EUR 25.325

USD 23.768

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.325

USD 23.768

Text: Pavel Řehulka

16. 09. 2010

7 komentářů

Poplatek za popelnice: Má platit pronajímatel, nebo nájemce?

 


 

Nájemci poukazují na text nájemní smlouvy, která je často napsaná tak nešikovně, že není jasné, jaké služby jsou v nájemném hrazeny. A pronajímatelé na druhé straně tvrdí, že odpady produkuje nájemce a on s nimi tedy nemá nic společného… a ani je tedy nebude platit.

Kdo má pravdu?

Pro mnohé je překvapením, že záleží na tom, kde se byt nachází. Způsob výběru poplatků za odpad je totiž v každé obci jiný.

Zákon č. 565/1990 Sb. o místních poplatcích umožňuje obcím, aby na svém území zavedly formou obecně závazné vyhlášky povinnost platit „místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů“.

Tento místní poplatek potom platí každá fyzická osoba, která má v obci trvalý pobyt, nebo která má ve vlastnictví stavbu určenou k individuální rekreaci, ve které není hlášena k trvalému pobytu žádná fyzická osoba. Vyhláška může okruh plátců zúžit a některé skupiny od poplatku osvobodit.

Tento postup platí v mnoha městech (Brno, Liberec, Olomouc, Ostrava), stejně tak je ale populární poplatek za komunální odpad podle zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech. ¨

REKLAMA

V této variantě je poplatníkem každá fyzická osoba, při jejíž činnosti vzniká komunální odpad, a plátcem poplatku je pak vlastník nemovitosti, kde vzniká komunální odpad. Jde-li o budovu, ve které vzniklo společenství vlastníků bytových jednotek podle zvláštního zákona, je plátcem toto společenství. Plátce poplatek rozúčtuje na jednotlivé poplatníky.

Třetí variantou je potom smlouva mezi obcí a jednotlivými občany. Tato smlouva musí být uzavřena písemně a musí obsahovat výši úhrady. Vybírá-li obec tuto úhradu, nemůže stanovit poplatek za komunální odpad ani místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. Vždy tedy platí, že obec nemůže současně pro občana stanovit více poplatků za odpady, ale vždy pouze jeden.

Rozhodujícím faktorem pro to, kdo bude platit poplatek za odpad produkovaný v pronajatém bytě, je tedy jak vyhláška v místě, kde se byt nachází, tak vyhláška v místě, kde má nájemce hlášený trvalý pobyt.

Povinnost zaplatit poplatek za odpady se totiž může v jednom bytě vztahovat jak na pronajímatele, tak na nájemce: Pokud se byt nachází v místě, kde je povinnost platit poplatek za komunální odpad, zaplatit jej musí vlastník bytu, tedy pronajímatel. Pokud ale v bytě bydlí nájemce, který je hlášen k trvalému pobytu jinde – a zde se poplatková povinnost vztahuje k trvalému bydlišti – musí zaplatit místní poplatek ve „své“ obci také. (Může zde ale předložit doklad o placení poplatku v jiné obci a od dvojího placení pak bude osvobozen.)

REKLAMA

Nájemní smlouva může sice určit, zda bude poplatek platit nájemce či pronajímatel (bez ohledu na to, co stanoví vyhláška), pro obec je ale vždy rozhodující, zda byl poplatek zaplacen či nikoliv. Nebude-li poplatek zaplacen osobou, která je k tomu podle vyhlášky povinna, bude jej po této osobě také vymáhat… bez ohledu na to, že se někdo jiný smluvně zavázal poplatek za dotyčného zaplatit.

Každý pronajímatel i nájemce by si tedy ve svém vlastním zájmu měl zjistit, jaká pravidla platí v jeho obci… a každý rok si pohlídat, zda byl poplatek za popelnice skutečně zaplacen.

Autor článku je autorem investičního kurzu "Jak kupovat a pronajímat byty".

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • ekologický člověk kompostuje

  18 září, 2010

  sypu odpad na kompost a neplatím ani korunu. Hnojím s tím jahody, který prodávám v Praze a vydělávám tak na odpadcích těžký prachy

  Odpovědět

 • smile

  1 října, 2011

  tak to chci videt jak kompostujete petflašky nebo sklo 🙂 za to by byla nobelovka 😉

  Odpovědět

 • franta

  18 září, 2010

  To toho odpadu musite vyprodukovat neuveritelne mnozstvi, aby jste na vasich zahnojenych jahodach vydelal „tezky“ prachy.

  Odpovědět

 • Radek

  3 října, 2011

  A co teprv práce a půdy 🙂

  Odpovědět

 • princeznickaa@centrum.cz

  19 března, 2014

  Dobrý den,jsem samoživitelka,mám 1 dítě,žiji s přítelem v jedné domácnosti,chodím na půl úvazku do práce,mám nárok na sociální pomoc při platbě za komunální odpad?Co rozhoduje?Děku­ji,Večeřová

  Odpovědět

 • Jana Smitkova

  11 března, 2019

  dobry den,jsem 62 leta inv.duchodkyne a bydlim u syna v druzstevnim byte.S nami zde bydli i 26 leta,vydelecne cinna dcera,ktera neplati vubec nic,cast najemneho,proste vubec nic,dokonce nam krade i nase potraviny.Vystehovat se nechce.Nyni nechce ani uhradit za sebe komunalni odpoad,co mame delat? Uz nechceme ani nemuzeme donekonecna za ni vse platit,ona na nas jen parazituje,velmi prosim o radu,dekuji za laskavost,jsme bezmocni.

  Odpovědět

 • Stanislav

  31 března, 2022

  V roce 1990 mi bylo zrušeno právo užívání družstevního bytu a.s.b.d.Mir v TP.A dlužím za odpad paní Mudrová s Měst úřadu v Duchcově.Mi zdělila.Ze mě nemohla v reg.narodnim dohledat.Ja sem řekl že na ubyt.smlouvy pro důchodce nedávají.A navíc užívání bytu mi bylo zrušeno nato neodpověděla!Jen řekla kde teď bydlím čestné prohlášení Odpoustej odpad ale ne ze zpetnou platnosti .Poštu sem sy nemohl vybírat nebod byt mi byl odebrán.A chtěj odpad za (teď se podržet)za rok 2016 až 2021.Exekutor stihl i jejich obhájce města Zuna kancelář Teplice Ruska ulice.Stihli posílat upomínky zaplacení pak i soud v Teplicích uvalit exekuci v roce 2022.behem 2a půl měsíce.Dam podnět policii zda někdo nezneužil své pravomoce jako úřední osoba atd na exekutora se nemá cenu obracet ani na soud.Nebod zkoumat právnost exekuce nebudou Muslimský že na víně je někdo s úřadu měst.v Duchcově A odnej vymáhat dluh co on svim postojem zavinil.Radu města sem požádal o vidlemi o odpuštění dluhu Aby símě zaradila do bodu programu jednání .Teď se bojím že u babičky kde už nebydlím od 25let a bydlí tam někdo jinej přijdou naky poplatky Pokud to zákon umožňuje?Dvojí vybírání poplatků tak Jeto svinstvo!!!!!Jemi 65let.730601274 Stanislav Sleier Safarikovo náměstí Ústí nad Labem

  Odpovědět