EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

Text: Petr Zámečník

29. 06. 2011

3 komentáře

Přistěhovat se do vašeho bytu? Žádný problém

 


 

Změnit si trvalé bydliště je velmi snadné. Stačí zajít s titulem opravňujícím k užívání bytu na obecní úřad a nahlásit změnu. Titulem opravňujícím k užívání bytu může být doklad o koupi bytu, doklad o převodu podílu v bytovém družstvu s právem užívat bytovou jednotku nebo nájemní smlouva. Víc nepotřebujete.

Obecní úřad na základě obdržených dokumentů, které ani nearchivuje ani není oprávněn posuzovat jejich pravost, nového trvale bydlícího přihlásí a následně zašle informaci o přihlášení osoby majiteli objektu. Jenže…

Je-li byt či dům v osobním vlastnictví, na základě informace z katastru nemovitostí může obecní úřad dohledat konkrétního majitele a jemu informaci o nově registrované osobě zaslat. Ten tak informaci o přihlášení nové osoby získá. Je-li ale byt v družstevním vlastnictví, dostane informaci družstvo – a majitel konkrétní jednotky (resp. nájemce a družstevník v jedné osobě) se o změně pravděpodobně nedozví.

Vyžaduje-li obecní úřad kromě smlouvy další dokumenty, např. souhlas majitele bytu či domu, činí tak bez jakéhokoli zákonného podkladu. Jak nám sdělil pracovník evidence obyvatel městského úřadu jedné pražské městské části, v případě, kdy by si nájemník stěžoval proti postupu úřadu, ve správním řízení by uspěl.

Potíž s evidencí… exekuce

Mít či nemít trvalé bydliště na konkrétní adrese nikterak neopravňuje "trvale bydlícího" k žádným právům, natož k právu užívat byt k bydlení. Z tohoto pohledu může být majitel bytu v klidu a nehrozí mu žádný postih, když "přistěhovalce" v bytě bydlet nenechá. Háček je jinde… exekuce.

REKLAMA

Exekutoři při dohledávání dlužníků využívají mimo jiné databáze evidence obyvatel. A mají-li důvodnou domněnku, že se dlužník zdržuje na místě trvalého bydliště, může zajistit majetek, který v bytě najde. Navštíví-li vás v době, kdy jste doma, máte štěstí. Tedy pokud můžete důvěryhodně prokázat, že jste vy uživatelem bytu a že osoba, kterou exekutor hledá, v bytě nebydlí – a nikdy nebydlela. Exekutor ovšem na vaše pozvání čekat nemusí.

V případě, kdy exekutor označí váš majetek, jste to vy, kdo musí prokazovat, že patří vám a nikoli povinnému – dlužníkovi.

Výhodou je, že osoba je v místě trvalého bydliště evidována v domě, nikoli v konkrétním bytě. Exekutor se tak sice z databáze evidence obyvatel dozví, ve kterém domě by se mohl dlužník zdržovat, nedozví se ale byt, kde ho má hledat. Samozřejmě pokud se nejedná o rodinný dům nebo tuto informaci nezíská z jiných zdrojů.

Jak se stát "spolubydlícím"

Získat trvalé bydliště na konkrétní adrese není nijak složité. Stačí si kupříkladu padělat nájemní smlouvu. Ta nemusí mít notářsky ověřené podpisy a bez nich nemá obecní úřad nejmenší šanci zjistit, zda je nájemní smlouva pravá či falsifikát. Jistě, padělatel se dopouští trestného činu podvodu, ale to vás před následky neochrání.

REKLAMA

Majitel nemá přitom příliš příležitostí se o nově přihlášeném včas dozvědět. Lze si sice zažádat o výpis aktuálně přihlášených osob v konkrétním domě, ale tak snadné to není. Je-li majitelů domu více, např. sdružených ve společenství vlastníků jednotek, musí s výpisem přihlášených osob souhlasit všichni vlastníci. Jednodušší je to v případě družstevního domu, kde stačí, aby o výpis zažádalo družstvo.

Jak se zbavit "spolubydlícího"

Zbavit se "přistěhovalce" není těžké, ale je to zdlouhavé. V prvé řadě je nezbytné na obecní úřad doručit dokumenty prokazující neoprávněnost bydliště přihlášené osoby – např. potvrzení od družstva, že s "falešným" nájemníkem neuzavřelo nájemní smlouvu nebo že smlouva již není platná, v případě majitele bytu v osobním vlastnictví by mělo být postačující čestné prohlášení.

Obecní úřad následně zahájí správní řízení. Pokud neoprávněně přihlášený nekomunikuje nebo není možné dohledat jeho skutečné bydliště a nemá datovou schránku, pak se řízení o zrušení trvalého bydliště protahuje. Rozhodnutí tak lze očekávat nejdříve za měsíc. Nejpozději musí obecní úřad rozhodnout o výsledku do 60 dnů.

