EUR 25.375

USD 23.385

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.385

Text: Luboš Svačina

31. 12. 2010

1 komentář

Rekordní stavby roku 2010

 


 

Burj Khalifa (původně Burj Dubai)

4. ledna 2010 byla slavnostně otevřena nejvyšší samostatně stojící budova světa jejíž původní název Burj Dubai (Dubajská věž) byl po dostavění změněn a nyní nese jméno současného prezidenta Spojených arabských emirátů – Burj Khalifa (Chalífova věž).

Burj Khalifa se svými 828 metry a 162 poschodími o více než 300 m překonala dosud nejvyšší budovu světa – Taipei 101 a přerostla dokonce varšavský vysílač Konstantinov (646,4 m). Vedle výškového maxima si Burj Khalifa připsala po svém dokončení dalších 14 rekordů. V současnosti je budovou s největším počtem pater, nejvýše položenou vyhlídkovou plošinou  (ve 124. patře), mešitou (v 158. patře), bazénem (v 76. patře), či nejmohutnější výtahovou instalací a současně nejrychlejšími výtahy na světě (18 m/s, tj. 65 km/h). Celkem jich je v této budově 57.
 
Celková podlahová plocha Chalífovy věže činí 334 tisíc metrů čtverečních. V celém mrakodrapu se nachází 57 výtahů a 8 eskalátorů, které spojují všech 162 pater budovy. 37 pater připadá na hotel Armani, v 63 patrech jsou umístěny luxusní byty a zbytek budovy zabírají kanceláře, provozní prostory a vrchních 6 pater tvoří zařízení vysílače umístěného na samotném vrcholu stavby.

Budova je součástí rozsáhlého komplexu výškových budov, jejichž hlavním architektem je americká společnost Skidmore, Owings and Merrill, developerem je EMAAR Properties. Celkové náklady na výstavbu tohoto projektu jsou odhadovány na 20 miliard dolarů.

Na výstavbě Burj Khalify se podílelo také několik českých firem. Mezi nimi byla například pardubická společnost Paga Hoist, která se specializuje na dodávky nákladových výtahů pro stavby výškových budov a na této stavbě také instalovala jeden z výtahů o celkové délce přesahující 400 metrů. 

Zdroj:
www.wikipedia.org

Antilla

Druhou stavbou, která se rovněž do jisté míry vymyká zdravému rozumu je „rodinný dům“ nejbohatšího muže Indie – petrochemického magnáta Mukeshe Ambaniho, který vyrostl v indické Bombaji a jehož náklady na výstavbu přesáhly jednu miliardu amerických dolarů, čímž se tato budova stala bezkonkurenčně nejdražší soukromou rezidencí na světě.

REKLAMA

Sedmadvacetipatrová věž o celkové rozloze 37 tisíc metrů čtverečných je větší než palác ve Versailles a její výstavba trvala celých sedm let. Stojí na exkluzivní Altamount Road, kde se nachází již několik nemovitostí cenou několikanásobně přesahujících ostatní stavby na světě.

Architekti nejdražšího rodinného domu světa, kteří se údajně inspirovali visutými Semiramidinými zahradami, mu dali jméno Antilla po bájném ostrovu v Atlantickém oceánu. Stavba, která se tyčí do výšky 167 metrů čítá 27 pater, přičemž ani jedno patro se údajně nepodobá druhému. Každý stupeň stavby je unikát postavený z různých materiálů, přičemž mezi jednotlivými přechody prorůstají zahrady.
 

Součástí stavby je například kino pro padesát diváků, fitness a wellness centrum, plavecký bazén, tři heliporty s vlastním řízením letového provozu, parkoviště pro 168 aut, ale i taneční sál pro několik stovek tanečníků. 
Dům byl sice postaven pouze pro bydlení Mukashe Ambaniho, jeho manželku, tři děti a matku, nicméně chod celé residence by měl podle posledních odhadů zajišťovat 600členný personál.

Mukash Ambani se svou společností Reliance Industries patří podle časopisu Forbes Ambani mezi čtyři nejbohatší lidi na světě, přičemž do roku 2015 redaktoři Forbesu očekávají, že Ambani se stane nejmajetnějším občanem zeměkoule.

REKLAMA


/* */

Zdroje informací:

www.wikipedia.org  


www.centrum.aktualne.cz  

www.novinky.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • kdybychom žili v komunismu bez peněz a každý by dostával spravedlivě podle zásluh a podle potřeb, žilo by se nám královsky. Uspořené zdroje by se využily pro blaho lidstva, létali bychom na víkend na

  1 ledna, 2011

  já mám 16 000 hrubýho a bydlím jako žebrák, mám jen na suchej chleba bez masa, je to nestoudnost tohleto….
  měli by toho podvodníka (kdepak by normální běžný člověk našetřil z platu miliardu dolarů) dát do vězení a tyhle nasyslené majetky rozdat každému podle potřeb. třeba mně dát peníze na jídlo a nějaký byt. Chudáci Indové umírají hlady na ulicích, posílají děti žebrat a nějaký podvodník si takto žije a tyje z jejich utrpení…
  je to ostuda, kdyby nebylo těchle zbohatlíků a kdybychom žili v komunismu bez peněz a každý by dostával spravedlivě podle zásluh a podle potřeb, žilo by se nám královsky. Uspořené zdroje by se využily pro blaho lidstva, létali bychom na víkend na měsíc nebo na mars, lidi by žili do 150 let a všeho by byl dostatek……
  Proto jsem volila tu jedinou správnou stranu, dělnickou stranu. Má u nás mezi řidiči v MHD Praha velkou podporu, kdybyste viděli tu verbež, která se vozí tramvají bezcílně jen tak bez lístku sem a tam…. a zakázali nám je polévat benzínem a zapalovat…. ale příští volby vyhrajeme my, a pak nastolíme pořádek, zase vyzbrojíme milice, budete všichni koukat….

  Odpovědět