EUR 25.375

USD 23.385

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.385

Prodej či pronájem nemovitostí manžely: Nutný souhlas obou

 


 

 

Chybně uzavřených smluv v důsledku neznalosti základních právních principů běhá po ČR stovky. Jejich chybné nastavení se často projeví při sporu mezi smluvními partnery, anebo je zastaví kupříkladu Katastr nemovitostí.

Je logické, že vlastníky nemovitostí jsou právě manželé velmi často. Samozřejmě platí též alternativa, že vedle společného majetku obou manželů jsou vlastníky nemovitostí též jednotlivci. Povětšinou jde o ty, kteří koupili nemovitost za svobodna, anebo o ty, kteří si z nějakého důvodu u konkrétní transakce zúžili společné jmění manželů.

Základní právním principem je to, že s jakýmkoli nakládáním s majetkem musí všichni spoluvlastníci souhlasit

Základní princip je skutečně jednoduchý, a přesto se často porušuje. Jestliže nemovitost vlastní více subjektů, tak jakékoli transakce s ní musí být odsouhlaseny právě všemi spoluvlastníky. V případě prodeje nemovitostí zapsaných do katastru nemovitostí je vše víceméně jasné. Pokud by některý z manželů prodával nemovitost v SJM sám, tak katastr nemovitostí takový převod jednoduše neprovede. V podstatě sám katastr zde zafunguje jako semafor a celou transakci zavčas zastaví.

U pronájmů nemovitostí ve společném jmění manželů je situace jiná v tom, že žádný jiný subjekt kromě pronajímatele a nájemce v celé transakci nefiguruje. Obsah nájemní smlouvy si sjednávají obě smluvní strany. Tyto smlouvy tudíž nejsou nikým kontrolovány ani ověřovány. Nájemce by se měl ve vlastním zájmu ujistit, zda nemovitost je buď ve vlastnictví jednotlivce, anebo je vlastníků více. V prvním případě je samozřejmě nutné podepsat nájemní smlouvu právě s vlastníkem, zatímco v případě druhém je nutné si vyžádat písemný souhlas obou spoluvlastníků (tedy v našem případě manželů).

REKLAMA

Spory mezi manželi mohou být zásadní a nájemce o nich vědět nemusí

Proč by si měl takové věci hlídat především nájemce? Zejména z toho důvodu, že manželé mohou být mezi sebou ve sporu a rozhodnutí jednoho ten druhý rád zhatí. Nájemce by se tudíž měl nejprve ujistit, kdo nemovitost vlastní (například tím, že požádá o výpis z listu vlastnictví k předmětu nájmu), a následně si se všemi spoluvlastníky odsouhlasí fakt, že nemovitost je k pronájmu skutečně určena a odsouhlasena.  Pak nic nebrání k podpisu nájemní smlouvy. 

Pokud by nájemní smlouva nebyla podepsána oběma manželi, může to vést až k neplatnosti smlouvy a je pravděpodobné, že by nájemní vztah rychle skončil. Podobné je tomu i v případě prodeje. Je dobré se tudíž dopředu se všemi dohodnout, aby byl průběh celé transakce hladký.

Společné jmění manželů lze měnit jak u již nabytého majetku, tak i toho pořizovaného

Manželé mohou zužovat nebo rozšiřovat rozsah společného jmění manželů. Zdůrazňuji, že toto lze učinit pouze ve formě notářského zápisu. Důvod pro tuto striktní podmínku je velmi dobře vysvětlitelný. Jelikož jde o zásadní dokumenty týkající se majetku manželů, je návštěva notáře a vyhotovení takové dohody v podobě notářského zápisu bezpochyby ospravedlnitelná.

Měnit rozsah společného jmění lze přitom na již pořízený majetek. Pochopitelně tak lze měnit společné jmění manželů i u již existující a zapsané nemovitosti v katastru. Postup je podobný. Opět se u notáře sepíše dokument a ten se v požadované podobě doručí na katastr nemovitostí. Po provedení zápisu bude patrné, jak je nyní upraveno vlastnictví ke konkrétní nemovitosti.

REKLAMA

SJM se zužuje zejména při prodeji bytu pořízeného před manželstvím a nákupu dalšího

Podobně lze dopředu upravit budoucí nákup nemovitosti pouze jedním z manželů, přestože by jinak automaticky pořizovaná nemovitost do společného jmění spadla. Pokud se tak skutečně dopředu manželé dohodnou, tak tento konkrétní byt se na základě příslušného notářského zápisu stává výlučným majetkem právě jednoho z manželů.        

V praxi se toto často stává v situacích, kdy jeden z manželů vstupoval do manželství již s jinou nemovitostí pořízenou před sňatkem. Nyní tuto nemovitost prodává a kupuje nějakou jinou. Na koupi nové nemovitosti jsou výhradně použity finance z první nemovitosti a je vcelku logické, že chce být vlastníkem pouze tento manžel. Pak je opět výhodné se SJM adekvátně pracovat.

Příjmy z pronájmu bytu zdaňuje pouze jeden z manželů

Výše uvedené řádky snad dostatečně jasně poukázaly na to, jak postupovat v situaci, kdy jsou našimi smluvními partnery manželé, a jak v případě, kdy jsme manželi my a chceme zúžit či rozšířit SJM. A jak s daněmi?

Pronajímají-li byt manželé, tak se příjmy z pronájmu zdaňují v rámci paragrafu 9 zákona o daních z příjmů. Proti příjmům z pronájmu se postaví buď skutečné výdaje s pronájmem (častější varianta), anebo paušální výdaje ve výši 30 procent příjmů. Výsledkem je konkrétní základ daně, na který je aplikována patnáctiprocentní sazba. Jestliže jsou pronajímateli manželé, tak příjmy z pronájmu zdaňuje jeden z nich (nikoli oba rovnoměrně). Zákon nijak nespecifikuje, zda muž či žena. Jestliže je vlastníkem naopak pouze jedna osoba, tak tam to je jasné bez možnosti volby.

Podobné daňové pravidlo platí i pro prodej nemovitosti ve společném jmění manželů. Příjem z prodeje nemovitosti obsažené v SJM zdaňuje pouze jeden z manželů v rámci paragrafu 10 – Ostatních příjmů dle zákona o daních z příjmů. V případě, že nemovitost manželé vlastnili déle než pět let před jejím prodejem, tak lze dle paragrafu 4, odst. 1, písm. b využít osvobození od daně.

Loading

Vstoupit do diskuze 15 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • thm69

  27 října, 2011

  Převádět nemovitost v SJM jen jedním manželem je možné. Neplatnost úkonu podle § 145 odst. 2 Obč.Z. je pouze relativní (§ 40a Obč.Z.).

  Odpovědět

 • Radek

  27 října, 2011

  Co to znamená?

  Odpovědět

 • kate_te2

  18 listopadu, 2011

  Objekt vlastní 2 lidé, tzn.každý má 1/2, je možné prodat svou 1/2 někomu jinému, když spoluvlastník nesouhlasí s prodejem a ani ji nechce sám odkoupit?

  Odpovědět

 • Radek

  21 listopadu, 2011

  Ano, spoluvlastník má pouze předkupní právo. Pokud ho nevyužije, může si s prodejem vaší ideální poloviny nesouhlasit, jak chce, ale vy ji prodat můžete.

  Odpovědět

 • kate_te2

  28 listopadu, 2011

  Děkuji za odpověď, musím mít jako spoluvlastník jeho nesouhlas na papíře?Vůbec totiž nijak nereaguje, neodpovídá, nekomunikuje.

  Odpovědět

 • Radek

  29 listopadu, 2011

  V tom si nesjsem úplně jistý, ale řekl bych, že by mělo stačit prokázat, že jste mu nabídku zaslal (nebo doručil…).

  Odpovědět

 • kate_te2

  1 prosince, 2011

  Takže nejlépe přes právníka

  Odpovědět

 • Karel

  5 března, 2012

  je to vypovídající

  Odpovědět

 • Hampl

  19 září, 2016

  Dobrý den,
  mě by docela zajímalo, jak se to má, když jsou majitelé bytu dva druh a družka. Souhlas obou v nájmu je asi jasný, ale jak to pak je s daněním? Může taky danit jen jeden (na základě nějaké smlouvy) nebo daní oba polovinu?

  Odpovědět

 • prosba dotaz

  4 června, 2020

  Dobrý den .Jsou 2 spoluvlastníci .Může jeden z nich pronajímat svoji ideální polovinu další osobě musí mít jeho souhlas podpis?

  Odpovědět

 • pionbájem bytu manželce, která není vlastníkem bytu

  26 října, 2020

  Manžel je vlastníkem bytu,který zakoupil ještě před svatbou. Může manželce pronajmout byt zdarma nebo za symbolickou cenu, aby si pak mohla byt pronajímat sama za sebe ?

  Odpovědět

 • pronájem bytu manželce, která není vlastníkem bytu

  26 října, 2020

  Manžel je vlastníkem bytu,který zakoupil ještě před svatbou. Může manželce pronajmout byt zdarma nebo za symbolickou cenu, aby si pak mohla byt pronajímat sama za sebe ?

  Odpovědět

 • Bohouš

  17 ledna, 2023

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jestli je možné pokud jeden z manželů v průběhu roku zemře, rozložit přijmy z pronájmu v daňovém přiznání mezi oba manžele. Může to být výhodné (pokud to jde) kvůli daňovým odpočtům.

  Odpovědět

 • M.

  8 února, 2023

  Chtěla bych se zeptat, v jakých případech se platí daň z pronájmu bytu, je tam nějak určena minimální doba pronájmu, nebo i pár měsíců se musí danit?
  Co když část roku nemovitost využívá sám majitel a část roku nemovitost pronajímá?
  Jak doložit a určit daň?
  Děkuji

  Odpovědět

 • Hana

  19 října, 2023

  Dobrý den,

  prosím Vás, mám dotaz k uzavírání nájemní smlouvy.

  Byt je ve SJM. Nájemní smlouvu musí uzavřít oba manželé nebo stačí jeden z nich ?

  Moc děkuji za odpověď.

  Odpovědět