EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

Protipovodňový návod: co dělat před a po povodni

 


 

Jestli vám hrozí povodeň či nikoli, teoreticky zjistíte v povodňových mapách, které zveřejňuje Česká asociace pojišťoven na svých stránkách. Povodňové mapy také slouží jako praktický nástroj pro pojišťovny a stanovení výpočtu pojistného.

Pro určení rizika povodně se rozlišují 4 povodňové zóny:
1. Zóna – Povodně nehrozí a lokalita je z pohledu pojištění proti tomuto riziku bezproblémová.
2. a 3. Zóna – Jde o území, které je ohroženo možnou povodní. Sazby u pojištění mohou být navýšeny o rizikový příplatek
4. Zóna – Tato oblast je většinou nepojistitelná anebo jen za specifických podmínek. Například při navýšení terénu nebo protipovodňovém opatření
Zdroj: ČAP


Raději si zkontrolujte své pojistné smlouvy. Pokud máte starší smlouvu, nemusí krýt riziko záplavy a povodně. „K pojištění nemovitosti je také dobré mít sjednané pojištění proti sesuvu půdy. Velice často tato škoda vzniká právě v důsledku povodní, ale riziko nemusí být u některých pojišťoven zahrnuto v základu,“ upozorňuje Jolana Ackermannová z České asociace pojišťoven.

Musíte také rozlišovat, zda vás postihla povodeň nebo záplava. Záplava je z přívalových dešťů, srážek a bouří. Nezávisí na žádném toku. Kdežto povodeň vzniká vylitím řeky, potoku nebo říčky ze svého koryta. Některé smlouvy nekryjí obě rizika.

Když přijde velká voda

Když vaše obydlí zasáhne velká voda, okamžitě pojistnou událost oznamte pojišťovně. Využít můžete formulář na internetových stránkách pojišťoven nebo call centrum.

V případě, že již k zaplavení nemovitostí a v nich uložených movitých věcí došlo, potom je potřeba, abyste co nejrychleji začali zachraňovat poškozené věci. To znamená postupně je vyprostit ze zaplavených objektů a roztřídit na zničené nebo poškozené,“ doporučuje Dagmar Koutská z pojišťovny Allianz.

Než však začnete uklízet, škodu si raději vyfoťte. Pomůže to nejen vám, ale i pojišťovně. Zbytky poničených věcí ale ani pak nevyhazujte. Nechte je uložené na jednom místě, aby si je pak mohl prohlédnout, případně zdokumentovat pracovník pojišťovny.

Tip: Vyčerpávat, nebo nevyčerpávat vodu ze zatopeného sklepa?

Co potřebuje pojišťovna

„Než přijde pracovník pojišťovny, připravte si platnou pojistnou smlouvu, ze které budete požadovat odškodnění, seznam poškozených a zničených věcí, pořizovací doklady, účty a v případě poškození stavby její stavební plány a fotodokumentaci zničených nebo poškozených věcí,“ doplňuje Dagmar Koutská.

Pokud je škoda velká a vám nezbylo takřka nic, můžete pojišťovnu požádat o zálohu na pojistné plnění. Musíte si však o ni říct ihned při nahlášení pojistné události. Podle Jolany Ackermannové Pojišťovny se o vás pojišťovny také postarají a poskytnou náhradní ubytování v případě neobyvatelnosti místa trvalého bydliště a uhradí nad rámec pojistného plnění.  Částka bývá často omezená a pohybuje se kolem 30 tisíc korun.

Statistika
Statistiky České asociace pojišťoven (ČAP) dokládají, že zatímco z hlediska počtu pojistných událostí byly nejzávažnější povodně z roku 1997, kdy bylo pojišťovnám hlášeno 115 763 pojistných událostí a vyplaceno více než 8 mld. Kč, v roce 2002 bylo vyplaceno pojišťovnami celých 34,7 mld. Kč v pojistném plnění za extrémní škody při více než 80 ti tisíci pojistných událostí, přičemž výše celkových škod byla odhadnuta na 73 miliard Kč.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *