EUR 25.440

USD 23.453

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.440

USD 23.453

Text: Luboš Svačina

06. 06. 2008

1 komentář

Realitky čeká zásadní rozhodování

 


 

Touha lidí po vlastním bydlení neustále roste. Obchod s realitami bují. Na trhu působí bezpočet realitních kanceláří, ale také realitních makléřů pracujících pouze „na své triko“. Bohužel i v tomto oboru se pohybují obchodníci různých profesních kvalit a náhledů na způsob poskytování služeb.

Zájmy jednotlivých subjektů působících na trhu realitních kanceláří zastupuje od roku 1991 Asociace realitních kanceláří České republiky (ARK). Členem asociace je přibližně 200 realitních kanceláří mezi kterými můžete najít společnosti jako RAK, ABA reality, GAUTE, PROFESSIONALS nebo Reality LB. Asociace ARK vznikla s cílem sdružit profesně blízké podnikatele, prosazovat a ochraňovat zájmy realitních kanceláří (zejména v oblasti legislativy), zajišťovat průběžné vzdělávání v oborech souvisejících s oblastí nemovitostí.

Návrh na vytvoření alternativy

Nicméně ARK se stále nedařilo oslovit velké realitní kanceláře, které by vstoupily do uvedené asociace, a tudíž její pravomoce byly omezené. Stojaté vody, na trhu realit, zčeřili 20. května letošního roku zástupci společnosti M&M Reality Holding, konkrétně Miroslav Jonáš a Milan Zavadil, kteří vystoupili s otevřenou kritikou fungování asociace ARK a zároveň informovali o záměru velkých realitních kanceláří vytvořit nové profesní sdružení, které by lépe zastupovalo členské společnosti a především se aktivněji podílelo na kultivaci trhu.

Miroslav Jonáš ve svém vystoupení mimo jiné uvedl: „ARK je neodstatečně reprezentativní a poskytuje trhu minimální služby. Nová instituce by měla lépe zastupovat realitní kanceláře, měla by například licencovat realitní makléře a především vykonávat dohled nad seriózností trhu.“

Vznik České komory realitních kanceláří

Dva dny poté – 22. 5. 2008 oznámila svůj vznik Česká komora realitních kanceláří (ČKRK), jejíž představitelé odůvodňují její vznik snahou o zásadní změny pravidel pro podnikání v oblasti prodeje realit. A to jak v oblasti ekonomické, tak legislativní. Za cíl si stanovila ČKRK vypracování databáze cen nemovitostí v jednotlivých regionech ČR a stanovení pravidel pro výkon povolání realitního makléře včetně určení postihů za nedodržování připravovaného etického kodexu.

REKLAMA

Zakladateli nové komory jsou Realitní společnost České spořitelny, Mexx Reality, Real Spektrum, Professionals, Hot Reality Plus, Reality 21, Engel & Voelkers, Tide Reality a Svoboda & Williams.

I přesto, že program změn se velice podobá návrhům prezentovaným představiteli M&M Reality, mezi zakládajícími členy tato společnost překvapivě chybí. Proto jsme kontaktovali jejího marketingového ředitele Milana Zavadila.  

Vyjádření M&M Reality Holding ke vzniku ČKRK

Na veletrhu Czech Real 2008 jste hovořil o založení alternativy k Asociaci realitních kanceláří (ARK). Logicky bych předpokládal, že vznik ČKRK je toho výsledkem. Jak to, že mezi zakladateli vaše společnost není?


O tomto konkrétním sdružení jsme nehovořili. Myslím, že vznik takovéto instituce je dobré nejdříve prodiskutovat v širším kruhu a především s těmi největšími hráči na trhu s nemovitostmi. Poté se dobrat konsenzuálně k nějakým závěrům a shodně toto komunikovat navenek s širší podporou v zádech. To se u České komory realitních kanceláří nestalo a nevidím tedy zatím, její dostatečný mandát k vytváření nějakých pravidel či závazných rozhodnutí, které mimochodem zatím nejsou nikde publikována ani se ke mně ještě nedostala.

I přesto. Zvažujete vstup do ČKRK?

REKLAMA

Až se k nám dostanou nějaká pravidla, či program, čeho vlastně chce ČKRK dosáhnout a kdo se na tom vlastně podílí, jaké jsou podmínky pro přijímání členů a co pro to může udělat naše společnost, budeme vstup zvažovat. Osobně doufám, že k diskuzi ještě dojde, a že ČKRK by se mohla stát dobrou platformou pro pozvednutí realitní branže jako takové. Pokud se tak stane, do procesu se zapojíme a budeme se spolupodílet na rozvoji této nově vzniklé instituce.

Budoucnost ČKRK

Podobné optimistické stanovisko v rozhovoru na serveru Stavebni-forum vyjádřil i ředitel další, dosud nečlenské, realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr IIItško. Na druhou stranu Česká komora realitních kanceláří spolupráci s dalšími subjetky nebrání, jak vyplývá z rozhovoru publikovaném na témže serveru, kde její prezident Bedřich Skalický uvedl mimojiné toto:

„Díky svým členům a dalším firmám, které se postupně hlásí, představuje více než poloviční podíl na trhu realitních kanceláří, má sílu mnohé změnit. Začneme závazným kodexem pro činnost realitního makléře, certifikací a založením garančního fondu, což považuji za velmi významný počin. Maximální snahu budeme vyvíjet směrem ke změnám legislativním.“ 

Zdá se tedy, že nenadálým vstupem České komory realitních kanceláří (ČKRK) byly některé další realitní kanceláře sami překvapeny. Nicméně ze všech publikovaných vyjádření je patrné, že etablované realitní kanceláře mají zájem o zprůhlednění trhu a zavedení alespoň základních pravidel v činnosti subjektů podnikajících v této oblasti. Což je pozitivní.

Stav, kdy na trhu existují dvě profesní asociace, však připomíná situaci například na finančně poradenském trhu, kde rovněž působí asociace AFIZ a USF. A řešení to není jistě ideální, kupříkladu při stanovování jednotné metodiky pro porovnávání obchodních výsledků a jiných ukazatelů členských společností, ale zejména při vyjednávání legislativních změn. 

Otázkou do dalších dnů a měsíců tedy zůstává, zda i další nezařazané realitní kanceláře, a také kanceláře zastřešené Asociací realitních kanceláří, najdou s Českou komorou realitních kanceláří společnou řeč a prezentované záměry se povede v co nejbližším horizontu realizovat.     

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *