvěrů u bank, které mají s ČMZRB uzavřenu smlouvu „o podmínkách poskytování záruk zjednodušeným způsobem“. V opačném případě žadatel zaplatí 0,4 % p. a. z hodnoty záruky (to odpovídá slevě ve výši 1,8 % p. a. oproti běžným „záručním“ podmínkám).

Banky spolupracující na realizaci programu PANEL

 

  P-záruka PANEL

  M-záruka PANEL

Dotace na úhradu úroků

  Česká spořitelna

 ANO

 ANO

 ANO

  Českomoravská stavební spořitelna

 ANO

NE

 ANO

  Československá obchodní banka

 ANO

 NE

 ANO

  GE Money Bank 

 ANO

 NE

 ANO

  Hypoteční banka 

 ANO

 NE

 ANO

  Komerční banka 

 ANO

 ANO

 ANO

  Raiffeisenbank 

 ANO

 NE

 ANO

  Raiffeisen stavební spořitelna 

 ANO

 NE

 ANO

  Oberbank AG – pobočka Česká republika 

 ANO

 NE

 ANO

  Stavební spořitelna České spořitelny 

 ANO

 NE

 ANO

  Volksbank

 ANO

 NE

 ANO

  Modrá pyramida stavební spořitelna 

 ANO

 NE

 ANO

  Waldviertler Sparkasse von 1842 

 ANO

 ANO

 ANO

  Wüstenrot stavební spořitelna

 ANO

ANO

 ANO

  Wüstenrot hypoteční banka

 ANO

 NE

 ANO

Zdroj: ČMZRB

Maximální výše úvěru, na který lze záruku získat, je stanovena na 10 mil. Kč.

V letošním roce záruky zřejmě zatím příliš čerpány nebyly, neboť ČMZRB na svých stránkách uvádí volné kapacity ve výši ještě 40,97 %.

Dotace na opravy

Dotacemi na opravy bylo hrazeno 40 % skutečně vynaložených nákladů na opravu panelového domu. Jediným limitujícím faktorem byla maximální výše dotace 55 tis. Kč/byt v domě.

Minulý čas je na místě. Ke dni 26.9.2007 byly podány žádosti přesahující rozpočtované finanční prostředky, proto je Státní fond rozboje bydlení nucen zastavit příjem žádostí o podporu podle nařízení vlády č. 63/2007 Sb. dnem 27.9.2007. Žádosti doručené Fondu po tomto datu budou žadatelům vráceny,“
upozorňuje krátká zpráva na stránkách Státního fondu rozvoje bydlení… dotace je stále platná, ale nejsou peníze. A tak ani v letošním roce žádosti nejsou přijímány. Vzhledem k probíhajícím škrtům v rozpočtu nelze očekávat změnu ani v příštím roce.

Další dotační možnosti pro panelové domy

Poohlédnout se lze i po dalších dotačních možnostech pro rekonstrukci a opravy panelových domů. Jednou z adres může být Evropská unie a její fondy. Vyplatí se také sledovat dotace a programy vypisované obecními a městskými úřady, neboť i jejich zájmem je zlepšení životních podmínek obyvatel na jejich území – a dotace na renovaci panelových domů jsou jednou z možností.

Podělte se o vaše zkušenosti s čerpáním dotací v diskusi.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Michal

    2 května, 2009

    v panelovém dome kdo dotaci nechtěl a nebo si platil hotově mají tito lidé nárok vůbec vidět co co za společenství bylo tajně udělano -neni to na ně podvod

    Odpovědět