EUR 24.700

USD 23.056

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 23.056

Text: Luboš Svačina

10. 11. 2010

0 komentářů

Sazby bank se přibližují, co to znamená pro klienty?

 


 

FINCENTRUM HYPOINDEX v pravidelných měsíčních intervalech monitoruje vývoj průměrných úrokových sazeb skutečně poskytnutých hypoték, přičemž součástí statistik jsou také údaje o průměrných úrokových sazbách hypoték s 1, 3 a 5letou fixací úrokové sazby.

Vedle těchto statistik, na kterých se banky přímo podílejí, sledujeme v méně pravidelných intervalech vývoj nabídkových úrokových sazeb, kde zdrojem dat jsou veřejně dostupné úrokové sazebníky jednotlivých bank. Sazby uváděné v následujících grafech odpovídají hypotéce do 85% hodnoty nemovitosti (LTV) a částce 2 miliony korun.   

Tip: Poslední porovnání nabídkových úrokových sazeb jsme publikovali v článku „ Vánoční hypotéka KB od 3,75 %… a co nabízí ostatní?“.

Rozdíly mezi nabízenými sazbami se zmenšují

Kromě možnosti porovnání nabídkových úrokových sazeb jednotlivých bank, umožňují tyto statistiky také sledování zajímavých trendů, které hýbou českým hypotečním trhem. V posledních měsících na trhu například pozorujeme citelné přibližování úrokových sazeb hypoték s fixací na tři a zejména pět let. U tohoto typu hypoték se rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší bankou na trhu smrštil na necelý procentní bod

  

REKLAMA

 

Zdroj : FINCENTRUM HYPOINDEX,(kliknutím graf zvětšíte) 

Opačný vývoj sledujeme u hypoték se sazbou fixovanou na jeden rok. V této kategorii, jak se zdá, se začínají cenové nůžky spíše rozevírat, jak naznačuje následující graf. 

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX
Poznámky k aktuálně nabízeným úrokovým sazbám:

  • ČSOB a Hypoteční banka nabízejí až do 3 milionů obě banky slevu 0,1 % za každý milion. U ČSOB je možné jít se sazbou ještě níž pokud si klient bude zasílat plat na účet v ČSOB (-0,15 %) a při uzavření 2 ze 3 pojištění /úvěrové, domácnosti, nemovitosti/, z nichž alespoň jedno je pojištění úvěru – 0,10 %.
  • Česká spořitelna nabízí nad rámec uvedených sazeb slevu až 1 procentní bod. Za aktivní využívání Osobního účtu (-0,5´%), za Ideální hypotéku s úrokovým zvýhodněním (-0,5 %)
  • LBBW Bank do poloviny září 2009 působila pod názvem BAWAG Bank
  • nabízené sazby GE Money Bank jsou podmíněny otevřením účtu Genius a sjednáním pojištění schopnosti splácet.
  • úrokové sazby mBank odpovídají hypotéce do 80 % LTV, nad tuto hranici mBank hypotéky neposkytuje
  • sazby UniCredit Bank odpovídají hypotéce Individual a vztahují se na nově poskytnuté úvěry, podmínkou je pojištění proti neschopnosti splácet a otevření osobního konta UniCredit Bank s kreditní kartou.
  • sazby Volksbank do 6. 9. 2010 odpovídaly hypotéce s 80% LTV, poté došlo k přepásmování, aktuální sazby již odpovídají 85% hypotéce 

Přibližování nabídek jednotlivých bank potvrzují také statistiky společnosti Golem Finance, která rovněž dlouhodobě sleduje rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší nabídkou na trhu. „Prostor mezi minimální a maximální sazbou se v letošním roce zúžil. Rozdíl u hypoték do 70 % hodnoty nemovitosti a tříletou fixací nyní činí 0,77% což je polovina než před rokem. Je to signál, že banky zostřují v této kategorii konkurenční boj,“ komentuje aktuální vývoj na trhu Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance.

REKLAMA

Graf 4, 5: Minimální a maximální úrokové sazby hypoték


Zdroj:

MEDIA INFO GOLEM FINANCE

"Historicky nejnižší rozdíl maxima a minima byl v období vrcholícího boomu hypoték, tedy v roce 2007 a v první polovině roku 2008. Ve druhé polovině roku 2008 a především s příchodem finanční krize (na podzim 2008) začaly banky razantně měnit své cenové politiky a rozdíl se prohloubil. V současné době lze očekávat, že banky budou i nadále ostře sledovat konkurenci a rozdíl by se měl pohybovat pod 1% v nejoblíbenějších fixacích, tedy u tříleté a pětileté sazby," odhaduje Libor Ostatek.

Klientům hraje vývoj na trhu do karet

Z pohledu klienta se jedná o pozitivní vývoj. Nejen že úrokové sazby klesají, ale klienti se nemusejí obávat, že při výběru banky sáhnou vedle. A při výběru se mohou více soustředit na ostatní parametry hypotéky, jako je například výše poplatků, rozsah doplňkových služeb či variabilita produktu.

Výsledkem zmíněného trendu navíc může být klesající zájem o refinancování hypoték. Díky menším rozdílům v nabídkových úrokových sazbách se klientům nevyplatí se svou hypotékou přecházet ke konkurenci, což mimochodem potvrzuje náš nedávný průzkum, jehož výsledky jsme publikovali v článku „ Refinancování ztrácí díky poklesu úrokových sazeb na atraktivitě “.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *