EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Text: Monika Lukešová

07. 11. 2011

2 komentáře

Půjčky na Vánoce nebo na dovolenou už netáhnou. Lidé si půjčují na bydlení

 


 

Podle květnového průzkumu GE Money Bank skoro 40 procent půjček jde na rekonstrukci bydlení, na koupi nemovitosti, vybavení domácnosti a další finanční výdaje spojené s bydlením.

Nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů aklesající ceny bytů mnohé láká půjčit si na bydlení. Ve spojitosti s byty, či domy se zvyšuje zájem i o spotřebitelské úvěry. Lidé se ještě letos snaží své domovy zrekonstruovat. Důvodem je zvýšení DPH na příští rok, které se dotkne právě také rekonstrukcí.

Pokud byste chtěli rekonstrukci odložit na příští rok, může se vám prodražit. Jestliže letos zaplatíte za plánovanou rekonstrukci 200 tisíc korun, bude DPH 20 tisíc. Od ledna příštího roku však počítejte s 28 tisíci. Jedná se však jen o hrubý odhad, protože se zvedne i cena materiálu a odměna za práci, kterou si řemeslníci naúčtují.

Když se vrhnete do rekonstrukce, tak raději finální rozpočet navyšte o třetinu. Ne vždy se dá opravdu odhadnout, kolik budou stát například stavební práce nebo materiál.

„O spotřebitelské úvěry je stále zájem, mění se především účel, na který si Češi půjčují. Roste podíl zákazníků, kteří se dívají na půjčku jako na investici a cíleně ji chtějí využít na úpravu svého bydlení. Tento typ zákazníků očekává, že se jim investované prostředky nejen vrátí, ale zároveň zhodnotí vyšším komfortem bydlení a v delší perspektivě i úsporou provozních nákladů. Z výsledků studie vyplývá, že úspory na energiích mohou být i po odečtení úroků a dalších nákladů na půjčku až v řádu statisíců,“   říká Radek Ženka, manažer spotřebitelských úvěrů GE Money Bank.

REKLAMA

Graf 1: Na co si lidé půjčují


Úvěry na bydlení tvoří tři čtvrtiny všech půjček

Podle údajů České národní banky tvoří úvěry na bydlení 70 procent všech bankovních úvěrů. Druhý největší je trh se spotřebitelskými úvěry.  Půjčky lidé vnímají více jako investici do své budoucnosti nebo právě do prostředí, ve kterém žijí.

Graf 2. Úroveň zadlužení ČR vs. eurozóna

I přes rychlejší tempo zadlužování českých domácností v minulých letech je míra zadlužení ČR ve srovnání s eurozónou na 60 %, měřeno ukazatelem dluh (úvěry domácností celkem) vs. roční disponibilní důchod. Stejně tak, jako se výrazně zpomalilo tempo míry zadlužení v eurozóně, došlo ke stejnému jevu i v ČR. V následujícím roce očekáváme na českém úvěrovém trhu spíše stagnaci,“ doplňuje Radek Ženka.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *