Čtvrtek 18. července. Svátek má Drahomíra.

Realitní makléři žijí mimo realitu?

Daniel Kuchta

Podle jednoho nejmenovaného makléře realitní krize v ČR dávno skončila a nemá již se stavem českého trhu žádnou souvislost. Na první pohled skutečně dobrá zpráva, už bylo na čase. Ve skutečnosti ale pouze špatný pokus o vyvolání iluze, že všechno špatné je za námi a čekají nás už jen roky růstu.

Realitní krize, pokles cen nemovitostí ve všech sektorech, výrazný propad stavebnictví apod. Podobné zprávy již několik let slýcháme z různých nezávislých zdrojů a ty samé zdroje nás přesvědčují o tom, že náprava se tak brzo konat nebude. Stavební průmysl se stále potácí na svém dně, a i když někteří developeři očekávají v příštím roce zlepšení situace a mají odvážné plány, celkové vyhlídky realitního trhu nejsou příliš optimistické.

Je pravdou, že krize na trhu s realitami nezasáhla Českou republiku tak hluboce, jako například USA a ani následná krize ve finančním sektoru nebyl v ČR díky odpovědnému chování českých bank tak výrazná, jako jinde ve světě. Ekonomika se vzpamatovává a nezaměstnanost zatím není až tak horkým problémem, i když situace je stále horší, než před několika lety.

Ale výroky, že realitní krize "nemá se skutečným stavem na českém trhu už žádnou souvislost", jsou skutečně přitažené za vlasy. Není úplně jasné, co tím chtějí někteří realitní makléři naznačit. Patrně si myslí, že tyto klamavé a zavádějící výroky jim pomohou v tom, aby se nerozhodní klienti, konečně rozhoupali k nákupům nemovitostí, protože "rostoucí poptávka" potlačí ceny nemovitostí nahoru. Nebo skutečně žijí mimo realitu a nechtějí si přiznat, že současná poptávky zdaleka nedosahuje úrovně nabídky a tato situace na trhu ještě nějakou dobu bude trvat.

Řeči o konci krize a opětovném růstu cen pouštějí do éteru jak developeři, tak realitní kanceláře prakticky od jejího začátku, bohužel šlo prakticky vždy o marketingový tah, který již na první pohled nemohl znít věrohodně. To, že rostoucí počet nemovitostí v dražbách kvůli neschopnosti splácet hypotéku „přihrává“ realitkám nové klienty, je možná pravda, ale nemyslím si, že by právě to byl důvod k radosti a už vůbec nejde o znak toho, že krizové období je za námi. Realitní kanceláře se zřejmě mohou těšit na novou várku nešťastníků, kteří přecenili své možnosti a nestíhají splácet byt, jehož hodnota dnes nepřevyšuje dlužnou sumu bance za hypotéku, to ale spíše znamená, že krize ještě zdaleka neskončila.

Objem dražeb, zejména těch nedobrovolných, bude v příštím roce nejspíše ještě větší, než v roce letošním, protože banky zatím tuto možnost ve velkém nevyužívaly. To se ale může změnit s přibývajícím počtem dlužníků neschopných plnit své závazky a na trhu se tak objeví větší množství bytů za poměrně zajímavé ceny. Ty přinutí prodejce buď nechat ceny na stejných hodnotách, jako je tomu dne, nebo dále snížit a prodávat pod cenou.

Developeři dnes nejsou schopni prodávat nové nemovitosti a musí řešit, jestli je prodají za nízkou cenu, nebo si musí půjčovat peníze nestandardním způsobem. Jak připomíná Evžen Korec ze společnosti EKOSPOL, „vlivem ekonomické recese nedosáhne většina developerů, kteří nestavějí z vlastních finančních prostředků, na potřebný úvěr. Odhaduji, že více než polovina z připravovaných projektů se vůbec nedostane do stádia realizace.“

Na trhu s bydlením je nezanedbatelný nepoměr mezi tím, co očekávají developeři smlsaní růstem cen z minulosti a tím, za co chtějí prodávat své nemovitosti developerské společnosti. Lidé si nechtějí kupovat nové předražené nemovitosti, i když jim je developer nabídne „slevu“, nebo vybavení bytu v ceně, čímž může cenu opět nafouknout do nereálných výšin (developer má vybavení bytu za sníženou cenu, ale klient si za něj zaplatí mnohem více, než kdyby jej koupil sám).

