EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: Luboš Svačina

13. 07. 2009

1 komentář

Podíl klientů žádajících o hypotéku na výstavbu roste

 


 

Hypotéku lze využít k financování téměř čehokoli, nicméně asi nikoho nepřekvapí, že dlouhodobě mají klienti největší zájem o financování koupě nebo výstavby bytu či rodinného domu. Zájem je také o hypotéky sloužící k refinancování stávajících hypoték, u kterých klientům končí doba fixace. I přesto, že pro některé hypoteční banky jsou tito klienti významnou cílovou skupinou, na kterou zaměřují svou pozornost, podíl "refinančních hypoték" na celkovém množství nově poskytnutých úvěrů je stále relativně malý, jak naznačují následující data.

Dlouhodobé statistiky FINCENTRUM HYPOINDEXu ukazují, že podíl klientů žádajících hypotéku za účelem koupě či výstavby bytu či domu číní 80 – 90 % všech nově uzavřených hypotečních obchodů. Pouhých 10 – 20 % připadá na zbývající varianty financování (refinancování dosvadních úvěrů, vypořádání dědických podílů či rekonstrukce nemovitosti). Bohužel data shromažďovaná od jednotlivých bank v rámci FINCENTRUM HYPOINDEXu blíže nerozlišují účel financování.

Tip: Více o účelovosti hypotečních úvěrů se dočtete v článku " Na co všechno je možné použít hypotéku? "
 
Poměr mezi jednotlivými variantami financování se v průběhu času mění. Vývoj v preferencí klientů ilustruje graf č. 1. Za posledních 12 měsíců pozorujeme téměř konstantní zájem o financování koupě nemovitosti. V květnu letošního roku to bylo 63 %, tedy 2587 úvěrů z celkového počtu 4107 všech nově poskytnutých hypoték. Co je však bezpochyby zajímavé je vytrvalý nárůst počtu klientů, kteří čerpají hypotéky na výstavbu. S výjimkou letošního ledna tento trend trvá již od srpna loňského roku. Čím to?

Graf 1: Vývoj zájmu klientů o jednotlivé varianty účelového financování (2003 – 2009)
 
Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Důvodů je nejspíše celá řada. Jedním z faktorů, který může mít vliv na rozhodování klientů, je pozitivní vývoj cen stavebních materiálů a prací, které po několikaletém vytrvalém růstu začaly vloni v létě stagnovat, či spíše v některých případech dokonce výrazně klesat (cihly, izolační materiály atp.). Je možné, že tato změna dokázala některé klienty motivovat k tomu, že se pustili do výstavby. Kromě toho v některých lokalitách došlo spolu s poklesem cen nemovitostí také ke korekci cen stavebních pozemků. 

REKLAMA

Graf 2: Vývoj cen stavebních prací

Zdroj: Český statistický úřad (ČSÚ)


Vyloučena však není aní možnost, že rostoucí podíl hypoték na výstavbu je dán pouze zmenšujícím se zájmem o "ostatní" varianty financování, jenž je zcela evidentní. Přičemž klesající zájem o "ostatní hypotéky" je tím víc překvapující, když si uvědomíme, že nezanedbatelnou část tvoří pravděpodobně hypotéky určené k refinancování stávajících úvěrů. Tento trend jde naprosto v rozporu s očekáváními některých bank, které na "přeběhlíky" cílí svou pozornost.  

O důvodech, které mohou mít vliv na rostoucí podíl "stavebních hypoték" můžete diskutovat pod článkem. Pomůckou mohou být také data o volbě účelovosti v závislosti na volbě doby fixace (grafy číslo 3 a 4). I když částečně protichůdný vývoj v jednotlivých variantách možná dává více otazníků než odpovědí.

Graf 3: Účelovost nově uzavřených hypoték s jednoletou fixací

 


Graf 4: Účelovost nově uzavřených hypoték s pětiletou fixací

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

REKLAMA

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením "FINCENTRUM HYPOINDEX" a uvedením zdroje "Hypoindex.cz" (v případě internetových médií s aktivním proklikem na
http://hypoindex.cz/ ).    

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • ibid

    13 července, 2009

    a tady to podle mě souvisí s přemrštěnými cenami bytů a spousta lidí si uvědomila, že za stejnou cenu si dokáže pořídit domek. Jediné, co tento trend brzdí, jsou ceny pozemků a omezené lokality s dobrou dostupností MHD do Prahy, především vlaky. Ceny domu na klíč jsou cca 3x vyšší, než když si to člověk zorganizuje sám…

    Odpovědět