EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Text: Jakub Kulda

04. 12. 2009

4 komentáře

Podpora mladým: Úvěr 300 za 2 %

 


 

Státní fond rozvoje bydlení je institucí, která shromažduje a následně alokuje finanční prostředky určené na podporu bydlení. Fond podporuje dle jednotlivých programů soukromé a obecní investice do výstavby bytů, oprav a modernizace bytů a výstavby technické infrastruktury. Mezi v současnosti medializovanějšími programy jako je např. Nový panel či Zelená úsporám se nachází i tradiční program Státního fondu rozvoje bydlení, který se zaměřuje na podporu mladých občanů – Podpora mladých.

 Program Podpora mladých nabízí 3 podprogramy – Úvěr 300, Úvěr 200 a Úvěr 150, v současnosti je však aktuální pouze program Úvěr 300, pro zbylé dva programy nebyly v rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení na rok 2009 schváleném Poslaneckou sněmovnou přiděleny finanční prostředky.

Podstatou programu je poskytnutí nízkoúročeného úvěru na krytí nákladů spojených s pořízením či modernizací bydlení   osobám mladším 36 let. Jednotlivé podprogramy se liší výší úvěru, úrokovou sazbou, dobou splatnosti či okamžikem, kdy musí být zahájeno čerpání úvěru.

 

Úvěr 300

Úvěr 200

Úvěr 150

Max. výše úvěru

300 000 Kč

200 000 Kč

150 000 Kč

Úroková sazba

2 %

2 %

2 %

Doba splatnosti

20 let

10 let

10 let

Zahájení čerpání úvěru

do 2 let

do 2 let

do 1 roku

Max. doba čerpání úvěru

3 roky

3 roky

2 roky

V současnosti jediná disponibilní forma podpory pro mladé tedy představuje možnost získání úvěru do maximální výše 300 tisíc Kč, který se úročí dvěma procenty ročně a je splatný nejdéle 20 let. Splácení úvěru může být na žádost příjemce odloženo na 10 let ode dne, kdy bylo započato čerpání úvěru. Během tohoto odkladu pak příjemce splácí pouze úrok, ale celková doba splatnosti nesmí přesto překročit 20 let. Při neočekávaných událostech, jako jsou např. sociální či rodinné důvody, je možné požádat o přerušení splácení jistiny úvěru, nejdéle však na dobu 2 let.

Za bonus tohoto programu může být považováno snížení jistiny úvěru o 30 tis. Kč (na základě žádosti), dojde-li po uzavření úvěrové smlouvy k narození či osvojení dítěte.

Tento program je dostupný jak pro svobodné, tak v manželství žijící osoby. Pro samostatně žijící osoby je podmínkou pro dosažení finančních prostředků z tohoto programu nedosažení 36. roku věku v roce, kdy je podávána žádost, a trvalá péče o nejméně jedno nezletilé dítě (může se jednat i o dítě osvojené). U osob žijících v manželství musí být alespoň jeden z manželů v roce podání žádosti mladší 36 let, není však rozhodující, který z manželů žádost o úvěr podá.

Úvěr nemůže být poskytnut osobě, která nebo jejíž manžel či manželka je již vlastníkem nemovitosti (bytu, bytového domu, rodinného domu) nebo nájemcem družstevního bytu, žádala-li již dotyčná osoba o poskytnutí úvěru v minulosti či byl již na daný objekt dříve od Státního fondu na podporu bydlení úvěr poskytnut.

Úvěr může být využit na financování výstavby či koupi nemovitosti (bytu, rodinného domu s jedním bytem) aniž by byla limitována velikost této nemovitosti, změnu stavby z nebytových prostor na bytové, či k úhradě členského vkladu do bytového družstva, který je spojen s pronájmem družstevního bytu.

Při financování výstavby či koupi nemovitosti je třeba dbát, aby bylo užívání finančních prostředků zahájeno až po jejich přijetí na účet, jakékoliv úhrady, které by byly zrealizovány před datem přijetí finančních prostředků, by nebylo možno uznat jako čerpání úvěru.

Zajištění úvěru má nejčastěji podobu závazku ručitele, ale může být dohodnuta i jiná standardní forma zajištění. Výhodou pro žadatele o úvěr je skutečnost, že zajištění zástavou na nemovitost je zpravidla ponecháno hypoteční bance, čímž není bráněno žadateli složit potřebné finanční prostředky z více možných zdrojů.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jana Šiklová

  25 prosince, 2009

  Děkuji firmě Company Management za příjemně prožité vánoce.
  Dostala jsem se do obtížné situace, uvalili mi exekuci na dům a veškerý majetek. Naštěstí díky milým lidem z Company Management http://company-management.eu/nabidka/ jsem si krátkodobě půjčila 20 000 EUR, dluhy jsem splatila. Jen díky Company MAnagement jsem stihla napéct pečivo, koupit dárky pro moje děti a oslavit vánoční svátky v pohodě a bez dluhů.
  Je to velmi jednoduché, půjčíte si a zároveň investujete trochu peněz na vysoký úrok, investované peníze vám splátí splátky půjčky a vy nic splácet nemusíte.
  Je to naprostá novinka, v Irsku je to už běžné a brzo to bude běžné všude ve světě. Půjčíte si a splácet nemusíte. Buďte mezi prvními, kdo vyzkouší tuhle novinku na trhu. čím více si půjčíte, tím víc vyděláte, tak to prostě je. Z pohodlí domova vyplníte formulář na internetu a Silvestra už můžete slavit bez obav a dluhů s plnou kapsou peněz !! Krásné prožití vánočních svátků přeje Jana Šiklová

  Odpovědět

 • úvěr bez splácení

  1 ledna, 2010

  tak ty mas taky dost :)))

  Odpovědět

 • DANECEK

  14 prosince, 2011

  Ty jsi kus píče vole.

  Odpovědět

 • tom

  15 prosince, 2011

  Predpokladam, ze to nebyla reakce na ten 2 roky starej clanek…?! No jestli jsi tim ale myslel tu Janu Šiklovou, tak bych se nebranil ani drsnejsim vyrazum.

  Odpovědět