EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Text: Luboš Svačina

02. 11. 2010

1 komentář

Refinancování ztrácí díky poklesu úrokových sazeb na atraktivitě

 


 

Hitem letošního roku mělo být refinancování. Podle kvalifikovaných odhadů v letošním roce končí fixace 50 000 hypoték, z nichž velkou část tvoří klienti s pětiletými fixacemi z roku 2005, kdy byly sazby na svém historickém minimu. Banky, ale ani hypoteční makléři, nechtěly nechat nic náhodě a připravovaly se na příliv klientů nespokojených s nově nabízenou sazbou v době refixace.

V prvních měsících letošního roku, kdy úrokové sazby stále ještě setrvávaly vysoko nad 5 procenty, a ochota bank ke zlevňování byla na bodu mrazu, představovalo refinancování jedním z důležitých zdrojů nových obchodů. Ovšem na jaře začal trh rozmrzat, objemy poskytnutých hypoték začaly růst a s poklesem úrokových sazeb začal podíl hypoték sloužících k refinancování pozvolna klesat.

Jaká je v současnosti situace na trhu a jak se vyvíjí poptávka po refinancování? Na tyto otázky jsme se zeptali aktérů tuzemského hypotečního trhu – bank a hypotečních makléřů. A z odpovědí vyplývá, že situace v jednotlivých bankách se v současnosti diametrálně liší. U větších bank, až na výjimky, se podíl refinančních hypoték pohybuje na úrovni jednotek procent a současné době spíše stagnuje či mírně klesá.

„Podíl hypoték s účelem refinancování ve 2. čtvrtletí 2010 vzrostl z cca 3% na téměř 6% a ve 3. čtvrtletí zase poklesl na 4%,“ komentuje trendy v účelovosti poskytnutých hypoték Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Naopak rostoucí význam refinancování evidují banky s menším tržním podílem, které se snaží prostřednictvím atraktivní cenové politiky a nízkých sazeb svůj podíl navýšit. Například Wüstenrot hypoteční banka pro tento účel připravila před čtyřmi lety bezpoplatkovou hypotéku REFIN. „Podíl těchto hypoték na celkovém objemu se po skokovém nárůstu mezi rokem 2007 a 2008 ( z 13 % na 28 %) v roce 2010 opět zvýšil. Ke konci září činil 30 %, komentuje vývoj poptávky po refinancování Helena Dušková, tisková mluvčí Wüstenrot hypoteční banky.

Výjimkou je Raiffeisenbank, která patří do velké 4 a u níž podíl refinančních hypoték v porovnání s loňským rokem vzrostl o bezmála 14 % a v současnosti tvoří zhruba čtvrtinu produkce. „Pokles neúčelových úvěrů je způsoben hlavně krizí – s oblibou si je berou podnikatelé a v této době nemají dostatečnou bonitu nebo nechtějí riskovat, že by úvěr nemohli splatit. Nárůst refinancování souvisí se snahou klientů najít co nejpříznivější podmínky pro splácení. Přesuny mezi výstavbou a koupí nejsou podstatné – odráží momentální cenově výhodné nabídky dokončených bytů,“ uvedl Tomáš Kofron, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.

Tabulka 1: Struktura produkce hypoték Raiffeisenbank

Účel financování 2009 2010 Změna +/-
Koupě 31,8 35,95 4,15
Výstavba a rekonstrukce 33,09 28,28 -4,81
Refinancování 10,69 24,55 13,86
Neúčelové úvěry 20,75 8,92 -11,83
Vypořádání maj. poměrů 3,67 2,3 -1,37

Zdroj: Raiffeisenbank

Nicméně zdaleka nejaktivnější v oblasti refinancování je LBBW Bank, u níž refinanční hypotéky představují dlouhodobě zhruba polovinu produkce nově sjednaných hypoték. „Žádnou změnu co do účelovosti nových HU, jsme během posledních měsíců nezaznamenali. Refinancování u nás tvoří dlouhodobě cca 50 %, 40 % připadá na bydlení, 6 % na konsolidaci úvěrů a zbývající 4 % představují americké hypotéky a úvěry na pořízení nemovitosti sloužící k dalšímu pronájmu,“ vypočítává Martina Lambert, tisková mluvčí LBBW Bank.

V celkovém součtu však z našeho průzkumu vyplývají dvě věci. Jednak vlivem výrazného poklesu sazeb se nabídky bank vyrovnaly do té míry, že přechod ke konkurenci již není pro klienty tak lákavý, jako v dobách vysokých sazeb a za druhé: banky si ještě lépe uvědomily hodnotu svých bezproblémových klientů a jsou jim ochotny v době refixace nabídnout takové podmínky, které je od „přestupu“ odradí

Tento trend potvrzuje také Jan Kruntorád, ředitel společnosti Gepard Finance, který uvádí: „Naším prvořadým úkolem je klientovi poskytnout dokonalý servis, který v mnoha případech rozhodně nekončí refinancováním hypotéky, ale na základě naší součinnosti v bance, dojednáním přijatelné úrokové sazby na další fixační období a tudíž ponecháním hypotéky v původní bance. Banky sami se poučily, a tak nyní většinou nenabízejí fatálně odlišné podmínky při otočce úrokové sazby, ve srovnání s úrokovými sazbami pro nové klienty. To společně s trendem mírného růstu trhu v nových obchodech, bezpochyby znamená nižší objem refinancovaných hypoték,“

„Z hlediska správy svých portfolií, řešíme s našimi klienty refinancování jejich hypotéky při nesrovnatelné nabídce na další fixační období, nebo při vyhraněné averzi klienta k původní finanční instituci,“ komentuje aktuální vývoj na trhu Jan Krunotorád.

Mírný odklon od refinancování zaznamenaly v posledních měsících také statistiky FINCENTRUM HYPOINDEXu. Od dubna letošního roku, kdy „ostatní“ účelové hypotéky, z nichž velkou část tvoří refinanční hypotéky, dosáhly 18% podílu na trhu, jejich váha neustále klesá a v září byla již o 3 procentní body níže.

Graf 2: Účelovost poskytnutých hypoték

Graf 2: Vývoj podílu ostatních hypoték na celkovém objemu poskytnutých hypoték


Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Bobbi

    21 července, 2011

    You know what, I’m very much incilned to agree.

    Odpovědět