Perličkou je, že majitel nemovitosti ani není účastníkem správního řízení. O výsledku se tak v konečném důsledku ani nemusí dozvědět.

Proč by to kdo dělal?

Nabízí se poslední otázka: Proč by se někdo přihlašoval někam k trvalému pobytu? Důvodů může být několik. V českých krajích je jedním z nabíledni závist a pomsta. Proč nepřihlásit do bytu patřícího někomu, kdo se mi nelíbí, některého z mnoha českých chronických dlužníků a trochu mu nezkomplikovat život?

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • CREDO

  29 června, 2011

  S tím souhlasem majitele – je nutný k podnájemní smlouvě (§719 obč.z.).
  Je potíž, že když si přes inzerát hledáte byt, tak většina lidí těmto nájemním věcem nerozumí (vsadím se, že 90% lidí nechápe rozdíl mezi nájemní a podnájemní smlouvou, že družstevník není majitel bytu a podobné záludnosti). Takže přijdete na prohlídku, dohodnete se s \“majitelem\“, podepíšete nájemní smlouvu – vzor stáhnete odněkud s internetu.
  A vlastně často ani jedna strana (\“majitel\“ ani \“nájemník\“) netuší, že smlouva je neplatná, protože se jedná o podnájemní vztah (\“majitel\“ není majitel, ale nájemce, a \“nájemce\“ není nájemce, ale podnájemce).
  Nemám s tím zkušenosti, ale zajímalo by mě, jestli na obecním úřadě v odboru evidence obyvatel koukají do katastru, kdo je vlastníkem, a tím pak odhalí, že \“nájemní smlouva\“ je ve skutečnosti podnájemní smlouvou, a bez souhlasu vlastníka neplatná.

  Odpovědět

 • CREDO

  29 června, 2011

  „Majitel nemá přitom příliš příležitostí se o nově přihlášeném včas dozvědět.“ – obecní úřad musí ze zákona poslat vlastníkům oznámení, takže se dozví (nevím, ale jestli neposílají do vlastních rukou – když nejste doma a nepřevezmete, pak se dopis vrátí na úřad a vy se nic nedozvíte)
  A ten poslední odstavec myslíte vážně? Nejprve píšete, že trvalé bydliště se váže na dům, a ne na byt, a pak strašíte čtenáře, „proč nepřihlásit do bytu“….
  Navíc té poznámce nerozumím, já jako závistivý záškodník nemůžou někam přihlásit třetí osobu (chronického dlužníka), můžu přihlásit jen sebe.

  Odpovědět

 • CREDO

  29 června, 2011

  Rozumím obavám opatrných majitelů bytů, protože bohužel exekuční řád je neúprosný, ale…
  Exekutor může vejít do jakéhokoli bytu, o kterém má poznatky, že se v něm dlužník zdržuje a má v něm umístěný svůj majetek. Takže stačí, aby exekutor požádal o součinnost banky, fondy, plynárnu, elektrárenskou společnost, pojišťovny, distributory periodik, Českou poštu, přepravní společnosti (DPD, PPL) ….. a oni mu musí naprásknout korespondenční adresu, kterou u nich má dlužník evidovanou – to obvykle bude adresa skutečného bydliště (i když formálně trvalé bydliště bude někde jinde). Takže exekutor si ten byt stejně najde, i když na té adrese trvalé bydliště dlužník nemá.
  Museli byste nájemníkovi preventivně zakázat, aby nevyvěšoval na domovní schránku své jméno, aby si nepojišťoval domácnost, nepředplácel noviny, aby si výpisy z bankovního účtu a faktury za telefon nechal posílat někam jinam (třeba na P.O.Box), a pokud možno, aby se nevybavoval se sousedy a nikomu v domě se nepředstavoval…
  Asi každý rozumný člověk chápe, že shora uvedené je nemožné, trapné a hloupé.
  A jsme u rovnosti smluvních stran – když za *TRŽNÍ NÁJEMNÉ* pronajímáte svůj byt, musíte nájemníkovi poskytnout za ty prachy adekvátní protihodnotu, a není možné, pronajímaný byt redukovat na jakousi dražší ubytovnu, kde má nájemník právo jen přespávat. Nepochybně k užívání bytu náleží všechna další práva (možnost si pojistit domácnost, nechat si tam posílat poštu a také zaregistrovat trvalé bydliště).
  Poslední dvě poznámky:
  1) někteří majitelé to řeší ujednáním v nájemním smlouvě, které zakazuje nájemníkovi umístit v domě trvalé bydliště – takováto ujednání jsou podle mě neplatná
  2) mnoho pražských družstev (jak je to mimo Prahu nevím) má ve stanovách zákaz umisťování trvalého bydliště podnájemníkům – jak je to s platností si nejsem jistý, ale platí samozřejmě, že pokud družstvo nedá souhlas pronajímatele, tak podnájemní smlouva je neplatná a podnájemník si na obecním úřadu trvalé bydliště stejně nezaregistruje.

  Odpovědět