Stále velké množství potenciálních kupců tak raději vyčkává na správnou dobu k nákupu. A mají více možností. Buď si počkají na zajímavou nabídku od developera, který jim prodá nový byt za dobrou cenu (a s rostoucím počtem neprodaných bytů mohou být tyto nabídky stále zajímavější), nebo zkusí štěstí na již zmiňované dražbě. Jak již bylo řečeno, odborníci očekávají nárůst počtu dražeb nemovitostí v příštím roce, a i když jde většinou o starší byty, jejich cena může být velmi zajímavá. Myslím, že není potřeba je tahat za nos vyhlášeními, která je mají přinutit k uspěchanému rozhodnutí. Pokud někdo má zájem kupovat byt za současné cen, ať si jej koupí. Pokud chce počkat, protože očekává lepší nabídku, ať si počká. Například na lepší úrok na hypotéce.

Určitě každý chce, aby současná nejistota byla za námi a aby na (nejen nemovitostních) trzích zavládl klid a všechno se vrátilo k normálu. To ale neznamená, že ztratíme soudnost a budeme si malovat růžovou budoucnost za každou cenu.

Anketa: Za jak dlouho očekáváte konec "hypoteční krize"?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

7 komentářů k článku “Realitní makléři žijí mimo realitu?”

 1. selskyrozum napsal:

  To je předsmrtná křeč makléřů a developerů,
  kteří jsou zoufalí a budou končit.Konečně !Ceny jsou oproti srovnatelným městům v západní Evropě pořád v Praze nadhodnoceny o 30 až 40 %. O tyto procenta ještě klesnou ceny bytů během 3-5 let. Posílám srdečný pozdrav všem realiťákům a developerům. Zdar a realitám zvlášť.

  1. realitní magnát napsal:

   RE: To je předsmrtná křeč makléřů a developerů,
   Díky, blbe. Zjevně nechápeš (= nemáš na to dostatek rozumu), že všechny prodeje nemovitostí se neuskutečňují v Praze a že nižší ceny nemovitostí znamenají i vyšší objemy prodejů.

   1. selskyrozum napsal:

    RE: RE: To je předsmrtná křeč makléřů a developerů,
    Blb jseš ty idiote i s tvým dementním fotrem co tě dělal, když na něj přišlo divný chcaní.

    1. Radek napsal:

     RE: RE: RE: To je předsmrtná křeč makléřů a developerů,
     Ale no tak, pánové, co třeba argumentovat fakty místo nadávek?

  2. Martin napsal:

   RE: To je předsmrtná křeč makléřů a developerů,
   Je pravdou, že ceny nemovitostí v některých lokalitách jsou přehnané, ale položme si otázku. Proč to tak je? Realitky a developeři jen využily poptávky na trhu a to, že jsou lidi ochotní kupovat za nekřesťanské ceny je jen protnutí křivek nabídky a poptávky a blbost lidí. O tom, jestli je nebo není realitní krize soudit fakt nemůžu, ale co se týká bank tak ty zase začínají znovu zavádět typy hypoték, které buď byly hodně omezené nebo stažené z trhu. např: hypotéka bez doložení příjmu a 100%. Co se týká srovnávání cen Evropa a Čr popř USA tak bych radši nesrovnával. jen pro příklad domek na Floridě 5+1 s bazénem a zahradou kolem 100000 dolarů. přepočítejte dle kurzu a jen se naštvete jako já… Jenže tam je jiná situace. Čech je pomalu ochotný koupit 2+1 za 1,8mil a pak pindá nad půl litrem v hospodě a to je jediné na co se většina tohoto národa zmůže… Přitom stačí znát základní ekonomii a rozum. Kdyby nebyla poptávka, tak ceny nejsou takové.

   1. Michal napsal:

    RE: RE: To je předsmrtná křeč makléřů a developerů,
    Njn, jenze ten barak z Floridy postavit u nas, tak asi taky moc spokojeny nebudete. Nezateplena drevostavba, ktera se zhrouti pod prvnim snehem…

   2. David napsal:

    RE: RE: To je předsmrtná křeč makléřů a developerů,
    Bravo Martine, jediná rozumná reakce pod tímto článkem. Ceny, a to čehokoli skutečně určuje zejména poptávka. V křeči jsou spíše developeři než samotní realitní makléři. U nich je problém v tom, že je jich moc, stejně jako FP. Do 3 let se trh sám, těch nepotřebných zbaví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *